Ana Sayfa SAĞLIK Neden Yogaya Başlamalısınız?

Neden Yogaya Başlamalısınız?

Yoga, binlerce yıllık tarihi olan ve kökleri antik Hindistan’a dayanan bir felsefe ve spor dalıdır. Hayata dair daha olumlu bir bakış ve odaklanmış bir ferahlık ve huzur duygusunu yakalamayı hedefleyen Yoga, kelime anlamı olarak “birlik” veya “kutsal birlik” anlamına gelir. Son günlerde ülkemizin gündemine tatsız bir biçimde oturan Yoga’nın sizin için neden iyi olduğunu anlatmak istedik. Ancak başlamadan önce Yoga’nın basına yansıyan biçimi ile bir ilgimiz olmadığını, sunulan iddiaların yanında ya da karşısında olmadığımızı, kimsenin ne Yoga ne başka bir felsefe ile kimseyi zor durumlara düşürmesini tasvip etmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. Bizim anlatacağımız, “Gerçek Yoga”.

 

  • Yoga Çok İyi Bir Spordur: Yoga, her şeyden önce vücudunuz için çok yararlı bir spordur. Hareketleri kendi hızınıza ve rahatlığınıza göre ayarlayabilirsiniz. Doğru seçilmiş bir dizi Yoga hareketi, vücudunuzu istediğiniz gibi şekillendirebilmenizi sağlayacak bir “fitness” seansıdır.
  • Vücudunuzla İletişimi Sağlar: Yoga esnemeleri ve egzersizleri, vücudunuzu hareket ettirerek gücünüzü ve dayanıklılığınızı arttırırlar. Dolayısıyla düzenli olarak Yoga yaptığınızda vücudunuza daha iyi hâkim olursunuz. Bu da bir şeyler ters gittiğinde hemen farkına varabilmenizi sağlar.
  • Nefeslerinizi Güçlendirir: Yoga’nın önemli bir kısmı “Pranayama” adı verilen nefes egzersizlerinden oluşur. Ayrıca her Yoga hareketinde de nefes alış veriş düzeni belirlenmiştir. Egzersizler esnasında dikkatli ve doğru biçimde nefes almak, bir süre sonra günlük hayattaki nefes kalitenizi de arttıracaktır. Nefes düzeninin stres, depresyon hatta kilo kontrolü üzerinde dahi olumlu etkileri olduğu bilimsel araştırmalarla saptanmıştır.
  • Uykunuzu Derinleştirir: Bilimsel araştırmalar, uykudan önce yapılacak hafif egzersizlerin uyku kalitesini yükselttiğini göstermektedir. Yoga da bunun için en uygun egzersiz türüdür. Ayrıca Yoga sayesinde kronik ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Bu da daha iyi bir uyku almanıza yardımcı olur.
  • Duruşunuz Değişir: Yoga’nın en önemli faydalarından biri, “birinci sınıf” bir duruşa kavuşmanızı sağlamasıdır. Birçok nefes ve oturma egzersizi için sırtınızın tam dik durması gerekir. Yoga salonlarında yeni başlayanlarla eskilerin bir bakışta ayrılmalarını sağlayan en önemli şey, postürleri yani duruş biçimleridir. Ayrıca iyi bir postür diğer insanların sizi olduğunuzdan daha uzun algılamalarına sebep olur.
  • Fiziksel ve Zihinsel Gücünüzü Arttırır: Yoga yaparken temel amaçlar vücut gücünü arttırarak daha uzun süre meditasyon yapmak ve esneme hareketleri gibi pozisyonları git gide daha iyi yapabilmektir. Nefes egzersizleri ise akciğer kapasitenizi arttıracaktır. Ayrıca Yoga egzersizleri esnasında hareketin çalıştırdığı her bir kas grubuna odaklanmanız gerekir. Meditasyonun da temel felsefesi olan “aklınızı temizleme” eylemi, stresinizi azaltır ve beyninizin daha organize çalışmasını sağlar.
  • Cinsel Hayatınızı Renklendirir: Günümüzde evliliklerin bitme nedenlerinin birinci sırasında cinsel problemler gelmektedir. Elektromanyetik dalgalar yayan cihazlardan yapay gıdalara, hareketsiz yaşam tarzından hava kirliliğine birçok etmen, boşanma istatistiklerine katkı sağlamaktadır. Ünlü yoga üstadı “Yogi Cameron” Yoga sayesinde güçlenen konstantrasyon becerisinin seks esnasında daha iyi odaklanmanıza ve anı yaşamanıza yarayacağını belirtmektedir. Cameron ayrıca Yoga’nın cinsel enerjiyi arttırarak daha uzun ve kaliteli birliktelik yaşanmasını mümkün kıldığını, Yoga ile uğraşanların partnerlerine karşı çok daha hassas olduğunu, bu sayede uyumun yakalandığını belirtmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Eklem Ağrısı İçin Zencefil Kullanmanın 4 Farklı Yolu

Eklem ağrısı farklı uygulamalar ve yöntemler deneyebilirsiniz. Bunlar arasında eklem ağrısı için en etkili...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...