Ana Sayfa HAYAT PRATİK Marketlerde En İyi Şaraba Ulaşmanın 6 Yolu

Marketlerde En İyi Şaraba Ulaşmanın 6 Yolu

“Üzümünü ye, bağını sorma” denilerek tadılacak bir içecek değildir şarap. Bağı sorulur, üzümün cinsi sorulur, ne zaman üretildiği sorulur, uzmanlık arttıkça daha birçok detay merak edilir.
Evde dostlarınızla lezzetli bir yemek sırasında ya da özel anlarda sunacağınız şarabın kalitesi size çok şey kazandırabilir de kaybettirebilir de.

Kent hayatında kaliteli şarap için en sık ziyaret edilen süpermarketlerde size hem alışveriş keyfi hem de prestij kazandıracak seçimler için küçük bir araştırma yaptık.

Süpermarket şarap koridorları genelde tuhaf düzenlenir. Bazen üreticinin siparişine göre bazen ürünün tarzına göre bazen her ikisine de göre belirlenmiş raflarla karşılaşırsınız. Kimi mağazalarda “İyi Şarap” bölümleri vardır ama bu, bu bölümlerdeki her şarabın iyi olduğu anlamına gelmiyor ne yazık ki.
İşte, şarap keyfine alışveriş sırasında başlamanız ve tadını doya doya çıkarmanız için önerilerimiz.

1. Öncelikle büyük şişeleri, ambalajlanmış şarapları eleyin. Elbette ki bazı iyi şaraplar büyük şişelerle karşınıza çıkar, fakat bu şarapların önemli bir kısmı topluca üretilen sofra şarabı türündendir.
2. Tanınmış ve hemen yakınınızda bulunan şarapları da eleyebilirsiniz. Daha iyi ve hesaplı fiyata sunulan şarapları marketlerin uzak köşelerinde bulabilirsiniz, biraz dolaşmakta fayda var.
3. En son bağbozumundan üretilmiş şarapları seçin. Çoğu şarap sever hangi yılın bağbozumunun hangi yılınkinden daha iyi olduğuyla çok ilgilenmez. Şarap gurmesi değilseniz bunu kestirebilmek de oldukça zor. Ayrıca süpermarketlerdeki şaraplar kısa sürede tadılıp tüketilmek için hazırlanmıştır. Bir şarap mahzeniniz ya da koleksiyoncunuz yoksa yıllanmış ve tadı yerleşmiş şaraplara süpermarketlerde ulaşmanız oldukça zor.
Farklı bağbozumu mevsimlerine ait ama aynı marka şaraplarla aynı rafta karşılaşmak mümkün. Şaraplar eskidikçe ön sıralara yerleştirilir, tıpkı süt gibi. Bu yüzden daima en yeni olanı seçin. Daha iyi kalitedeki bu şaraplar genelde eskilerin ardında gizlenmiştir.
4. Daha önce adı duyulmamış ve süpermarkette kimsesizce bekleyen şişelerle en azından ilgilenmenizde fayda var. Çünkü hem fiyat açısından hem lezzet açısından diğerlerinden daha uygun olabiliyorlar. Ama bu biraz şansa çokça şarap bilginize bağlı bir tavsiye.
5. Şarap için cömertçe yer ayırmış marketlerin ya da mağazaların şarapta kaliteyi garanti ettiğini düşünmeyin. Bazı süpermarketlerin geniş bir şarap reyonuna sahip olması sizin dikkatli bir keşfe çıkmanızı gerektirebilir. Genelde ve öncelikle seri üretim şarapların sergilendiği marketlerde daha itinalı ürünler için birkaç şişeyle zaman kaybedebilirsiniz. Ama biraz daha sabırlı olursanız çok iyi bir ürünle karşılaşmanız yüksek ihtimal.
6. Fiyatları kontrol edin. Çoğumuz şarap fiyatlarının çok katı-belirlenmiş olduğunu ve değişmeyeceğini düşünür ama gerçekte durum böyle değil. Şarap fiyatı da diğer ürünler gibi rekabet ve piyasa koşullarına göre belirlenir. İki market arasında aynı şarap için yarı yarıya olmasa da hatırı sayılır oranda fiyat farkıyla karşılaşabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun,...

Gider Temizleyicisi Yapabilirsiniz

Gider temizleyicisi yapmak gerçekten çok basit. Yiyecek artıkları, saç, yağ gibi nedenlerle sık sık...

Protez Diş Temizleyicisi İle Yapabileceğiniz 7 Şey

Protez diş temizleyicisi tabletler, tıpkı karbonat gibi çkok farklı amaçlar için kullanılabilir. İşte bunlardan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,804BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...