Ana Sayfa HAYAT Havaalanında Sıkılmayın, Hatta Eğlenin!

Havaalanında Sıkılmayın, Hatta Eğlenin!

Kaynak: Flickr / *waito
Kaynak: Flickr / *waito

Tatil mevsimi geldiğine göre, her yıl olduğu gibi bu yıl da uzun kuyruklar, otopark kâbusları ve birçok farklı “sinir bozucu” durum havaalanlarında sizleri bekliyor. Ancak biraz öngörü ve planlama beceriniz varsa ve mevcut imkanları biraz daha “akılcı” kullanabilirseniz, normalde “iç bayıcı” olan bir yolculuğu bile iple çekeceğiniz bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Nasıl mı?

Yaşı ileri olanlarımız, havaalanına gitmenin tam anlamıyla bir “macera” olduğu günleri hatırlayacaklardır. Zira o zamanlar havaalanları pek sık gidilmeyen, alışılmadık ses ve görüntülerle dolu, bambaşka tecrübeler sunan yerlerdi. Güvenlikten geçip uçağınıza binmek, bir işkenceden çok eğlence gibi görülen bir süreçti. Her ne kadar kurallar ve koşullar (hatta havayolu şirketleri bile) size karşı çalışsalar da, doğru ipuçları sayesinde havaalanları yine eski günlerdeki gibi olabilir.

Keyif Almayı Planlamalısınız

Havaalanında keyif almak istiyorsanız, bu havayı ilk olarak kafanızda estirmelisiniz. Mümkün olduğunca pozitif düşünmelisiniz. Yapılan araştırmalar, havaalanında geçirdiği süreden “memnun” olan yolcuların %80’inin bu sürenin “keyifli” geçeceğine yolculuktan çok önce inandıklarını göstermektedir.

Önceden plan yapmak ise, ikinci önemli kozunuz olacak. Havaalanının bitip tükenmeyen “güvenlik” aşamalarından geçmeye ve keyfinizce dolaşmaya yetecek kadar geniş bir zaman ayırmalısınız. Birçok “huysuz” yolcu kapıdan girip, güvenlikten geçip, uçağına yetişmesine “ucu ucuna” yetecek kadar az zaman ayırır ve daha sonra havaalanının sıkıcılığından yakınır. Ancak ben, kendime en az iki saat zaman tanıyorum. Böylece güvenlik kontrolleri uzun sürse bile, mağazaları gezebiliyorum ve gözüme takılan bir şey olursa uzun uzun inceleyebiliyorum.

Planlamanın bir parçası da, güzel giyinmektir. Havayolu yolculuğu için önerilen, rahat kıyafetlerdir. Ancak bu “paspal” giyinmeniz anlamına gelmesin. Hem nefes alabileceğiniz hem de şık görünebileceğiniz kıyafetleri tercih etmelisiniz. Bu noktada amacınız hem uçakta rahat etmek (örneğin içerisi sıcak olursa çıkarabileceğiniz bir hırka tercih edebilirsiniz) hem güvenlikten rahatlıkla geçmek (fermuarlı giysilerden, büyük tokalı kemerlerden ve zor çıkan ayakkabılardan uzak durun) hem de şık görünmek olmalıdır. Böylece kendinize güveniniz de yüksek olacağından, karşınıza çıkacak insanlarla daha keyifli bir sohbet edebilirsiniz.

havaalnı

Havaalanının Planını İnceleyin

Bir banka soygunu yapmıyorsunuz, ama yine de soyguncu gibi hazırlanmanızda fayda var. Havaalanına giriş ve çıkış yapacağınız noktaları, aracınızı park etmek için kullanacağınız yeri, güvenlik noktalarını ve kapıları önceden öğrenmeye çalışın. Bu sayede aralarda ne kadar yürüyeceğinizi ve bavullarınızı nerelerde taşıyacağınızı bilerek hazırlanabilirsiniz. Ayrıca havaalanının haritasını mümkün olduğunca öğrenin ve yanınızda bulundurun. Böylece mağazaları gezerken olduğunuz yerde dönüp durmaktan veya aralarında kısa bir geçiş yolu bulunan iki terminal arasında uzun uzun yürümekten kurtulacaksınız.

Güvenlikten “Güvenle” Geçin

Birçok kişi için havaalanlarının en sevilmeyen yerleri güvenlik kontrol noktalarıdır. Bu noktaların pek de eğlenceli olduğunu iddia edemeyiz, ancak sıkıntınızı minimuma indirecek ipuçlarımız var!

  • Havayolunun Bagaj/Ekstra/Check-In Kurallarını Evden Çıkmadan Önce Öğrenin: En kötü ihtimale göre hazırlanın. Bavulunuza bakıp “nasıl olsa geçirirler, birkaç kilodan bir şey olmaz” diye düşünmeyin. Ayrıca ekstra ödeme yapmanız istenirse ne kadar ödeyeceğinizi de bilmelisiniz.
  • Haklarınızı Bilin: En ufak problemde dahi birden bire “çokbilmiş yolcu” moduna girmemelisiniz tabii. Ancak bir aksilik yaşandığında başka insanların yardımına ihtiyaç duymamak için haklarınızı bilmenizde yarar var. Ayrıca giyiminiz ve bavullarınız da kurallara uygun olmalıdır. Zira havaalanının renkli mağazalarında parfüm deneyerek geçireceğiniz zamanı, koca bir şampuan şişesini bavulunuza koyup check-in yapamayacağınızı unuttuğunuz için güvenlik görevlisi ile tartışarak geçirmek istemezsiniz.
  • Havaalanına Gitmeden Önce Check-In Yapın: İster telefonunuzdan, ister bilgisayarınızdan yapın ama mutlaka önceden check-in yapın. Uçuş kartınızı basma şansınız varsa basın, veya telefonunuza gönderilen elektronik uçuş kartını kullanın. Bu işlem için havaalanında boşu boşuna uzun kuyruklarda beklemeyin.
  • Güvenlik Kontrolü İçin Hazır Olun: Güvenlik kontrol noktasına gelmeden önce kimliğinizi, uçuş kartınızı ve gerekiyorsa pasaportunuzu hazırlayın. Geçiş noktasına yaklaştığınızda kemerinizi ve gerekiyorsa ayakkabılarınızı çıkarıp elinizde tutun. Ceketinizi de çıkartın. Mümkün olduğunca fazla sepet alın ve sıra size geldiğinde tüm eşyalarınızı sepetlere koymuş olun. Ayrıca güvenlik kontrolüne girmeden önce, yani yolculuğa çıkmadan önce tüm kuralları bildiğinize emin olun. Dünyanın her yerinde havaalanlarına girişte farklı kurallar uygulandığından, kullanacağınız havaalanının internet sitesine bakın. Bu sayede etrafınızdaki insanlar homurdana homurdana kemerlerini ve paltolarını çıkartmaya çalışırken, siz çoktan çikolata reyonunda olacaksınız.

infographic-havaalni
Kaynak: www.ultimatevisa.com

Biraz Rahat Olun

Sık uçanlarla nadiren uçanlar arasındaki en önemli fark, sık uçanların havaalanının onların “düşmanı” olmadığını öğrenmeleridir. Dünyanın her yerindeki havaalanları, yolculuğunuzu daha kolay hale getirmek için sizi bekleyen fırsatlar ve şirketler ile doludur.

Havaalanınızda muhtemelen birçok bar ve restoran sizi bekliyor olacaktır. AVM tarzı alışılmış fast-food mekânlarından, tam anlamıyla “lüks hizmet” sunan restoranlara birçok seçeneğiniz olacak. Her ne kadar havaalanında yiyeceğiniz yemekler biraz “tuzlu” olsa da, uçağınıza binmeden önce karnınızı güzelce doyurup soğuk bir şeyler içmenin keyfi buna değecektir.

Son olarak: Susuz kalmayın. Yanınıza bir şişe su alabiliyorsanız mutlaka alın. Özellikle “ucuz bilet” sunmakla övünen havayolu şirketleri, uçak içerisinde suyu çok yüksek fiyatla satarak “kaşıkla verip kepçeyle alma” sanatını sergilerler. Ayrıca derin nefes almak ve su içmek, uçuş korkusu olanlar için en iyi çarelerden biridir.

Gerektiğinde Yardım Almaktan Çekinmeyin

Yardım veya öneri istemekten çekinmeyin. Eğer havayolunuzla ilgili sorularınız varsa geçiş noktalarında veya danışma masalarında bulunan personele sorabilirsiniz. Zira oradaki personelin en temel görevlerinden biri size bir yerleri tarif etmektir. Ayrıca havaalanında çalışan güvenlik görevlileri de “ön danışma” hizmeti vermekle yükümlüdür. Unutmayın ki sizin “kırk yılın başı” geldiğiniz bu yer, onların işyeri. Dolayısıyla size verecekleri tavsiyeler çok işinize yarayacaktır. “Uçağıma saatler var, oturabileceğim sessiz bir yer var mı?” veya “ücretsiz Wi-Fi sunan, telefonumu şarj edebileceğim bir yer var mı?” gibi sorularınıza alacağınız detaylı cevaplar karşısında şaşırabilirsiniz. Ancak bu noktada görevlilere olan yaklaşımınızın önemini ve tatlı dilin yılanı deliğinden çıkardığını hatırlatmalıyız.

Acele Etmeden, Güzelce Çıkın

İniş yaptığınız havaalanını önemsiz sanmamalısınız. Bilgili olmak, her durumda hayatınızı kolaylaştıracaktır. İnişinizi yaptıktan sonra gideceğiniz yere ulaşmak için hangi yolu kullanacaksınız? Taksi durakları, metro girişi, araç kiralama noktaları nerelerde? Bavullarınızı uzun uzun taşımanız mı gerekecek? Tüm bu soruların cevabını, yolculuğunuzu planlarken bulabileceğinizi unutmayın.

Ayrıca biraz zamanınız varsa, hiç acele etmeyin. Varış noktanızdaki havaalanında birşeyler atıştırmayı deneyin. Çalışanlara şehirle ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz. Daha önceden dikkat etmediğiniz bir ayrıntıyı veya turistlerin pek bilmediği “gizli hazineleri” ancak bu şekilde bulabilirsiniz.

Çıkış zamanınız geldiğinde, doğru bir planlamanın getirdiği avantajların gururunu yaşayarak, gülümsemeyi unutmayın. Zira havayolu yolculuğu ile ilgili kontrol edemeyeceğiniz şeyler vardır. Koltuk boyutlarını, kol dayama yerlerini, yanınızda oturan rahatsız ergeni, ağlayan bebekleri veya pahalı bilet fiyatlarını değiştiremeyebilirsiniz. Ancak bazı şeyler de sizin kontrolünüzdedir. Bakış açınızı değiştirmek, kendinize daha fazla zaman ayırmak ve daha kibar olmak çok daha keyifli bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır.

Rahatlayın, acele etmeyin, önceden plan yapın ve biraz da keyfinize bakın… İyi yolculuklar!

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan Hatalar

Her gün yaptığınız küçük şeyler, akıllı telefonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Telefonunuzun ömrünü kısaltmamak için...

Yaraların Hızla İyileşmesini Sağlayan Karışım

Yaraların hızla iyileşmesini sağlayan karışım. Bir yaralanma veya ameliyat sonrasında bölgenin hızla iyileşmesini sağlamak...

Kağıt Torba İçinde Mısır Nasıl patlatılır?

Kağıt Torba İçinde Mısır Nasıl patlatılır? Evinde mısır patlatmayan Türk ailesi yoktur. Mısır patlatmanın...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika

Aspir Yağı Cildiniz İçin Harika. Devedikeni benzeri yıllık bir bitki olan aspirenin tohumlarından elde edilen aspir yağı, linoleik asit içeriği yüksek olduğunda cildiniz için...

Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan Hatalar

Her gün yaptığınız küçük şeyler, akıllı telefonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Telefonunuzun ömrünü kısaltmamak için bazı basit kurallara dikkat etmeniz gerekir.Cep telefonlarınızın uzun ömürlü olmasını...

Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Karbonat Şampuanı

Saçın Daha Hızlı Uzaması İçin Karbonat Şampuanı. Karbonatı sadece mutfakta hamur işleri için kullanmak, onun değerini küçümsemek olur. Karbonatın, temizlikten güzellik ürünü olarak kullanmaya...

Yeterli Protein Almadığınızı Gösteren 8 İşaret

Yeterince protein alıp alamadığınızı nasıl bileceksiniz ? Aşağıdaki işaretler sadece bunu gösterebilir. Her ne kadar besin eksikliği söz konusu olduğunda semptomların başka nedenleri olabileceğini...