Ana SayfaHAYATAşçı İşe Alma Rehberi

Aşçı İşe Alma Rehberi

ahci
Aileler ve çok meşgul insanlar her gün akşam yemeğinde ne yiyeceklerine karar verirken sıkıntı yaşarlar. Yoğun bir iş programına sahip olan herkesin zorluk çektiği bir konu da; bütçelerini zorlamayan sağlıklı bir öğünde ne ve nerede yiyeceklerine karar vermektir. Aşçılar hakkında kendinizi eğitip, seçiminizi bilinçli bir şekilde yaptığınızdan emin olarak; ihtiyaçlarınızla, bütçenizle ve yaşam tarzınızla buluşan bir aşçı bulabilirsiniz.

İşe Aşçı Alırken Sorulacak Sorular:
Tüm diğer profesyonel iş alım aşamalarında olduğu gibi siz de gelecekteki aşçınızla, onu işe almadan evvel bir görüşme yapmak ve onunla yüz yüze konuşmak isteyeceksiniz.
Görüşmede değinmeniz ve tartışmanız gereken bazı konular:

Geçmiş Deneyimler:
Aşçınızın yemek yapma deneyimini nasıl edindiğini ve onu diğerlerinden ayıran özelliğin ne olduğunu sorun. Aşçıların birbirinden çok farklı geçmişleri olduğunu göreceksiniz. Bir kısım aşçıların yeteneklerini restoran endüstrisinde geliştirirken, bazılarının da yemek yapma sevdalarını aileleri için yemek yaparken geliştirmiş olduklarını göreceksiniz. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmeniz, adayların aradığınız şef olup olmadığını anlamanız için size yardımcı olacaktır.

Örnek Menüler:
Size örnek bir menü sunması, o aşçının yemek yapma stili hakkında, size bir görüş kazandıracaktır.

Özel Diyetler:
Bir çok şef gluten enteropatisinden, laktoz hassasiyetine, düşük yağlı ve düşük sodyumlu gıdalardan çeşitli alerjilere karşı nasıl diyet yemek yapmaları gerektiği hakkında çeşitli eğitimlerden geçmiştir.
Eğer kilo vermek amacıyla bir diyet izliyorsanız, kilo vermeyi ve gerekli diyeti izlemeyi zor buluyorsanız; aşçınız hem karşılaşacağınız baştan çıkartıcı yemekler karşısında hile yapmanızı önleyecek hem de aradığınız özelliklere uygun, besleyici ve lezzetli yemekleri sizin için yapacaktır.

Müşteri Referansları:
Aşçı adayınız, diğer müşterilerinden, sizler için gerekli referansları, iş disiplinini ve yemeklerini onaylayan destekleyici bilgiler sağlayabilmelidir.

Organizasyon İlişkisi:
Şefinizin bir organizasyonda çalışıyor olması, aşağıdaki özelliklere sahip olabileceğini gösterir.
• Profesyonel bir tavırla işini yürütebileceğini,
• Bilgi düzeyini artırarak eğitimine devam ettiğini,
• Saygı gören şeflerin yaptıklarından fikirler, görüşler alarak, araştırma yaptıklarını.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler