Şevket-i Bostan Nasıl Ayıklanır?

0

Şevket-i bostan özellikle Ege Bölgesi’nde çokca yetişen ve bölge insanları tarafından sevilerek tüketilen dikenli bir bitkidir. Bitkinin havuca benzeyen bir kökü vardır ve kökün üzerinde de kenarları dikenli yeşil yaprakları mevcuttur. Bazı pazarlarda ayıklanmış olarak satılsa da genellikle ham haliyle pazarlara getirilir.

Kendine has dokusu ve tadı olan şevket-i bostan son derece lezzetli bir ottur. Bu leziz bitkiyle yeni tanışanlar için ayıklama süreci merak konusudur. Eğer siz de şevket-i bostanı denemek isteyip de nasıl ayıklanacağını bilmiyorsanız işte size tüm detaylarıyla şevket-i bostan; Şevket-i bostan nasıl pişirilir?

Öncelikli olarak bir mutfak kabında limonlu su hazırlayın. Daha sonra mutfak eldivenlerinizi giyin ve bir bıçak yardımıyla kökleri yapraklarından ayırın. Eğer varsa çürük ya da hasarlı yaprakları bıçakla kesip atın. Sağlam yaprakları geniş bir kaba alarak üzerine bolca su koyun ve bir kaşık sirke ilave ederek toprağın dibe çökmesini sağlayın. Daha sonra ayırdığınız kökleri temizlemeye başlayın. Köklerin üzerindeki kahverengi katmanı sebze soyucu ya da bir bıçak yardımıyla kazıyın. Sonra kökü diklemesine ikiye kesin. Ortasında odunsu bir yapının bulunduğunu göreceksiniz.

Bu odunsu kısımları çıkartıp kalan beyaz kabuğu yıkayın ve ince-uzun şeritler halinde doğrayarak hazırladığınız limonlu suya koyun. Kök kısımlar bitince yaprakların yıkanması işlemine geçebilirsiniz. Yaprakları süzgece alarak topraklı suyu dökün. Bir maşa yardımıyla yaprakları bol suda, topraktan tamamen temizleninceye dek 3-4 kez yıkayın. Yıkama işlemi bitince tekrar süzgece alın.

Mart ayı boyunca, şevket-i bostan yaprakları körpe olacağı için çürümüş kısımları hariç, olduğu şekliyle yemeye hazırdır. Daha sonraki dönemlerde kart yaprakların bıçakla kesilerek ayıklanması gerekebilir.


Share.

About Author

Comments are closed.