Ana SayfaSAĞLIKBaş Ağrısında Kırmızı Bayraklar Nelerdir?

Baş Ağrısında Kırmızı Bayraklar Nelerdir?

Baş ağrıları temelde, primer (birincil) baş ağrıları ve seconder  (ikincil) baş ağrıları olarak ikiye ayrılarak sınıflanabilir. Primer baş ağrısı sınıflamasında yer alan migren ve gerilim tip baş ağrısı tanıları, hasta hekim görüşmesi sırasında hastanın anlattığı baş ağrısı özelliklerinin Uluslararası Baş ağrısı Derneği ‘nin (International Headache Society) bu tipteki baş ağrıları için koyduğu tanı kriterlerine uyması sonucunda hekim tarafından konulur.  Primer baş ağrılarında beynin MR ya da BT ile görüntüleme incelemeleri normal çıkar. Bu nedenle baş ağrısını bilen bir nöroloji uzmanı çoğu zaman migren ve gerilim tip baş ağrısı tanısı için radyolojik incelemelere gereksinim duymaz. Hastanın baş ağrısı özelliklerini detaylı olarak anlatabilmesi ve nörolojik muayenesinin normal olması tanı koymak için yeterli olacaktır.

Primer baş ağrılarında beynin MR ya da BT ile görüntüleme incelemeleri normal çıkar. Bu nedenle baş ağrısını bilen bir nöroloji uzmanı çoğu zaman migren ve gerilim tip baş ağrısı tanısı için radyolojik incelemelere gereksinim duymaz. Hastanın baş ağrısı özelliklerini detaylı olarak anlatabilmesi ve nörolojik muayenesinin normal olması tanı koymak için yeterli olacaktır.

Peki baş ağrısında beyin MR’ı ya da BT’si gerektiren kırmızı bayraklar nelerdir? Ne zaman acil olarak beynin radyolojik olarak görüntülenmesi gerekir? Baş ağrısında kırmızı bayraklar aslında sekonder baş ağrıları dediğimiz beynin enfeksiyon, tümör, travma ve basınç artışı gibi nedenlerle ilişkili olarak etkilenmesi sonucunda oluşan süreçleri tanıyabilmemiz için tanımlanmıştır. Bu tip durumların acil olarak değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gereklidir.

Baş ağrısında birinci kırmızı bayrak hastanın hayatında yaşadığı en kötü baş ağrısı ile başvurmasıdır. Hastanın her zaman yaşadığı ve tanıdığı baş ağrısı özelliklerinin değişmesi, yeni ve farklı bir baş ağrısı yaşamaya başlaması ikinci kırmızı bayraktır. Sıklığı ve şiddeti giderek artan bir baş ağrısı  korkutucudur ve mutlaka radyolojik inceleme yapılması gerekir. Yeni başlayan bir baş ağrısı eğer hastada bilinen bir kanser öyküsü varsa, kişi  50 yaş üstünde ise ve kafa travması ardından ortaya çıkmışsa kırmızı bayrak bulguları arasında yer alır. Fiziksel ve seksüel aktivite ile artan, öksürük, ıkınma, hapşırıkla ortaya çıkan baş ağrısı kafa içi basınç artışının bir göstergesi olabilir ve önemli, korkutucu bir işarettir. Baş ağrısına yüksek ateş, sistemik hastalık bulgularının eşlik etmesi hastanın enfeksiyon açısından ileri tetkikini ve beyinin radyolojik olarak görüntülenmesi gerekliliğini getirir. Bir sonuncu kırmızı bayrak da kişinin ağrı kesicilere yanıt vermeyen bir baş ağrısı olmasıdır.

Baş ağrısı nöroloji uzmanı tarafından kolaylıkla primer ve sekonder olarak sınıflandırılabilir. Bu nedenle gereksiz yere beyin filmi çektirip maddi ve sonucu hakkında endişeli saatler geçirip manevi sıkıntıya girmeksizin öncelikle nöroloji hekimi ile görüşmek sürecin doğru şekilde yönetilmesini sağlayacaktır. Herkese baş ağrısız günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler