Ana Sayfa KARİYER Sosyal Medya ve İşe Alım

Sosyal Medya ve İşe Alım

Eskiden bir işe başvurmak için aile büyüklerinden destek ister, tanıdıklarımızı devreye sokar ve hatırlı tanıdıklarla ilerlerdik ve bizim annelerimiz babalarımız girdikleri işlerden emekli olana kadar çalışırlar ve emeklilikle beraber rahata ererlerdi. Ancak zamanla bu durum değişti, tanıdıklarla iş aramaktan, fakslar çekerek şirketlerin ilgili kişilerine ulaşmaya başlandı daha sonra ise e-mailler atılmaya başlandı. Artık sadece e-mail atmak bile yeterli değil. Artık sosyal medya bizim elimiz gözümüz kulağımız çünkü asıl işler orada dönüyor.

Günümüz gerçekleriniz göz önüne alırsak sosyal medya artık göz ardı edemeyeceğimiz bir gerçek. Bir çok şirket adayla görüşmeden önce, görüştükten sonra ve referans kontrolleri yapmadan önce mutlaka sosyal medyadan adayı araştırıyor.

Ancak sosyal medya ile ilgili olarak yaşayabileceğiniz pek çok sıkıntıda olabiliyor. Adaylarla ilgili karşılaşabileceğiniz tüm bilgiler her zaman doğru olmayabiliyor. Yaş, ırk, din, medeni durum, engellilik vb gibi pek çok konuda, sosyal medyadan bulduğunuz bilgilerin işe alım kararınızı %100 etkilememesi gerektiğini bilmenizde fayda var. Aynı zamanda internet ve sosyal medya üzerinden yapacak olduğunuz işe alımlarda kanunları da çok iyi bilmeniz gerekiyor. Ayrımcılık ile ilgili ciddi kanunlar var.

Adayların sadece kendileri ile ilgili bilgilerin dışında bir de, sahip oldukları alışkanlıklar, arkadaş çevreleriyle kurdukları diyaloglar, paylaştıkları resimler ve kişilerin geçmişe paylaştıkları ve sildikleri veriler ve konularla ilgili yaptıkları yorumlar da İnsan Kaynakları profesyonelleri için ciddi bir gösterge oluyor.

Sosyal Medyanın sadece bir eğlence aracı olarak görüldüğü ve kullanıldığı dönem artık sona erdi. Hepimizin sosyal medyada sergilediğimiz davranışlarımız bir yerlerde kayıt ediliyor ve bir gün karşımıza kritik bir unsur olarak çıkabiliyor. Bundan birkaç ay önce Mashable’ın Amerika’da yaptığı bir araştırma, işe alım uzmanlarının %90’dan fazlasının adayları sosyal ağlarda incelediğini ortaya koymuş. En çok takip edilen sosyal ağ Facebook, onu sırasıyla Twitter ve Linked-in izliyor. Uzmanların %47’si bir başvuruyu aldıktan sonra sosyal medya incelemesi yaptığını belirtirken, %27’si ilk tanışmadan sonra baktığını belirtmiş. Bu nedenle aşağıdaki ana başlıklarda paylaştıklarımıza dikkat etmemizde ve özen göstermemizde fayda var.

 

Facebook

İnsanların hayatları hakkında belki de en çok bilgiyi alabileceğiniz yer Facebook’tur. Dünyadaki internet kullanıcılarının %85’inde Facebook hesabı mevcut. Sosyal ağlarda geçirilen her 4 dakikadan 3’ü Facebook’ta geçiriliyor, bu da hepimizin hayatındaki yeri ve önemi hakkında çok çarpıcı bilgiler veriyor. Eğer potansiyel bir aday var ise, bu adayın Facebook hesabı ya da hesaplarında mutlaka bir gözden geçirme yapılır. Ben bir İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak, kişinin fotoğraflarından önce duvarında neler yazdığına ve diğer arkadaşlarıyla ortak yazışmalarına bakarım. Fotoğraflar 2. derecede gelmektedir. Arkadaşları arasındaki durumu, yeri ve neler yazıştığı, eğer ortak tanıdıklarımız var ise onlarla olan ilişkisi oldukça önemli olabilir. Aday gruplara üye mi, daha önce ne tür yorumlar yazmış. Tabii ki bunları inceledikten sonra fotoğraflarına bakarak, aday hakkında detaylı olmayan ama ilk etapta fikir verecek bilgilere ulaşmayı denerim. Facebook sosyal amaçlar için kullanılan bir ortam, burada sizi ifade edecek fotoğrafları dikkatli seçmenizde ve arkadaşlarınızın tamamının bu fotoğrafları görmesine izin vermemenizde fayda var. Facebook çok özel bir ortam, hiç tanımadığınız insanların sizinle orada arkadaş olmasını tercih etmeyin.

 

Twitter

Twitter’da artık Facebook gibi dünya çağında yayılan ve günden güne üye sayısının arttığı bir sosyal ağ haline geldi. Twitter hesabınızda da yazıklarınıza dikkat etmenizde fayda var. Burada yapmanız gereken çok önemli birkaç nokta var. Öncelikle, eğer bir Twitter hesabınız var ise, sizin mesleğiniz ya da sektörünüz ile ilgili kişileri izlemenizde fayda var. Bu kişiler nelerden bahsediyor, neleri retweet ediyor, hangi konularda tweet atıyorlar. Bağlantılarınızı kendi içlerinde gruplara ayırmanızda fayda var. Bir tweet atarken hangi gruplara atacaksınız bunu belirleyerek ilerlemenizde fayda var. Tweetdeck ve Seesmic gibi Twitter aplikasyonlarını kullanarak sınıflandırmalarınızı yaparken hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. İşe alımcılar ve beyin avcısı şirketler, Twitter’ı uygun işe uygun kişiyi bulabilmek amacıyla çok sık kullanıyorlar, eğer sizde bu amaç için Twitter’da bulunuyorsanız bu şirketleri takibe almanızda fayda var. Twitter’da sadece retweet yapıyor olmanız, sadece link yayınlıyor olmanız, arkadaşlarınızla oradan her türlü sohbeti yapıyor olmanız, 24 saat ne yaptığınızla ilgili bilgi veriyor olmanız, ilgili ilgisiz tüm fotoğraflarınızı oradan paylaşıyor olmanızda hoş karşılanmıyor. Adayların kimleri takip ettiği, saygın yazarları, iş dünyası liderleri, alanında başarılı kişiler, önemli kaynakları ve faydalı kanalları takip edip etmediğine bakılıyor bunu sakın unutmayın. Twitter işe alım için oldukça kullanışlı ve kişiyle ilgili olarak çok güzel bilgilerin verildiği bir alan.

 

Linked-in

Linked-in dünyadaki sosyal ağlar içinde en profesyonel olanı ve ne yazık ki pek çoğumuz hala Linked-in’i doğru kullanamıyoruz. Bir çok kişi bu sitenin farkında değil ve bir account sahibi değil. Account sahibi olan bir çok kişinin de bilgileri update olmayabiliyor. Linked-in de bir özgeçmişinizin olması yeterli değil, sizin mesleğinize uygun olan gruplara üye olmak, güncel bilgileri ve gelişmeleri takip etmek, eğer bir tartışma platformu var ise burada fikirlerinizi doğru bir şekilde beyan etmek gerekiyor. Burada kaç tane bağlantınız olduğu ilk bakılan nokta değil. Linked-in de tanıdık tanımadık herkesle bağlantı kurmaktansa, gerçekten sizinle alakalı olacak kişilerle bağlantıda olmanızda fayda var. Linked-in’de yazdığınız ve yayınladığınız özgeçmişinizin, Word dosyasındaki özgeçmişinizle aynı olması beklenmiyor sizden, sizin için sizi ifade eden kısa ve net cümlelerle kendinizi anlatmanızda fayda var. Benim gördüğüm kadarıyla Linked-in de şuanda en ciddi sıkıntı bir unvan karmaşasının yaşanıyor olması. Herkes kendi kafasına göre ve bazen hiç anlaşılmayacak unvanlarla kendini konumlandırabiliyor. Bu konumlandırma da bir İnsan Kaynaklarcı için, kişinin organizasyonun neresinde olduğunu anlamakta zorluk yaratıyor. Orada yayınlayacağınız iş unvanınızın herkes tarafından anlaşılır olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Google

Eskiden bir cv hazırlardınız ve bir yere gönderirdiniz, sizin cv’nizi alan ve beğenmeyen kişiler eğer cv’nizi rafa kaldırdıkları an itibariyle sizinle ilgili bilgiler de çoğunlukla rafa kalkmış oluyordu ancak artık öyle değil. Google üzerinde adınızı yazdığınızda sizinle ilgili olarak çıkan herhangi bir bilgiyi sildirmeniz ya da o bilgi üzerinde kontrol kurabilmeniz çok güç. Adınız yazıldığında sizinle ilgili olarak ilk çıkan linke bakan bir İnsan Kaynakları profesyoneli sizinle ilgili olarak istemeden de olsa bir karara varmış olabiliyor.

 

Genel bir özetleme yapmak gerekirse, sosyal medya asla saldırgan olmayın. İçinde bulunduğunuz ve sizin geleceğinizi etkileyecek durumlar ve ortamlar hakkında saldırgan mesajlar vermeyin, dünya çok küçük kimin yarın ne zaman nerede karşınıza çıkacağı gerçekten çok önemli. Tarzınızı seçin, iş – özel yaşam dengesini sosyal ağlarda da doğru kurmayı unutmayın. Eğer bir şirkette yönetici iseniz, sosyal ağlarda sizi takip eden insanların, sizin hakkınızdaki düşüncelerinizi değiştirmesini bizzat siz sağlamayın. Özellikle Liderlik pozisyonlarında birileri için işe alım yapılırken, internet kanalları hiç olmadığı kadar çok kullanılıyor bunları unutmamanızda fayda var.

Bir sonraki yazımda sizlere Klout puanı nedir ve işe alım da Klout puanının önemi ve etkisi nedir ondan bahsediyor olacağım.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Saçlarınız Çok Fazla Dökülüyorsa Beslenmenize Bakın

Saçlarınız Çok Fazla Dökülüyorsa Beslenmenize Bakın. Yedikleriniz saçlarınızı çok fazla etkiliyor. Eğer doğru besinleri almazsanız saç tellerinizi kırılıp, cansızlaşabilir ve dökülür. İyi haber şu...

Bulaşık Deterjanı İle Kolayca Temizleyebileceğiniz 9 Şey

Evinizde bir bulaşık makinesi olsa bile mutlaka bir bulaşık deterjanı vardır. Bulaşıklardan yağları kolayca temizlemeye yarayan bulaşık deterjanı, evde başka temizlik işleri için de...

Nar Suyu İçmeniz İçin 14 Neden

Nar suyu, meyve suyunun sağlıklı olması için yeşil olması gerekmediğini kanıtlamaktadır. Aslında, bazı durumlarda, daha sağlıklı seçenek bile olabilir. Nar tohumlarından gelen bu tatlı,...

Kolay Yoldan Pesto Sos Nasıl Hazırlanır?

Pesto Sos Nasıl Hazırlanır? Fesleğen özellikle Akdeniz mutfaklarında çok sık kullanılan bir bitkidir. Yeşil rengi ve mükemmel aroması ile ilave edildiği yemeklere, makarnalara ve...