Ana Sayfa HAYAT Öğrenciler İçin Para Biriktirmenin 8 Kolay Yolu

Öğrenciler İçin Para Biriktirmenin 8 Kolay Yolu

Öğrencilik muhtemelen herkesin hayatında en çok parasızlık çektiği dönemlerden biridir. Aileden gelen sınırlı para ayın ortası olmadan biter, kredi çekilir çekilmez kiraya, faturalara harcanır. Gelir gider dengesi bir türlü oturmaz, ayın 15 günü krallar gibi yaşayan öğrenci, diğer 15 günü yerlerde sürünür. İşte bu durumu aşmak için sana öğrencilikte para biriktirmenin 8 yolunu anlattık, başlayalım:

1. Kredi Kartını Sakla
1
Kredi kartının “şimdi al, sonra öde” kolaylığı çok cezbedici olsa da, sen yine de bu beyaz yalana inanma ve kredi kartını göremeyeceğin bir yere sakla. Kredi Kartı ile harcama yapma alışkanlığı tüm birikim çabana ciddi zararlar verebilir.

2. Kötü Alışkanlıkları Bırakın:
2
Bu hem sağlığın için hem de cebin için harika bir fırsat. Sigarayı acilen bırak, Alkolü “sosyal içici” kıvamına getir. Bu şekilde biriktirdiğin paranın 1 yıl sonraki miktarına inanamayacaksın!

3. Harcamalarına Alternatifler Düşün.
3
Mesela kitap alma, onun yerine kütüphaneye git. Yakın mesafelere arabayla / otobüsle gitmek yerine yürü, öğle yemeklerini çok ağır yeme. Tüm harcamalarını düşün ve daha uygun hale nasıl getirebileceğin üzerine kafa yor.

4. Evde Sosyalleş
4
Her gün dışarı çıkmak zorunda değilsin değil mi? Biraz ev kuşu olmanın zamanı geldi. Arkadaşlarını eve çağır ve ev planı yap. Balkonda geyik çevirmekten tut Game of Thrones izlemeye kadar, evde yapılacak onlarca güzel aktivite var, keşfet!

5. Kredini Geç Çek.
e966d85417676e0431a25aae51845aa1
Üniversite yıllarımda her ayın 7’inde yatan kredisini en geç ne zaman çekeceğini oyun haline getirmiş ve bu şekilde ciddi paralar biriktiren arkadaşlarım vardı! Şaşırtıcı ama işe yarıyor. Bir gün daha, bir gün daha derken ayın 27’sinde hala kredine dokunmadığını düşünsene, sadece 10 gün sonra yeni ayın kredisiyle paran ikiye katlanacak!

6. Part Time İşler Bul
123
El ilanı dağıtmaktan garsonluğa, köpek gezdirmekten motokuryeye kadar çeşitli işler seni bekliyor. Hem iş bularak ve çalışarak iş hayatının o zorlu geçişine daha kolay alışmış olursun. Para biriktirmek de cabası!

7. Cep Telefonu Tarifeni Gözden Geçir.
texting
Bir öğrenci için en önemli giderlerden biri cep telefonu tarifesidir. Olabilecek en fazla konuşma/sms/internete en az parayı ödeme üzerine kurulu bir plan bul, gerekiyorsa numaranı taşı. Numara taşımlara operatörler ciddi fırsatlar sunabiliyorlar.

8. Evini Paylaş
dN_isP
Tabi ki bedava değil! Ev arkadaşın yoksa hemen bir ev arkadaşı edin, ev arkadaşın var ama bir kişi daha alabilecek durumdaysanız hemen bir kişi daha alın. Böylece hem daha az harcayacaksın hem de sosyal ilişkilerin gelişecek, bir taşta iki kuş!

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak...

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz. Doğada bulunan tüm ağaçlardan bonsai yapabilirsiniz. Ancak her zaman yaprakları bulunan...

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem. Uykuya dalmakta zorlanıyor, saatlerce uyumak için uğraşıyor musunuz?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak için farklı yöntemler uygulanması gerekir. Süet bir giysinizde leke varsa...

Ev Yapımı Toz Bulaşık Makinası Deterjanı

Ev Yapımı Toz Bulaşık Makinası Deterjanı. Kendi bulaşık makinanızın deterjanını yapmak hem kolay hem de ucuzdur. Böylece bulaşık makinası deterjanlarında bulunun kimyasallardan da uzak...

Argan Yağını Yüzünüzde Kullanmak İçin 10 Neden

Argan Yağını Yüzünüzde Kullanmak İçin 10 Neden. Argan, hem geleneksel hem de güzellik amacıyla Fas'ta geleneksel olarak kullanılan altın, pürüzsüz bir yağdır. Esansiyel yağ...

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz. Doğada bulunan tüm ağaçlardan bonsai yapabilirsiniz. Ancak her zaman yaprakları bulunan veya bahar aylarında çiçek açan ağaçları seçerseniz çok daha güzel...