Ana Sayfa KARİYER Özür Dileme Sanatı

Özür Dileme Sanatı

İletişimdeki bir başka önemli bir konudan Özür Dilemek’ten bahsetmek istiyorum. Aramızdan bazıları için özür dilemek ne kadar zordur değil mi? Hatalı bile olsalar özür dilemek istemezler… Ben özür dilemeyi insanoğlunun yapabileceği en sihirli, en faydalı ve en onarıcı hareket olarak görüyorum. Hatalıysanız ve ortada herhangi bir özür yoksa, siz ve karşınızdaki arasında duygu odaklı herhangi bir anlaşma söz konusu olamaz. Karşınızdakine üzgün olduğunuzu söylemekle böyle bir anlaşmadaki ilk adımı siz atmış olursunuz, bilinçli ya da bilinçsiz..

Özür dilemek neden zordur? İnsanlar, içlerindeki pişmanlık ve olumsuz hissiyata rağmen neden özür dilemeyi bir seçenek olarak düşünmezler ve içlerindeki bu huzursuzluğu giderme adına çeşitli etkinliklerle kafa dağıtmaya çalışırlar. Peki neden özür dilemeyi tercih etmeyiz? Neden bu kadar zordur özür dilemek-dileyebilmek?

İnsan davranışı, oldukça karmaşıktır ve her insan kendi değerleri ve deneyimleri ölçüsünde hareket eder. Çünkü özür durumunda da insanın kendisi rol oynar. Özür dileme sadece yanlışlıklara ve suçluluklara karşı bir cevap gibi düşünülür. Nitekim hata yapmadığını düşünen biri kuvvetle ihtimal özür dilemeyecektir. Hata yaptığını kendince fark eden ve hatasını kabul eden biri de özrü zayıflık olarak gördüğü için karşısındaki kişiye güçlü, onurlu gözükebilmek adına özür dilemeyebilir. Kimimiz de hatayı kabul etmenin bizi hep kusurlu davranmaya yönelteceğini, hataya yatkın insanlar yapacağını düşündüğünden özür dilemez.

Özür dilemek aslında sihirli bir hareket. Bu görünürde kolay bir şeydir. Fakat bazıları için, tıpkı hatalı olduğunu kabullenmek veya Teşekkür Ederim demek gibi pratiğe dökülmesi zordur, pratiğe dökülenler için ise mükemmel bir şeydir.

Özür Dilemekle ilgili tarihte belki de teknolojiden dolayı en çok izlenen / tıklanan özür , etkisi en yüksek olan da diyebiliriz.. Richard Clarke’in 11 Eylül kurulundan önce yaptığı açıklamadır. Clarke, katılımcılara yaptığı konuşmada terörizm konusunda saatlerce durdu fakat açıklamasının hemen hemen tamamına, ki çoğu tartışılırdı, tek bir an baskın geldi. 11 Eylül ailelerine hitaben Hükümetiniz sizi hayal kırıklığına uğrattı ve ben sizi hayal kırıklığına uğrattım dediği saniyeler. Bu, New york Times yazarlarından Frank Rich’in bu anı çeken kaset, tarihimizin en önemli kayıtları arasında.

Bazı kişiler Clarke’in tribünlere oynadığını veya özür dilemeye hakkı olmadığını veyahut da işe gereksiz yere duygusallığı kattığını düşündüler. Fakat ben, kendisini takdir ettim çünkü Clarke, her iki partinin de yapması gereken şeyi yapmıştı. Aslında söylemek istediği şey şuydu; Geçmişi değiştiremiyoruz. Fakat yaptıklarımızın sonucunu hala çekiyoruz ve ben hala çok üzgünüm. Bu özür sayesinde ve o hitap ettiği kişiler arasında, her ne kadar zayıf ve acı-tatlı da olsa, bir yakınlaşma gerçekleşti. Ve yakınlaşma, ileri adım atmanızı sağlar. Clarke’in özrü, televizyonlarda günlerce gösterildi.

Kaba, saygısız, yanlış, hatta küstahça bir davranış sergiledikten sonra özür dilerim deyip gidenler var. Ancak canınız yanmış, zamanınız harcamış, bir şeyleri kaybetmişseniz karşınızdakinin özür dilerim demesini sorgulamak istiyorsunuz; içten mi, diye. Özrün kabul edilmediği ve sen haklıydın demesini samimi bulmadığınızı ima eden bir cümle kurunca kendini ele veriyor: Özür diledik ya, daha ne yapalım diye dikleniyor… Anlıyorsunuz ki aslında özür dilediği yok. Pişmanlığı ya da saygısızlığını telâfi etmek ya da aynı şeyi bir başka zamanda tekrarlamamak gibi derdi, öğrenisi de yok. Sadece sizden kurtulmak istiyor. Sanki birileri onlara birileriyle başın belaya girerse, özür dilerim deyince konu kapanmış olur, belayı başından savarsın diye öğretmiş.

Peki Nasıl Özür Dilenir?

Ne yapmış olduğunuz ya da bizi özür dilemeye neyin ittiği önemli değildir? Bu , birilerine acı çektirmiş olmaktan dolayı duyduğunuz yoğun bir üzüntü olabilir. Veya kendisine ilgi göstermeniz gereken birini görmezden gelmiş olmanın verdiği utanç… Veyahut da, yaptığınız bir şeyden dolayı birilerinin sevgisini kaybetmiş olmanın yarattığı kalp kırıklığı… Üzüntü, acı, utanç, kalp kırıklığı. Bunlar güçlü duygulardır; öyle ki, en katı yüreğe bile özrü diletecek kadar güçlüdürler.

Özür dilemek için kendinizi hazır hissediyorsanız, Üzgünüm diyerek söze başlayabilirsiniz. Bir daha ki sefer daha iyi olmaya çalışacağım ile devam edebilirsiniz. Bu çok da gerekli mi belki de değil ama söylemeniz de fayda var, böylece geçmişe sünger çektiğinizde, daha parlak bir geleceğe işaret etmiş olursunuz. Ve sonra, hiçbir şey söylememenizde fayda var.

Açıklama yapmayın, daha karmaşık hale sokmayın. Yargılamayın. Bir şeyler daha söyleyerek, özrünüzün etkisini azaltma riskine girmiş olursunuz. Söz konusu özür dilemek olduğunda verebileceğin tek öneri, konuya olabildiğince çabuk girmek ve olabildiğince çabuk kapatmaktır.

Özür dilemekle bir nevi sorumluluğu bir seviyede üzerimize alıyoruz, kusurlarımızı düzeltmek için değişimi başlatıyoruz demektir. Hepimiz biliyoruz ki kimse mükemmel değildir; önemli olan, hatanın mümkün olduğunca bir daha tekrarlanmamasıdır. Ne kadar çok kusurumuzu kabul edebiliyorsak, o kadar çok kendimize olumlu değişim oluşturabilme adına çalışabiliyoruz demektir.

Özür dileme kapasitesini geliştirmek zor olabilir, nitekim zaman da alacaktır. Fakat gururu ve gelişimimizi engelleyen düşünceleri bir kenara bırakıp olaya kişisel gelişimimiz ve psikolojik açıdan bakarsak, özür dilemek bizlere düşünce ve hislerimizi izleme imkânı verebildiği gibi daha sağlıklı bir iletişim imkânı da sunacaktır.

1 Yorum

  1. Nilay Hanım Sizin bu güzel yazılarınıza tekrar kavuşmak benim için çok sevindirici. Resmen bağımlılık yaptınız bende. İyi ki varsınız ve iyi ki bizimle paylaşıyorsunuz. Sevgiler…

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,828BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...