Ana SayfaSAĞLIKDepresyondan Çıkmanın 6 Yolu

Depresyondan Çıkmanın 6 Yolu

Depresyon çağımızın hastalığı o kesin. Ama çözümleri var o da kesin.

1. Sizi yine siz mutsuz ettiğiniz için, sizi değiştirmek gerek. Bu yolda konusunda uzman bir psikoloğa gidebilirsiniz. Harcayacağız onca saate ve nakde sonuçları düşünürseniz değecektir. Zira psikologla sizin bu hale gelmenizde önemli rol oynayan inanç ve düşüncelerinizle çalışırsınız. Eğer dışarıda önemli bir şey yoksa veya depresyonun devamını sağlayan biri-bir şey yoksa başarı neredeyse kesindir.

2. Eğer sizin hayatınız bir evse, çatıyı da sütunlar destekliyorsa tek sütunun yıkılması sizi darmadağın ettiyse demek ki evinize, hayatınıza, daha fazla sütun gerekiyordur. Tek sütunlu evde o sütun yıkılınca çatı yıkılır. Ama tepeyi destekleyen üç-dört sütun varsa birinin dahi yıkılması o kadar etkilemez bütünü. Bu sütun benzetmesinde de kast ettiklerim mesela: “Kız oğlanı seviyor, başka hiçbir şey görmeyecek kadar çok seviyor. Sürekli onun düşüncesiyle yatıp kalkıyor. Her anı da beraber. Derken adam kızı ansızın terkediyor! Kızımız çok üzgün, çaresiz ve bomboş hissedecektir. Ancak adamla duygusal beraberliği sürerken x yapıcılığı kursu, y köpek barınağı gönüllüsü ve z blogu yazarı gibi değişik uğraşlar “sütunlar” da edinseydi sonuç böyle olmazdı.

3. Bulunduğunuz ildeki ücretsiz veya düşük ücretli kurslar da amacınız x öğrenmek olmasa bile kafanızı olan bitenden uzak tutacağı için rahatlama sağlar. Yanısıra aynı ilgileri uğraşı paylaşacağınız bir çok insan da katar çevrenize. Özellikle İstanbuldaysanız Büyükşehir Belediyesinin açtığı ücretsiz kurslar bulunmaz fırsat.

4. Meditasyon ve veya nefes egzersizleri huzur sağlar. Öyle ki sadece düzenli olarak nefes alıp vermek dahi sakinleştiriyorken bu uğraşa daha derin girerseniz yararı büyük olacaktır. Bu yüzden böyle anlarda binlerce yıldır orada olan Uzakdoğu felsefesine dalmanın zararı olmayacaktır. Eğer bu binlerce yıldır devam eden inanç ve pratikler hiçbir işe yaramasaydı veya anlam ifade etmeseydi unutmayın ki en baştan Uzakdoğulular hadi ordan der silerdi 🙂

5. X veya Y ile uğraşmak. Nasıl uğraşmak? Atıyorum o gitarı çalmak. Ve çalmaya çalışmak. Veya ağaç işlerine yatkınsanız kutu, masa iskemle yapmak. Amaç kar değil. Amaç sizi “uzak tutmak”. Bu uğraşlar öyledir ki onları yaparken başka birşey düşünemezsiniz. Eğer düşünürseniz konsantrasyonu bozarsanız zaten yapamazsınız.

6. İnanç önemli bir yardımcıdır. İnancınıza “sığınırsanız” sizi kaplar, örter ve başka bir şeye izin vermez. Unutmayın ki inançlar, her türlü inanç etkilidir. İnanç desteğiyle – nedeniyle çıkan olaylar tarihe damgasını vurmuştur. Bu da bize gücünü gösterir.

7. Evcil bir hayvan edinmenin de yararlı olduğu görülmüştür. En doğal yolundan (birinden yavruyken veya barınaktan alarak) sahipleneceğiniz bir kedi veya köpek size bambaşka bir dünyanın kapısını açacaktır. Aşısı, tuvaleti, yemeği, sağlığı, eğitimi, oyunu, çiftleşmesi derken hem size hayatınızdaki bir “sütun” olur, hem de “keşke ağzı olsa” diyebileceğiniz bir arkadaş edinirsiniz.

Görebileceğiniz gibi depreson çözümsüz değil. Ancak yukardakilerin hiçbiri size çözüm olmuyorsa demektir ki daha ciddi, derin birşey vardır ve o durumda derhal profesyonel yardım almanızı öneririm.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
476TakipçilerTakip Et
225TakipçilerTakip Et

En Popüler