Ana Sayfa KARİYER Ne yapacağınızı bilmediğiniz zamanlar ne yapıyorsunuz?

Ne yapacağınızı bilmediğiniz zamanlar ne yapıyorsunuz?

Deneyimi olmayan konulara uyum sağlamanın ve belirsizlik içinde yüksek performans gösterebilmenin ismi “öğrenme çevikliği”. Öğrenme konusundaki çeviklik liderlik potansiyelinin önemli bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Öğrenme çevikliğine sahip liderler “ne yapacağını bilmediğin zaman ne yaparsın?” sorusuna cevabı olan liderler. Bu onları diğerlerinden ayıran kritik çizgi.

Bir konuda zamanla iyi olmayı başarabiliriz ancak kritik olan “ilk” seferinde bunu ne kadar başarabildiğimiz. Daha önce tecrübe etmediğimiz zorlu durumlarla başa çıkmayı ne kadar becerebiliyoruz? İş dünyasındaki hızlı değişimin belirsizliği artırması bu özelliğe sahip liderlere daha fazla talep yaratıyor. Zaman kaybetme lüksü olmayan iş dünyası yüksek potansiyele sahip bu liderlere yol açıyor. Çünkü özellikle değişimin yarattığı belirsizlik dönemlerinde en az hasarla en yüksek hız ve verimle yol almak gerekiyor.

Öğrenme çevikliğinin dört boyutu var.

1. Zihinsel Çeviklik: Analitik düşünebilen, karmaşık durumlarda problemi rahatlıkla tanımlayan, sebep-sonuç ilişkilerini kurarak hareket edebilmektedirler. Çabuk kavrarlar. Hemen atılması gereken adımları tespit ederler.

2. İnsan İlişkilerinde Çeviklik: Kendilerini iyi tanırlar. Farklı yapıdaki insanlarla rahatlıkla başa çıkabilirler. Açık fikirlidirler. İlişkilere yargısız yaklaşırlar. Otorite kurmaya gerek kalmadan etki yaratırlar.

3. Değişimde Çeviklik: Olaylara meraklı yaklaşırlar. Öğrenmeye ve deneyime açıktırlar. Değişimin getirdiği rahatsızlığı yönetebilirler. Statükoya tahammülleri yoktur. Yenilik için sabırsızdırlar. Yeni ve zor uygulamaların içinde olmaya heveslidirler. Bu tip durumlarda liderliği üstlenmede ilk gönüllü onlardırlar.

4. Sonuç Yaratmada Çeviklik: Ekiplere ilham vererek harekete geçirirler. İlk seferinde sonuç yaratırlar. Kendinde ve başkalarında güven yaratacak duruşu ortaya koyarlar. Gerek kendi gerekse çevresinin sınırlarını zorlamayı başarırlar.
Öğrenme çevikliğine sahip potansiyel çalışanlarınızı daha da güçlendirmek için;

Onlara kendi uzmanlıkları dışında kurumun başka alanlarında tecrübe edinmeleri için fırsatlar tanımanız

Farklı tarzda insanlarla çalışabileceği oluşumlar yaratmanız

Hızlı sonuç yaratacak fırsatlar vermeniz

Organizasyonun belirsizlikle başa çıkması gereken konularda liderlik vermeniz.

Mentorluk gibi rollerle kurumun çeşitli noktalarına dokunmalarını sağlamanız

Pilot çalışmalarda önemli roller vermeniz

Değişim sürecinde oluşturulan ekiplerde önemli roller vermeniz

potansiyeli uygulama dökmenin fırsatlarını yaratıyor.

Yeteneklerin 2006 yılında %10’u iş değiştirebilirim derken bu oran son yapılan çalışmalarda % 25’e kadar çıkmış durumda. Yenetekleri tutmada çevik olmanın önemi her geçen gün daha artıyor gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,833BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...