Ana SayfaSAĞLIKUyku Pozisyonları ve İyi - Kötü Özellikleri (İnfografik)

Uyku Pozisyonları ve İyi – Kötü Özellikleri (İnfografik)

uyku-problemi

Daha çok hangi pozisyonda uyuyorsunuz? Basit bir soru gibi görünebilir, ancak uyku pozisyonumuz sağlığımızı oldukça etkiliyor. Hangi yatış pozisyonun hangi iyi – kötü özellikleri olduğunu öğrenip uyku kalitenizi arttırın ve daha güzel bir sabaha uyanın!

Genel olarak üç ana uyku pozisyonu var: Sırt üstü, yan ve karın üstü. Bu üç yatış pozisyonunun da kendine göre olumlu ve olumsuz yanları var.

Uzmanlar, en sağlıklı yatış pozisyonunun sırt üstü olduğundan bahsediyorlar. Sırt üstü yatmak, doğru bir yastık seçimi ile boyun ve sırt ağrılarına iyi geliyor. Reflü sorunu olanlar için de öneriliyor, ancak yatmaya yakın bir zamanda yemek yememek kaydıyla. Sırt üstü uyuma pozisyonu horlamayı arttırıyor ve uyanma problemlerine yol açıyor. Sık sık uyanma da, uyku kalitesini düşürüyor.

Yan uyku pozisyonu, en çok tercih edilen pozisyon. Bacaklar çok fazla göğüse çekilmediği sürece sağlıklı bir yatış pozisyonu, bel ve boyun ağrısı çekenler için ideal. Özellikle bu pozisyonda yatarken, bacakların arasına alınan bir yastık dengeyi sağlar, kalça ve bel ağrılarına iyi gelir. Horlama problemi olanlar için de idealdir. Bacaklar çok fazla çekildiğinde, cenin pozisyonuna yaklaştığında sırt ağrılarına yol açabilir. Kadınlar içinse, kötü yönü göğüslerin kırışmasına ve sarkmasına yol açmasıdır.

Karın üstü uyuyanlar için ise kötü haber! Uzmanlar karın üstü uyumayı pek önermiyorlar, boyun ve bel ağrılarına yol açtığı belirtiliyor. Karın üstü yatmanın tek iyi yanı ise horlamayı azalması.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler