Ana Sayfa AİLE ÇOCUK Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kritik Noktalar

Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kritik Noktalar

Aşağıdaki yazı bir çoğunuzu ilgilendiriyor biliyorum, çünkü aramızdaki bir çok kişinin çocuğu var ve oyuncakların da şifreleri ve dilleri var… Bakın bakalım neymiş bu şifreler? Bu yazıyı ben yazmadım bir yerden aldım ama nereden aldığımı da hatırlamıyorum epey oldu alalı, o sebeple size de bildiremiyorum, lütfen kusura bakmayın. 🙂


Çocuğunuz oyuncak istediğinde neye göre alıyorsunuz, Oyuncakta kariyer şifreleri nelerdir?

Çocuğunuzun iş yaşamındaki başarısı doğru oyuncak seçimine bağlı. Çünkü mesleki tercihinin ve başarının arkasında yatan sırlar, çocukluk dönemine kadar uzanıyor

Bundan yaklaşık iki bin yıl önce, tarihin bilinen ilk oyuncağıyla tanışma şansına sahip olan Mısırlı çocuklar, şüphesiz “kariyer” diye bir kelime duymamıştı. Büyük ihtimalle “büyüyünce ne olacaksın?” türünde bir soruyla da hiç karşılaşmadılar. Ama Mısırlı bir ustanın elinden çıkan o tahta atın başlattığı serüven, günümüz çocuklarının gelecekteki mesleklerine dair ipuçları veren bilimsel bir obje halini aldı. Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki oyuncaklar, çocuklarda belirli yetenek alanlarının gelişmesine yardımcı olan araçlar arasında önemli bir yer kaplıyor.

Oyuncaklar mesaj veriyor
Türkiye’de genç nüfusun meslek seçiminde doğru yönlendirilmediğine dair tartışma sürerken yapılan bir araştırma kariyer konusunun, çocukluktan hatta oyuncak seçiminden başlayarak ele alınması gerekliliğini ortaya koyuyor. Bu alandaki en yeni raporlardan birini açıklayan Nöro Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi (NEPDM), Türkiye’de ilk defa bir meslek analizi programı başlattı. Akademisyen, sanatçı ve psikologlardan oluşan ekibin desteğiyle yürütülen çalışma kapsamında meslekler ve bunlarla ilgili zihinsel süreçler incelendi.

Her meslek dalına ayrı oyuncak
Bugüne kadar 21 farklı meslek için 150’yi aşkın akademisyen, üniversite bölüm başkanı, sanatçı ve söz konusu sektörün önde gelen isimleriyle yürütülen çalışma, anketler aracılığıyla gerçekleştirildi. Araştırmaya katılanların ilgi alanlarını, zeka türünü ve karakter özelliklerini inceleyen bir anket yapıldı.

İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümran Korkmazlar Oral, oyuncağı “çocukların beyin faaliyetlerini zenginleştiren uyaranlar” olarak tanımlıyor. Bazen renkli mandalların ya da makaraların çok pahalı bir oyuncaktan daha öğretici olabileceğini de ifade ediyor.

Oyuncak, karakterinizin aynası oluyor
Nitekim bu bakış açısını destekler nitelikte bir sonuç, şair Sunay Akın’ın geçmişinde mevcut. Akın’a göre sözel zekasının gelişmesindeki en önemli pay, küçük bir çocukken saatli maarif takvimi sayfalarından okuduğu şiirlere ait.
Suna Kan ve Sunay Akın gibi pek çok kişiyle yürütülen bu çalışma sonucu elde edilen veriler, NEPDM psikologları tarafından değerlendirildi. Psikologların değerlendirmesi, mesleki başarının özellikle 0 – 7 yaş arasındaki dönemde edinilen yeteneklerle ve çocuğun sahip olduğu karakter özellikleriyle ilişkilendirilebileceği yönünde.

0-4 yaş çok kritik
Merkezin bünyesinde bulunan Nöro Baby grubunda yürütülen çalışmayla da
0 – 24 ay grubuna ait çocuklarla anketin sonuçları karşılaştırıldı. Mesleklerin, geçmişte edinilen birikimlerle ilişkilendirildiği ve oyuncak seçiminin yetenek gelişmesindeki etkisine dair bulgular, Prof. Dr. Ülkü Göktürk ve Prof. Dr. Ümran Korkmazlar Oran başta olmak üzere çeşitli tıp fakültelerinin bölüm başkanlarıyla yapılan karşılıklı görüşmelerde de değerlendirildi. Bu sürecin sonunda şu bulgulara ulaşıldı:

Oyuncak seçerken dikkat
Ebeveynlere düşen görevlerden biri, doğru oyuncağı seçerek çocuğun iyi bir başlangıç yapmasını sağlamak. Çünkü kişinin gelecekte seçeceği ve başarılı olabileceği mesleğe ilişkin göstergeler iyi izlendiğinde henüz çocukluk döneminde kendini göstermeye başlıyor. İhtiyaç duyulan, karakter ve kapasite açısından en doğru gelişime zemin hazırlayacak oyuncakların seçimi.
NEPDM Yönetim Kurulu Üyesi Ethem Kocabaş, beyin faaliyetleri içerisinde yer alan zihin süreçlerinin mesleki başarıda büyük rol oynadığını belirtiyor.

Geleneksel oyuncakların önemi
Her ne kadar yaşa ve cinsiyete göre oyuncaklar farklılık gösterse de erkek ve kız çocuklar bazen birbirlerinin oyuncaklarıyla oynayabilir. Bu farklılığı belirleyen faktörlerden biri, çocukların zeka seviyesi. Zeka gelişimini, genetik yapıyla birlikte çevresel faktörlerin de etkilediğini söyleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Turgut Ulutin, zeka düzeyi ve ilgi alanı tespit edilmeden yönlendirilen çocukların, iş yaşamlarında başarılı olabilecekleri dallardan uzakta kalabileceğini belirtiyor. Bu nedenle ailelere düşen sorumluluk, tüm bu veriler ışığında çocuğun yetenek durumuna göre doğru oyun ve oyuncak seçimini yapmak.

Teknoloji hayal gücünü öldürmesin
Projeye destek veren bir diğer isim ise İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ülkü Göktürk. Çocukların zihinsel gelişiminde beş yaşın önemini vurgulayan Göktürk, anne-babaları bu dönem için uyarıyor: “Hem çocuğa zarar vermeyecek hem de zeka gelişimine katkı sağlayacak oyuncaklar öneriyoruz. Hazır oyuncaklardan ziyade, yaratıcılığı geliştirici bir takım küpler ve oyun hamurları verilmeli. Lütfen teknolojiye yenilip geleneksel oyuncaklardan vazgeçmeyin asıl bunlar yaratıcılığı artırıyor.”

Hayallere yatırım
Dünyanın çeşitli ülkelerinden topladığı dört bin oyuncağı kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi’nde sergileyen şair Sunay Akın, gelişmiş ülkelerde oyuncağın öneminin iyi bilindiğini vurguluyor. Batıda oyuncak çocuğun “hayalgücü gelişsin”, Türkiye’de ise “oyalasın” diye alındığını ifade ediyor. Akın’a göre Türkiye gibi ülkelerde oyuncaklar, meslek seçiminde ya da yeteneklerin ifade edilmesinde sağlıklı bir dil yaratamıyor: “Oyuncaklar ve meslekler arasında ciddi bir ilişki söz konusudur. Oysa bizde rolleri maalesef anne ve babalar belirliyor. Çocukların hayal gücüne sınır konuyor. Sınırları aşmada elimizdeki en önemli malzeme ise oyuncaktır!”

Oyuncak seçiminde kritik noktalar:

• Oyuncak, çocukların ilgi alanlarına göre seçilmeli.
• Seçilecek meslekler konusunda dayatma görmemeli tamamen desteklenmeli ve bilinçli biçimde yönlendirilmeli.
• Beş yaşını dolduran çocuklar yetenekleri ve bunlara uygun meslekler konusunda doğru sinyaller vereceği için bu çağdaki çocukların oyuncakları çok özenli seçilmeli.
• Çocuklar yalnızca teknolojik oyuncaklara maruz bırakılmamalı. Yeni çağın oyuncaklarıyla geleneksel oyuncaklar birlikte sunulmalı ki çocuk, yeteneklerini ortaya koyabilsin.
• Bu konuda kreş, bakıcı ve psikologlarla mutlaka bilgi alışverişinde bulunulmalı. Gençlere, karakter ve zeka düzeyleri esas alınarak meslek yönlendirmesi yapılmalı.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Nedenleri

Yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda diş gıcırdatma vakalarının çoğu stres kaynaklıdır. Okulda veya günlük yaşamlarında...

Çocuklarda Ateşi Düşürmek İçin 6 Güvenli Yağ

Çocukların sık sık ateşi yükselir, bu her zaman ciddi bir sorunun işareti olamayabilir. Çocuğun...

Plastik Ördekler Çocuğunuza Zarar Veriyor

Plastik ördekler çocuğunuzun favori banyo oyuncağı bazı ciddi sorunlara neden olabilir. İsviçreli ve Amerikalı araştırmacılar,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Saçlarınız Çok Fazla Dökülüyorsa Beslenmenize Bakın

Saçlarınız Çok Fazla Dökülüyorsa Beslenmenize Bakın. Yedikleriniz saçlarınızı çok fazla etkiliyor. Eğer doğru besinleri almazsanız saç tellerinizi kırılıp, cansızlaşabilir ve dökülür. İyi haber şu...

Bulaşık Deterjanı İle Kolayca Temizleyebileceğiniz 9 Şey

Evinizde bir bulaşık makinesi olsa bile mutlaka bir bulaşık deterjanı vardır. Bulaşıklardan yağları kolayca temizlemeye yarayan bulaşık deterjanı, evde başka temizlik işleri için de...

Nar Suyu İçmeniz İçin 14 Neden

Nar suyu, meyve suyunun sağlıklı olması için yeşil olması gerekmediğini kanıtlamaktadır. Aslında, bazı durumlarda, daha sağlıklı seçenek bile olabilir. Nar tohumlarından gelen bu tatlı,...

Kolay Yoldan Pesto Sos Nasıl Hazırlanır?

Pesto Sos Nasıl Hazırlanır? Fesleğen özellikle Akdeniz mutfaklarında çok sık kullanılan bir bitkidir. Yeşil rengi ve mükemmel aroması ile ilave edildiği yemeklere, makarnalara ve...