Zeytinyağlı Şevket-i Bostan Tarifi – Şevket-i Bostan Nasıl Ayıklanır?

0

Nasıl ayıklanır?

Şevket-i bostan özellikle Ege Bölgesi’nde çokca yetişen ve bölge insanları tarafından sevilerek tüketilen dikenli bir bitkidir. Bitkinin havuca benzeyen bir kökü vardır ve kökün üzerinde de kenarları dikenli yeşil yaprakları mevcuttur. Bazı pazarlarda ayıklanmış olarak satılsa da genellikle ham haliyle pazarlara getirilir. Kendine has dokusu ve tadı olan şevket-i bostan son derece lezzetli bir ottur. Bu leziz bitkiyle yeni tanışanlar için ayıklama süreci merak konusudur. Eğer siz de şevket-i bostanı denemek isteyip de nasıl ayıklanacağını bilmiyorsanız işte size tüm detaylarıyla şevket-i bostan;

Öncelikli olarak bir mutfak kabında limonlu su hazırlayın. Daha sonra mutfak eldivenlerinizi giyin ve bir bıçak yardımıyla kökleri yapraklarından ayırın. Eğer varsa çürük ya da hasarlı yaprakları bıçakla kesip atın. Sağlam yaprakları geniş bir kaba alarak üzerine bolca su koyun ve bir kaşık sirke ilave ederek toprağın dibe çökmesini sağlayın. Daha sonra ayırdığınız kökleri temizlemeye başlayın. Köklerin üzerindeki kahverengi katmanı sebze soyucu ya da bir bıçak yardımıyla kazıyın. Sonra kökü diklemesine ikiye kesin. Ortasında odunsu bir yapının bulunduğunu göreceksiniz. Bu odunsu kısımları çıkartıp kalan beyaz kabuğu yıkayın ve ince-uzun şeritler halinde doğrayarak hazırladığınız limonlu suya koyun. Kök kısımlar bitince yaprakların yıkanması işlemine geçebilirsiniz. Yaprakları süzgece alarak topraklı suyu dökün. Bir maşa yardımıyla yaprakları bol suda, topraktan tamamen temizleninceye dek 3-4 kez yıkayın. Yıkama işlemi bitince tekrar süzgece alın.

Mart ayı boyunca, şevket-i bostan yaprakları körpe olacağı için çürümüş kısımları hariç, olduğu şekliyle yemeye hazırdır. Daha sonraki dönemlerde kart yaprakların bıçakla kesilerek ayıklanması gerekebilir.

 

      Nasıl pişirilir?

Şevket-i bostanı kuzu etiyle, ıspanak gibi pirinçle ya da zeytinyağlı olarak pişirebileceğiniz gibi, haşlayarak salata olarak da tüketebilirsiniz. Biz bugün sizlerle zeytinyağlı şevket-i bostan tarifini paylaşıyoruz:

Malzemeler (2 kişilik):

Yarım kilo şevket-i bostan

Bir büyük baş kuru soğan

Yarım çay bardağı zeytinyağı (5-6 çorba kaşığı)

Yarım limonun suyu

1 silme tatlı kaşığı un

1 silme çay kaşığı tuz

Yaklaşık 3/4 çay bardağı kaynar su

Öncelikle şevket-i bostanları yukarıdaki tarife göre ayıklayıp-yıkayın. Soğanı yemeklik doğrayıp yağda hafifçe öldürün. Üzerine ayıkladığınız beyaz kabuk kısımlarını ilave edip bir süre soteleyin. Unu çok az suyla açın. Limon suyunu, tuzu ve suyla incelttiğiniz unu da ilave edip karıştırın ve kaynamasını bekleyin. Kaynama başlayınca yeşil yaprakları da ekleyip karıştırın ve kaynar suyunu ilave edip düdüklü tencerede 20 dakika kadar pişirin. Soğuduktan sonra servis tabağına alıp buzdolabında dinlendirin.

Şevket-i bostan zor pişen bir ot olduğu için tarifi düdüklü tencerede denemenizi tavsiye ederiz. Eğer normal tencerede pişirecekseniz su miktarını kontrol etmeyi ve azaldıkça tekrar su eklemeyi unutmayın.

Deneyeceklere afiyet ve şifa olması dileğiyle…


Paylaş.

About Author

Comments are closed.