Ana Sayfa SAĞLIK Aç Olduğunuza Emin misiniz?

Aç Olduğunuza Emin misiniz?

‘Yemek’  kelimesi size ne çağrıştırıyor?

Açlık, açlığın doyurulması, sosyalleşme, olumlu-olumsuz duygular, anılar…

Yemek, fizyolojik ihtiyacın karşılanması dışında, duyguların beslenmesi için de bir araç olarak kullanılabilir. Böyle bir durumda kişiyi yemeye yönlendiren şey, açlık değil; çözümlenemeyen duygulardır.

Duygusal yeme davranışı; duygulardan uzaklaşmak, hissetmemek, kaçmak, uyuşturmak için yeme isteği şeklinde ortaya çıkar.

Öfke, yorgunluk (genellikle gece yemelerine sebep  olur), depresyon, yalnızlık, güvensizlik, suçluluk, kıskançlık ve hatta mutluluk bile duygusal yemeye sebep olabilir. Fazla kilolu bireyler olumsuz duygu duyurumda kalorisi yüksek besinleri tercih ederken; zayıf kişiler, olumlu duygu durumunda her zamankinden fazla besin tüketir.

Çoğu kişi yemeği, fiziksel açlığın ötesinde yatıştırıcı olarak kullandığının farkında değildir ve ne yazık ki yemeyi yatıştırıcı olarak kullanan birey sayısı her geçen gün artmaktadır. Ancak bazı atakların temelinde; depresyon, panik atak, kronik stres olabilir. Bu durumda profesyonel yardım almak için bir psikologla görüşmeniz gerekebilir.

gercekten-ac-oldugunuza-emin-misiniz2-hayat-kolay

Aradaki Farkı Anlayın

  • Açlık, yavaş yavaş gelişir ve midede hissedilir; duygusal açlık, aniden başlar ve özellikle ağızda bir şeyler yeme isteği olarak kendini gösterir.
  • Duygularla baş edebilmek için yeniyorsa daha çok yüksek kalorili gıdalar tercih edilir.
  • Duygusal açlık anında doyurulmak ister; fizyolojik açlık bekleyebilir.
  • Fizyolojik açlık giderildiğinde tokluk hissedilir ve yemeye devam edilmez. Duygusal açlıkta tokluk hissi olsa bile yemeye devam edilir.
  • Duygusal yeme sonucunda genellikle suçluluk ve pişmanlık hissedilir.

Yemenin yarattığı olumlu duygular genellikle kısa sürelidir ve kilo aldırdığı için üzüntü, pişmanlık, stres gibi olumsuz duyguları beraberinde getirir. Peki bu durumla nasıl baş edebiliriz?

Ne Yapmalı?

  • Atak anında kendinize aç olmadığınızı ve yerseniz sonrasında kötü hissedeceğinizi söyleyin.
  • 1 bardak su içip, dikkatinizi başka konulara yönlendirin. Yürüyüşe çıkabilirsiniz, bir arkadaşınızı arayıp destek olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Beslenme günlüğü tutun. Duygusal açlıkla fizyolojik açlık arasındaki farkı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Duygularınızı tatmin etmek için yediğinizi fark ettiğinizde, birkaç lokma alıp bırakın. Zararın neresinden dönülse kar! 🙂
  • Farkı anlamış olmanıza ve bütün yöntemleri denemenize rağmen hala başarılı olamamışsanız..Tercihlerinizi gözden geçirin. En az %70 kakaolu bitter çikolata gibi hem yararlı hem de daha az kalorili veya bitki-meyve çayları(şekersiz) gibi kalorisiz ürünleri tercih ederek enerji alımını azaltabilirsiniz.

Duygusal açlıkla fizyolojik açlığı ayırt edip kendinizi durdurabildiğiniz mutlu günler… 🙂

 

 

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir? Su kefiri, Meksika kökenli mucizevi bir içecektir. Su kefiri...

Yaşlanmanın Etkilerini Yavaşlatan Egzersizler

Yaşlanmak kaçınılmazdır, çünkü takvim her doğum gününü gösterdiğinde bir yaş daha büyürsünüz. Bununla birlikte,...

Huzursuz Bacak Sendromu İçin En İyi Ev İlaçları

Bacaklarınızda karıncalanma, yanma veya ağrı hissediyor musunuz? Bu belirtilerin çoğu,  geceleri gerçekleşir. Bacakları hareket...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Camları Kolayca Tül Kaplayabilirsiniz

Perdeler, evlere mahremiyet sağlamak, güneş ışığını kontrol altına almak ve evi güzelleştirmek için vazgeçilmez unsurlardandır. Ancak, bunlar için perdelere yüklü paralar ödemek gerekmez. Hem...

Antibakteriyel Yoga Mat Spreyi Yapın

Antibakteriyel Yoga Mat Spreyi Yapın. Yoga yapıyor ve mat kullanıyorsanız, bu matı zaman zaman temizlemeniz gerektiğini biliyorsunuz. Bu yazımızda antibakteriyel yoga matı spreyini nasıl...

Yağlı Bulaşıklar İçin Deterjan Yapımı

Yağlı bulaşıkları temizlemek için güçlü deterjanlara ihtiyaç duyarız. Satın alınan deterjanlar kimyasallar içeriyor. Kimyasal bulunmayan ancak etkili bir bulaşık deterjanı isteyenler için bir tarif...

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir? Su kefiri, Meksika kökenli mucizevi bir içecektir. Su kefiri taneleri, simbiyotik bir ilişki içinde bulunan bakteri ve mayadan oluşur....