Ana Sayfa HAYAT Hesaplı Alışveriş Yapmanın 10 Sırrı

Hesaplı Alışveriş Yapmanın 10 Sırrı

Sıkı alışveriş tutkunları, her alanda tasarruf etmeyi iyi bilenlerden oluşur. Bugün giyimden elektroniğe hemen hemen her alanda tasarruf etmek için birçok farklı yöntem var. Sosyal medyanın yaygınlaşması ve mobil uygulamalar bu konuda size yardımcı olabilir. Ancak bu bilgi kirliliğinin içerisinden gerçek avantajları seçmek özellikle acemiler için oldukça zordur ve “bilinçsiz indirim kullanımı” bazen daha pahalıya gelebilir. Bu yüzden sizlerle, en güncel indirim ipuçlarını paylaşmak istiyoruz. Böylece on yıl önce “el sıkışarak” pazarlık yapıp edindiğiniz indirimleri bugün sosyal medyada bir sayfayı “beğenerek” kazanabileceksiniz. Her alışveriş tutkununun aklının bir köşesinde tutması gereken on ipucunu paylaşıyoruz. Keyifli alışverişler dileriz!

    1. İndirimli Yiyin!

Öncelikle karnınızı ucuza doyurun. Bu konuda Yemeksepeti.com’un yaptığı “joker indirimi” kampanyası son dönemin en başarılı oranlarını sunuyor. Joker indirimi ile 70 yerine 40, 40 yerine 25 ve 30 yerine 20 TL ödüyorsunuz. Kampanya kayıtlı olduğunuz bölge içerisindeki restoran durumuna göre sunuluyor. Dolayısıyla öğle saatlerinde genellikle pizza gibi düşük maliyetli yiyecekler, akşam saatlerinde ise ertesi güne kalması mümkün olmayan yiyecekler alabiliyorsunuz. Sistem otomatik olarak çalıştığından, siteye giriş yaptığınızda joker indirimi penceresi açılıyor ve sunulan teklifi 15 dakika içinde kullanmanız gerekiyor. Ayrıca ilk anda joker indirimi penceresi açılmazsa, sayfayı yenilemekten çekinmeyin. Bizim denemelerimizde ikinci, üçüncü hatta dördüncü yenilemede dahi pencerenin açıldığı oldu.

    2. Kargo Ücreti Ödemeyin!

Online alışverişi seviyorsanız, kolay kolay kargo ücreti ödememeniz gerektiğini bilmelisiniz. Özellikle Gittigidiyor, Sahibinden veya N11 gibi farklı satıcıların bulunduğu platformlarda aradığınız ürünü kargo ücreti almadan veya indirimli kargo ile sunan bir alternatif bulmanız daha kolay olacaktır. Ücretsiz kargo hizmeti için belli bir alt limit aranan bir siteyi kullanacaksanız da, farklı siteler arayabilirsiniz. Örneğin birçok evcil hayvan sitesi 100 TL üzeri ücretsiz kargo gönderirken, mamasepeti.com’da bunun için 50 TL alışveriş yapmanız yeterli. Ancak kargo konusunda dikkatli olmalısınız. Kargonun ne kadar tutacağını mutlaka öğrenmelisiniz. Zira kargo ücreti ödememek için daha pahalı bir siteyi tercih etmek, çömez alışverişçilerin yaptığı dokuz kusurlu hareketten biridir.

    3. Fiyat Kıyası Yapmadan Alışverişi Tamamlamayın!

İnternette akakce.com veya cimri.com gibi “yerli” fiyat karşılaştırması sitelerini sık kullanılanlar listenize mutlaka ekleyin. Ayrıca Android için “En Ucuz Fiyat” ve Ios için “Cimri” uygulamalarını yükleyerek, ya da ürün fiyatlarını veritabanı üzerinden karşılaştırmanızı sağlayan barkod okuyucu uygulamalarla her an fiyat kıyaslaması yapabilirsiniz. Acemi alışveriş tutkunları burada yine aceleci davranarak zararlı çıkabilir. Listedeki en ucuz fiyat yerine sizin için en avantajlı fiyatı bulmalısınız. Örneğin hepsiburada.com zaman zaman alışverişlerinizi hediye çeki ile ödüllendiriyor. 1000 liraya alacağınız bir cep telefonunu başka mağazadan 950 liraya almak yerine 100 TL hediye çeki sunan yerden almanız daha karlı olacaktır. Tabii hediye çekinin sınırlarını da gözden kaçırmayın.

    4. İade Koşullarına Dikkat Edin!

Gerek internetten gerekse dışarıdan alışveriş yaparken, mağazanın sunduğu iade-değişim koşullarına çok dikkat etmelisiniz. Birkaç liralık kâr için daha sonra müşteri temsilcilerinin can sıkıcı tavırlarıyla boğuşmak size paradan daha çok rahatsızlık verecektir. Bunun için sosyal medyayı ve özellikle de Ekşi, Uludağ gibi sözlükleri takip etmelisiniz. Ayrıca haklarınızı da iyi bilmelisiniz. Tüketici Kanunu, internetten yapılan satışlarda yedi gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden cayma hakkı sağlıyor. Bu süre malın size teslimiyle başlıyor ve satıcının tüm masrafları on gün içerisinde iade etmesini zorunlu kılıyor. Bu arada fiyat karşılaştırması yapabileceğiniz siteler çoğunlukla “müşteri deneyimi” puanlaması da sunuyor. Yani kısacası, indirim kovalarken başınızı ağrıtmayın, dikkatli olun.

    5. İnterneti Akıllıca Kullanın!

İnternet üzerinden alışveriş hayatımıza iyiden iyiye girmiş durumda. Artık müşteriyi çekmek için çılgın kampanyalar internetten çok sokakta yapılıyor. Özellikle “ıvır zıvır” alışverişlerinde dikkatli olmalısınız. Flash disk, küçük ev aletleri, tablet bilgisayar gibi ürünler için BİM ve A101 tarafından yapılan “inanılmaz” kampanyaları takip ederseniz ne dediğimizi daha iyi anlayacaksınız. İki mağazanın birbiri ile yarıştığı bu kampanyaların ürünleri önceden açıklanıyor ve genellikle piyasaya sunulduğu gün bitiyor. Bunun tam tersi ise bankacılık için geçerli. EFT başta olmak üzere tüm işlemler internette çok daha ucuz. Ayrıca yapılan araştırmalar tüm varlıklarını tek hesapta toplayanların %10 daha az harcadığını gösteriyor. Bunun için de internet bankacılığı şart.

    6. İndirim Sitelerini Takip Edin!

İnternette bazı kampanyalar aldatıcı olsa da, sıkı bir araştırmayla çok tasarruf edebilirsiniz. http://www.tchibo.com.tr/discountstart adresindeki Tchibo’nun indirim reyonunu arada bir kontrol edin. Ayrıca şu anda mudo.com  ve yargici.com %50 indirim yapıyor. Ev alışverişi için www.madamecoco.com a uğrayın. Fransız stiline takılmayın çünkü çoğu ürün oldukça ucuz ve haftanın ürünlerinde daha da iyi indirim oranları sunuluyor. Veya hafta sonları English Home’a giderek haftanın ürünlerindeki %25 indirimden yararlanabilirsiniz. Bu tür “anlık” indirimleri takip etmek için ebrosur.com ve bestkarne.com sitelerini kullanabilirsiniz. Sevdiğiniz markaların ve gittiğiniz mekanların Facebook, Twitter ve Foursquare hesaplarını takip ederseniz, zaman zaman sunulan “yetişen alıyor” veya “arkadaşını davet eden kazanıyor” indirimlerini kaçırmazsınız.

    7. Fırsat Sitelerini de Unutmayın!

Fırsat siteleri ilk başta oldukları kadar cazip değiller. Artan rekabet, yeni bölgelerin eklenmesi ve sürekli yeni fırsatlar sunma zorunluluğu bu sitelerin işini çok zorlaştırdı. Bu durum bazen “e bunun nesi fırsat” demenize neden olabilir. Dolayısıyla normaldeki fiyatını bilmediğiniz “sıra dışı” fırsatlara dikkatli yaklaşın. Ama fırsat sitelerinin geldiği bu durumun bir de avantajlı yönü var: “Bir sürü” fırsat her an sizi bekliyor. Örneğin yemeğe çıktınız, plaja gideceksiniz, veya güzellik salonu arıyorsunuz. Hemen telefonunuzdan sehirfirsati.com bonubon.com grupfoni.com grupanya.com veya yakala.co gibi sitelerden birine girin ve bulunduğunuz yerdeki fırsatlara göz gezdirin. Bizim bu şekilde giriş yapmakta olduğumuz mekânın kapısında dahi indirim bulduğumuz oldu.

    8. Tatlı Dilli, Güler Yüzlü, Sıkı Pazarlıkçı Olun!

Günümüzde zincir mağazalar ve “sabit fiyat” uygulamaları nedeniyle birçok alanda pazarlık devri kapandı. Ancak bunun halen mümkün olduğu alanlarda pazarlık etmek size inanılmaz kâr ettirebilir. Üstelik bu düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Yapılan araştırmalar, en iyi pazarlık tekniğinin yalnızca çekinmeden istemek ve daha iyi bir fiyat için gezmekten yorulmayacağını belirtmek olduğunu gösteriyor. Ayrıca alışveriş sürecinde pazarlığı yalnızca bir fiyat kırma aracı olarak görmeyin. Otel veya havayolu hizmetlerinde “upgrade” edilen müşterilerden olmak için pazarlık en doğru yoldur. Veya toplu alışveriş yaptıysanız aldıklarınızın aracınıza taşınması bile işinize yarayabilir. Tabii bu tür güzelliklerin “kıl müşteri” grubu için geçerli olmadığını, karşınızdakilerin de insan olduğunu unutmamalısınız.

    9. Organize Olun!

Günümüzdeki internet-telefon-tablet çılgınlığı ve sürekli maruz kaldığımız bilgi kirliliği hayatımızı birçok alanda zorlaştırdığı gibi tutumlu olmayı da neredeyse imkânsız kılıyor. Bununla başa çıkmak için organize olmalısınız. Örneğin yararlanmayı düşündüğünüz tüm indirim olanaklarını bir kenara yazın. Böylece benzer bir indirim gördüğünüzde daha iyi karar verebilirsiniz. Aynı şekilde yaptığınız harcamaları kaydetmek de bütçenize daha bağlı kalmanızı sağlayacaktır. E-postalarınızı da organize edin. Sık kullandığınız mağazalar için ayrı başlıklar açabilir veya “sipariş onayı” mesajlarını ayrı bir klasörde saklayabilirsiniz. Alışveriş listesi yapmak da aşırı harcamanızı önleyebilir. Kâğıt üzerinde liste yapmayı sevmiyorsanız bunun için Android ve Ios uygulama marketlerinden “Alışveriş Listesi” veya “ListOn Free” uygulamalarını indirebilirsiniz.

    10. Bedavaya Getirin!

Günümüzün dünyasının bizlere verdiği en büyük avantaj, eskiden çok pahalı olan birçok hizmeti artık ücretsiz alabiliyor oluşumuz. Örneğin eskiden $100 düzeyinde satılan İngilizce öğrenme yazılımları yerine bugün livemocha.com gibi siteleri veya Vocibo gibi mobil uygulamaları kullanabilirsiniz. Güzellik salonlarından pasta yapımı kurslarına birçok işletme müşteri çekmek için zaman zaman ücretsiz aktiviteler düzenliyor. İyi bir takipçiyseniz bunları kaçırmayarak kârlı çıkabilirsiniz. Chip.com.tr ve appgratis.com/tr siteleri her gün ücretli bir yazılımı ücretsiz olarak sunuyorlar. Starbucks’ı seviyorsanız, mutlaka Starbucks Card alın. Kart sahipleri için 14 Şubat, 31 Aralık gibi zamanlarda “bir alana bir bedava” veya “içecek alana yiyecek bedava” kampanyaları yapılıyor. Bu tür kampanyaları kaçırmayın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Yünü Kazaktaki Kırışıklıklar Nasıl Açılır?

Yünü kazaklar, saklamadan önce düzgün bir şekilde katlamazsanız kırışabilirler. Yün bir süveterin ütülenmesi lifleri...

Sebzeleri Doğru Pişirme Yöntemleri

Günümüzde pek çok sebze ve meyve besin değeri açısından değişime uğramaktadır. Değişen yaşam koşulları...

Karnabahar Nasıl Kesilir? Nasıl Saklanır?

Kış mevsiminin olmazsa olmazlarından karnabahar, bin bir faydasıyla sofraları şenlendiriyor. Şifalı sebzeler arasında sıkça...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
454TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yünü Kazaktaki Kırışıklıklar Nasıl Açılır?

Yünü kazaklar, saklamadan önce düzgün bir şekilde katlamazsanız kırışabilirler. Yün bir süveterin ütülenmesi lifleri yakabilir ve bir parlaklık bırakabilir, ancak süveterinizi hemen giymeniz gerekiyorsa...

Sebzeleri Doğru Pişirme Yöntemleri

Günümüzde pek çok sebze ve meyve besin değeri açısından değişime uğramaktadır. Değişen yaşam koşulları insanların tükettikleri gıdalar üzerinde de şekillenmektedir. Yabani olarak yetişen pek...

Karnabahar Nasıl Kesilir? Nasıl Saklanır?

Kış mevsiminin olmazsa olmazlarından karnabahar, bin bir faydasıyla sofraları şenlendiriyor. Şifalı sebzeler arasında sıkça adını duyduğunuz karnabaharın farklı yemek tariflerinde yer aldığını görebilirsiniz. Fırında...

Çizgisiz Oje Nasıl Sürülür?

Oje sürmenin amacı ellerinizin görünümünü iyileştirmektir. Ne yazık ki, evde tırnaklarınıza oje sürerken genellikle çizgiler ve çıkıntılar gelişir. Çizgili görünüm, mat benzeri yüzeyler nedeniyle...