Ana Sayfa HAYAT Zengin ve Mutlu İnsanların Farklı Yaptığı 7 Şey

Zengin ve Mutlu İnsanların Farklı Yaptığı 7 Şey

Zengin “ve” mutlu. Kulağa en iyi ikili gibi geliyor, değil mi? Herkesin istediği, ancak çok küçük bir kesimin ulaşabildiği bu ikiliyi farklı kılan şey nedir? Hem zengin hem de mutlu olmayı başarabilmiş insanların en önemli yedi farkı, sizi çok şaşırtacak:

  1. Eğitime Önem Verirler: Eğitim olmadan zengin olunmayacağı koca bir palavra olsa da, hem zengin hem mutlu olmak için eğitim önemlidir. Ancak eğitim denince “şöyle böyle” bir üniversiteden diploma almak aklınıza gelmesin. Hayatta başarılı olan insanlar, hayatın her döneminde yüksek kaliteli eğitimi önemserler ve bunun için para veya zaman harcamaktan hiç çekinmezler.
  2. Yardımlaşırlar: Dünyada ve ülkemizde birçok örnek ile görebileceğimiz gibi, zengin ve mutlu insanlar için yardımlaşmak hayatın önemli bir parçasıdır. Günlük hayatlarını tutumlu olarak yaşamak ve servetlerinin önemli bir kısmını hayır işlerinde kullanmak bu insanların ortak özelliğidir.
  3. Üretken, Anlamlı İşler Yaparlar: Zenginliği ve mutluluğu bir arada bulan insanlar, yaptıkları işlere tutku ile bağlanırlar ve onu takip ederler. Bu konuda en güzel örneklerden biri merhum Mehmet Ali Birand’dır. Birand’ın tutkusu yalnızca gazetecilik olmuştur ve ardından gelen gençlere yol göstermiştir. Başarılı insanlar içlerindeki tutkuyu alevlendirip büyütürler ve ne para ne mutluluk onlar için önemli değildir. Zira onların tek derdi üretmek ve başarmaktır.
  4. Ne Zaman Vazgeçmeleri Gerektiğini Bilirler: Zengin ve mutlu insanlar, bir kulvarda takılıp kalmazlar. Zira bir insanın hayatı boyunca tek bir alanda başarılı olması mümkün değildir. Yılmaz Erdoğan, en çok rating aldığı zamanlarda olmasına rağmen “Bir Demet Tiyatro”’yu bitirmiştir. Bugün hâlâ “Mükremin” olarak karşımıza çıksa büyük ihtimalle dalga geçeceğimiz Erdoğan, alanında saygı duyulan bir “hoca” olmayı başarmıştır.
  5. Onlar Hakkında Ne Düşündüğünüzü Önemsemezler: Steve Jobs’un hayatını anlatan “Jobs” filmini izlediyseniz, Apple’ın arkasındaki bu büyük dehanın kimsenin ne düşündüğünü umursamadığını bilirsiniz. Etrafındaki kişiler onun pek “sevecen” olmadığını söyleseler de, o daima en iyi bildiği işi yapmayı sürdürmüştür. Bunun sonucu da yalnızca büyük bir servet değil, insanlık tarihine katkıda bulunan teknolojik gelişmeler olmuştur.
  6. Kaybetmekten Korkmazlar: Starbucks’ın kurucusu olan Howard Schultz’un 200’den fazla kredi kuruluşundan red cevabı aldığını veya Star Wars’un yönetmeni olan George Lucas’ın 100’ün üzerinde film şirketi ile görüşüp her seferinde kovulduğunu biliyor muydunuz? Bu insanlar bu başarısızlıkları bir son olarak görselerdi, şu anda onları tanıyor olmazdık. Benzer bir örnek olarak bir zamanlar hakkında “muhtar bile olamaz” denen Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün geldiği konum gösterilebilir. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, buradaki “inatçılık” göz ardı edilemez.
  7. Çok Çalışırlar: Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli basketbol oyuncularından biri olan Michael Jordan, şöhretine saha kenarında oturarak kavuşmamıştır. Lisedeyken basketbol takımından atılan Jordan, üzülmek yerine yüz kat fazla çalışmıştır. Bu çalışma da yıllar sonra karşılığını vermiştir. Aynı şekilde Fatih Terim’in bugün “imparator” olarak anılmasına giden yolda yaşadığı zorluklar ve her daim çok çalışması bizlere örnek olmalıdır.

Parayı ve mutluluğu bir arada bulmak bazen bizlere “imkânsız” bir hedef gibi görünebilir, ancak aslında gayet mümkündür. Tüm bu zengin ve pozitif insanlar bizlere başarılı bireylerin bugün bulundukları yere ulaşmak için “ne gerekiyorsa” yaptıklarını ve onları hiçbir şeyin durduramadığını göstermektedir.

Kaynak: http://www.lifehack.org/articles/money/7-things-rich-and-happy-people-differently.html

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir?

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir? Polar kıyafetlerin sıcak ve yumuşak tutma özelliğinden dolayı pek çok...

Camdaki Çizikler Nasıl Giderilir?

Camdaki Çizikler Nasıl Giderilir? Evdeki cam eşyalarda gözünüzü rahatsız eden çizikler oluştuysa ve çizik,...

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın. Bu dünyadaki çok az zevk, ellerinizi bir el kurutucusunun...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir?

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir? Polar kıyafetlerin sıcak ve yumuşak tutma özelliğinden dolayı pek çok kişinin tercihi olsa da, zamanla polar kıyafetlerde oluşan tüylenme görüntünün...

En İyi Ev Yapımı Harç Temizleyici Tarifleri

En İyi Ev Yapımı Harç Temizleyici Tarifleri. Kolay ve ucuz derz temizleyicileri, lekeleri açmaya, küf ve rutubeti gidermeye yardımcı olur. Ve cüzdanınıza zarar vermezler....