Ana Sayfa HAYAT PRATİK Artık Seçenek Bol: İnternet Firmaları ve Kampanyaları

Artık Seçenek Bol: İnternet Firmaları ve Kampanyaları

Tek seçeneğimizin dial-up bağlantı olduğu günlerde dahi birçok farklı İSS (internet servis sağlayıcı) firması ve değişik paketlerle tanışan, televizyonda dizi izlerken reklam kuşağında ünlülerin bize bir internet paketi satmaya çalışmasına alışık olan bir milletiz. Teknolojinin ilerlemesi işin içine farklı erişim metotları ekleyince, rekabet iyice kızıştı. Bugün bilgisayarınıza bir usb cihaz takıp GSM operatörlerinin altyapıları üzerinden veya bölgenizde mevcutsa fiber optik kablolar üzerinden internete erişmeniz mümkün. Sizin için farklı erişim seçeneklerini değerlendirdik. Kendinize en uygun tercihi yapmak tabii ki size kalıyor.

İnternetten Önce Televizyon Seçin

Eskiden internet dendiğinde aklımıza gelen ilk “yan hizmet” telefon olurdu. Dial-up ve ADSL günlerinde ev telefonu hayatımızda “çok konuşmayalım çok yazıyor” dediğimiz önemli bir yere sahipti. Bugün ev telefonu kullanmak reklamlarla teşvik edilen, yanında ekstralar sunulmadıkça ilgimizi çekmeyen bir “nostalji” konumunda. Gerçi ülkemizde telefon kablolarının tek sahibi konumunda bulunan TTNET, kendisinden ev telefonu almadığımız sürece o kabloları internete erişmek için kullanmamıza da izin vermemek için inat ediyor. (Her ne kadar mahkeme kararı ile “yalın internet” hizmeti vermeye mecbur kalsa da, ev telefonu almanız durumunda ödeyeceğiniz aylık sabit ücret ile yalın internet için ödemeniz gereken ücret neredeyse aynı.)

İnterneti evinize bağlatacaksanız, size önerimiz internet erişimi için kullanacağınız firmayı televizyon platformuna göre seçmeniz yönünde. Şu anda bu hizmet Digiturk-Superonline, D Smart-Smile ve TTNET-Tivibu tarafından sunuluyor.

TTNET’in şu anda sunduğu “İkili Avantaj Kampanyası” ile evinize aylık 59 TL’ye 8 mbps’ye kadar, 61 TL’ye ise 16 mbps’ye kadar internet erişimi alabilirsiniz. Bu hizmet Tivibu Smart TV paketi için geçerli, ancak fiyata 8 TL’lik smart tv cihaz bedeli dahil olduğundan, televizyonunuzun uygulama yükleme özelliği olmasa dahi kutu ücreti ödemeniz gerekmiyor. Kampanya için 24 ay taahhüt vermeniz gerekiyor.

Digiturk ise “Sadece İnternet Fiyatına Hem Digiturk Hem Limitsiz İnternet” sloganı ile bir kampanya sunuyor. Kampanyaya katılım için 24 ay taahhüt vermeniz gerekiyor. 39 TL’den 72 TL’ye kadar farklı paket seçenekleri ile hem fiber internet hem de ADSL dalında yarışan Digiturk ve Superonline ikilisi, HD kanalları yalnızca ilk yıl için ücretsiz sunuyor. İkinci yıl HD izlemeye devam etmek için aylık 7 TL vermeniz gerekiyor. Ayrıca 30 TL aktivasyon bedeli ve ADSL bağlantılar için aylık 3 TL modem bedeli de ilk bakışta göze çarpmayan küçük ekstra masrafların uzmanı olan Turkcell’in kampanyanın ruhuna sindiğini gösteren detaylar. Yine de evde maç izliyorsanız, yani Lig TV sizin için olmazsa olmaz ise, bu kampanyadan yararlanmanızı öneriyoruz. Kampanya dahilindeki Digiturk paketlerine aylık 21 TL’den başlayan fiyatlarla Lig TV paketi eklemeniz mümkün.

D-Smart ve Smile ADSL ikilisi ise “evde televizyon ve internet” paketlerinin en eskisi konumunda. Hatta diğer firmaların da D-Smart ve Smile ADSL’in bu kampanya ile kazandığı üye sayısının çokluğu nedeniyle benzer kampanyalar başlattıkları söyleniyor. Şu anda sunulan kampanya ile ister ADSL ister fiber internet almanız mümkün. Fiyatlar internet ve D-Smart paketlerine göre 55 TL ila 120 TL arasında değişiyor. 40 TL aktivasyon ve iç kurulum bedeli ile aylık 1 veya 2 TL modem bedeli de faturalara yansıtılıyor.

Nerede Oturduğunuza Dikkat Edin

İnternete erişim için paket seçerken dikkat etmeniz gereken şeylerin başında lokasyon geliyor. Zira oturduğunuz bölgede kablolu televizyon altyapısı mevcut ise Turksat’ın sunduğu avantajlardan yararlanabilirsiniz. Bölgedeki GSM altyapısının durumuna göre “vınn” veya “jett” adıyla anılan 3G modemler ile internete girmeniz de sizin için en uygun veya tek seçenek olabilir.

Turksat, Uydunet ve Teledünya hizmetlerini bir arada sunan kampanyaları ile dikkat çekiyor. Örneğin aylık 55 TL ödeyerek 25mbps’ye kadar internet ve Teledünya Temel Paket alabilirsiniz. Kampanya dâhilinde ilk üc ay da ücretsiz olarak sunuluyor. AKN (adil kullanım kotası) bakımından diğer servis sağlayıcılara göre daha “insaflı” davranan Turksat, bulunduğunuz bölge izin veriyorsa asla gözardı etmemeniz gereken bir firma. Ayrıca “konuşturan modem” adı verilen VOIP destekli cihazlar sayesinde telefon bağlantınızdan (yani TTNET’ten) tamamen kurtulmanız da mümkün.

Turkcell, Vodafone ve Avea’nın internet paketleri ise halen her eve girecek düzeyde değiller. Yine de yazlık evde veya okul yurdunda kullanım için bu tip internet erişimi tek seçenek durumunda. Bulunduğunuz yerde kapsama alanı dahilinde iseniz Avea’nın 14 TL’den başlayan “kademeli jet” tarifelerinden yararlanabilirsiniz. Vodafone ise aylık 30 TL’ye 6 GB, 50 TL’ye ise 8 GB internet paketi sunuyor. Her yerden çeken ama her cebi yakan Turkcell ise aylık 29 TL’ye 1 GB,  39 TL’ye 4 GB, 69 TL’ye 8 GB ve 99 TL’ye 15 GB internet paketi sunuyor. GSM operatörlerinin “sınırsız” tarifeleri ise sizi yanıltmasın. Üç operatör de oldukça düşük (en fazla 15 GB) adil kullanım kotası koymuş durumda. Kotanızın dolması durumunda ise hızınız 128, hatta 96 kbps düzeyine iniyor. Bu hız da “doğru düzgün” bir internet kullanımı için hiç yeterli değil.

Sonuç: Fiber’e Selam, ADSL’e Devam

Sonuç olarak bulunduğunuz bölgedeki altyapı halen sizin internete çıkış yolunuz üzerindeki en önemli etkiye sahip. Bu da birçoğumuz için emektar ADSL modemlerimizle yola devam etmek anlamına geliyor. Binanızda fiber internet altyapısı bulunuyorsa yeni kampanyalar ilginizi çekebilir. Kablolu tv hizmeti sunulan “şanslı” bölgeler yıllardır olduğu gibi yine telefon hatları üzerinden internete erişenlerin “aslında evi taşısak, hem daha güzel bi muhitte otururuz yahu” diye olmayacak hayaller kurmasına sebep oluyor. Sürekli ihtiyaç duyulmayan veya altyapılardan uzak olan yerlerde 3G modem kullanımı hayatımıza yeni giren bir olgu olsa da, bu cihazları evinizdeki asıl internet için kullanmanıza hala birkaç yıl daha var. Televizyon için ayrı bir ücret ödemeyi düşünmüyorsanız Doping, Biri, Turk.Net gibi farklı ADSL sağlayıcılarını da değerlendirebilirsiniz.

 

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,791BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...