Ana SayfaHAYATMutlu Bir Evlilik için 10 Öneri

Mutlu Bir Evlilik için 10 Öneri

Özcan Deniz’in “Ya Sonra” filminde dediği gibi; “Prens prensesini bulur, aşık olur ve evlenirler. Evlenirlerde ya sonra…” Balayı geçer, cicim ayları geçer, artık herşey rutine bağlamıştır. İki tarafta aşk sarhoşluğunu atmıştır. Ev geçindirme derdi, sorumluluklar, belki de çocuk derken hayat ve ilişki çok başka bir boyuta evrilir. İlişkinin başında olmayan sorunlar su yüzüne çıkar. Bunlarla baş etmek ve evlilikte mutlu ve huzurlu olmak için neler yapabiliriz?

1. En önemli kural! Birbirinize özel zaman ayırın.

2. Dinleyin; ama öyle laf olsun diye değil gerçekten ne dediğini, ne anlatmak istediğini anlamaya çalışarak, yargılamadan tamamen odaklanarak dinleyin.

3. Flört edin. Sevgili olduğunuz zamanları, beraber yapmaktan keyif aldığınız şeyleri düşünün ve tekrar yapmak için zaman yaratın.

4. Suçlamayı bırakın. İletişim diliniz suçlayıcı değil kendi duygularınızı ifade edici tarzda olsun. Örneğin: Sürekli telefonla oynuyorsun, benimle hiç ilgilenmiyorsun sen zaten ilgisiz kaba bir adamsın demek yerine; gel seninle bir anlaşma yapalım ve 45 dakika ikimiz de telefonu kapatıp birbirimizle ilgilenelim, çünkü öbür türlü kendimi kötü hissediyorum ve kırılıyorum.

5. Sorumlulukları paylaşın ve birbirinize destek olun. Bütün yük bir tarafın sırtına binerse bir süre sonra o taraf kaçınılmaz olarak çökecektir. Yükler paylaşıldıkça hafifler unutmayın.

6. Birbirinize küçük süprizler yapın. Bunlar, cebe bırakılan küçük notlar, spontan yapılan programlar, güzel duygular içeren sms mesajları olabilir.

7. Farklı ilgi alanlarınız olsun ve bunlara zaman ayırın. Böylelikle konuşup paylaşabileceğiniz daha çok konunuz olur.

8. Kendinize özeN gösterin. Evlendiniz diye kendinizi salmak yok :).

9. Birbirinize iltifat edin. 🙂 Sonuçta güzel sözler duymak her insanı motive eder.

10. Küçük küçük sorunları biriktirip kocaman bir probleme dönüştürmeyin. Açık olun. Kendinizi ve ihtiyaçlarınızı ifade etmekten çekinmeyin. Yani karşı tarafın sizin aklınızı okuyup ihityaçlarınızı anlamasını beklemeyin. “Ben söyledikden sonra ne anlamı var!” çok yanlış bir klişe. Kimse falcı değil. Söylemezseniz bilemez.;)

Biraz özen, biraz empati, üstüne bol paylaşım ve tabi sevgi ve saygı ile evliliğiniz gayet mutlu ve sağlıklı bir şekilde yürüyebilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler