Ana Sayfa KARİYER Dikkat Eğrisine Dikkat!

Dikkat Eğrisine Dikkat!

Anlattığınız ne kadar ilginç, sizce ne denli önemli olursa olsun, karşınızda sizi dinleyen kişinin ilgisinin dakikalar ilerledikçe zayıflaması doğaldır. Dolayısıyla başka bir şeyle meşgul olması, 3. Kişilerle konuşmaya başlaması ya da sözünüzü kesmesi de doğal kabul edilmelidir. Ama böyle durumlarda alışılmış düşünce tarzı, karşıdakileri suçlamaktır.

Dinlemiyorlar! ,  Bana yeterince önem vermiyorlar! , Anlattıklarım onları ilgilendirmiyor! , Bana tavır yapıyorlar!  Dikkatsizler! , Saygısızlar!

Dinlenilmemenin neden dinleyenlerde aranır, oysa olması gereken bunun tam tersidir. Elbette bazen yukarıda sözü edilen nedenler de etkin olabilir, ama çoğunlukla dinlenilmemenin asıl sorumlusu, konuşanın kendisidir. Dolayısıyla konuşmayı dinleyen yönünden değerlendirirken, üzerinde önemle durulması gereken konulardan biri de dikkat  olacaktır. Çünkü dikkat her zaman, konuşma – dinleme eyleminin doğal parçası değildir. Başka bir deyişle, dinliyor görünen kişinin dikkati konuşma üzerinde yoğunlaşmamış olabilir. Konuşan kişiye doğru baktığı, bedeniyle ona dönük durduğu halde, zihinsel olarak uzaklaşmış, dağılmış hatta konudan tümüyle kopmuş olabilir.

 

İyi bir konuşmacı, karşısındakilerin dikkat ve ilgisini korumayı bilir. Bunu sağlamak için gözlem yapar ve ortama uygun dikkat tazeleme yöntemini kullanır.

 

Her konuşmanın, kişinin yapısal özelliklerine göre değişen bir iç dinamiği vardır.

 

Konuşma sanatı üzerine pek çok kitap yazmış olan Amerikalı Danışman Dale Carnegie şöyle diyor;

Dünyada sizin gibi başka bir insan yok. Yüz milyarlarca insanın 2 gözü, 1 burnu, 1 ağzı var ana onların hiçbiri, tam olarak sizin ayırıcı özelliklerinize, yöntemlerinize ve akıl yürütme tarzınıza sahip değil.. Başka bir deyişler sizin bir kişiliğiniz var. Bu, bir konuşmacı olarak sahip olduğunuz en değerli şeydir. Ona sarılın, onu besleyin, onu geliştirin.

 

Konuşmacı için önemli olan, başkasında doğru diye saptadığı kalıplara girmeye çalışmak değil, onu ayırıcı kılan özelliklerini yitirmeden doğruları yakalayabilmektir.

 

Kişiliğiniz en değerli hazinenizdir. Kendinizi geliştirin, ama SİZ olun.

 

Dikkati yenilemenin en kolay yolu, herhangi bir konuda, dinleyicinin alıştığı kalıbı kırmaktır. Zaman uzadıkça, görsel ve duyumsal algılama zorlanmaya başlar. Örneğin konuşurken, bakışlarını karşısındakiler üzerinde, soldan sağa doğru dairesel bir hareketle periyodik olarak gezdiren kişi, bir süre sonra bu harekete ters düşen bir noktaya gözünü diktiğinde göz hareketindeki bu küçük değişimi bile fark edeceklerdir. Değişimle amaçlanan, konuşmanın göze, kulağa, akla ve duygulara yönelene unsurlarının, uyarıcı etkilerinin arttırılması ya da tazelenmesidir.

 

Neyi değiştireceğinizi bilin, ayaklarınız yere bassın, somut konuşun.

 

Konuşurken sürekli olarak uzun ve süslü cümleler, gösterişli, parlak imgeler kullanmanız, plansız ve karmaşık tarzı da dikkati de zayıflatır. Kolay anlaşılır bir mantık düzeni içinde olmayan anlatımlarda, art arda sıralanan düşüncelerin arasındaki bağlantıyı kurmak, karşınızdaki kişi ya da kişileri yorar. Herhangi bir şeyi kitaptan okuyarak izlemekle, duyarak izlemek birbirinden oldukça farklıdır. Dinleyerek anlama, sözcükler, aralarındaki bağlantılara, tonlamaya ve beden dilinin aktardıklarına dayanır. Bu nedenle konuşmaların kısa cümleler ve açık, net ifadelerle yapılması önerilir. Oysa, okuyarak anlamaya çalışırken, kişinin istediği sayfaya, istediği bölüme geri dönmesi, anlayıncaya kadar yinelemesi olasıdır. Cümleler karmaşık bile olsalar, bir kerede algılama zorunluluğu bulunmadığından sorun yaratmazlar. Üstelik, okurken göz belleğinin desteği sayesinde anlama ve akılda tutma kolaylaşır, dikkat, dinlemede olduğu kadar zorlanmaz.

 

Yalınlıktan asla ödün vermeyin. Gösteriş ilk anda etkiler, ama kalıcı değildir. Oysa, yalın olan belleğe yerleşir ve kolayca hatırlanır

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,842BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve yapabildiğimiz zaman organik satın almamız gerekiyor. Peki ya taze ürünlerimizde...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı olarak görülür. Oysa patlamış mısırın faydalarını okuyunca şaşıracaksınız. Sağlıklı bir tahıl Patlamış...

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız. Ancak özellikle külotlu çorap giymeye alışık değilseniz, veya bakımını nasıl...