Ana Sayfa HAYAT PRATİK Piyasadaki En İyi 5 Ütü ve Ütü Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Piyasadaki En İyi 5 Ütü ve Ütü Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Ev işlerinin en zoru ütü yapmak olarak bilinir. Özellikle dört kişilik bir ailenin ütüsünü tek bir kadın yapıyorsa, ütü günleri evde stresin zirve yaptığı günlerdir. Ancak sağda solda “ütü yapmayı çok seviyorum ben, stres atıyorum ne güzel” diyenleri de sık sık duyarız. Bilmediğimiz şey ise, ütü yapmanın keyifli veya stresli bir iş olmasının ütüleme tekniğine ve kullanılan ekipmana doğrudan bağlı olduğudur.

Özellikle yeni evlenenlerin en büyük hatalarından biri, farklı bir beyaz eşya alırken yanında ütünün hediye olarak verildiği kampanyalara aldanmaktır. Aynı şekilde “mutfak robotu mikser ve ütü üçü bir arada” tarzı kampanyalara da dikkatle yaklaşmalısınız. Bazı durumlarda firmalar yeni serilerini tanıtmak için bu tip kampanyalarla kaliteli cihazlar da sunabilirler. Ancak çoğu zaman bu setlerdeki ütüler size bel ağrısı ve sıcaktan bunalma olarak dönecektir.

Ailenize Göre Değil, Dolabınıza Göre Ütü Seçin

Hangi ütüyü alacağınıza karar vermeden önce, ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi iyi belirlemelisiniz. İnternette bulacağınız ütü satın alma rehberlerinde buhar kazanlı modeller kalabalık aileler için önerilmektedir. İlk bakışta doğru gelse de bu öneri yanlıştır. Herkesin serbest çalıştığı altı kişilik bir ailenin ütü ihtiyacı, çocuksuz ama bol mesaili bir bankacı çifte göre daha az olacaktır. Dolayısıyla ütü almadan önce elbise dolabınıza iyi bakın. Özellikle “beyaz yakalı” çalışanlar için şık giyinmenin önemi ve bunun için harcanan paraların çokluğu düşünüldüğünde, “pahalı” bir ütü almanın aslında iyi bir yatırım olduğu görülebilir.

Buhar Kazanı, Buhar Gücü ve Taban

Buhar kazanlı bir ütü alma imkânınız varsa, normal modellere bakarak zaman harcamayın. Zira bugün neredeyse tüm ütü üreticileri kaliteli tabanlar kullanıyorlar. Ütünün ağırlığı ve buhar gücü, ütü yapmayı kolay veya zor hale getiriyor. Buhar kazanlı ütülerin iki alanda da avantajı var. Çok daha güçlü buhar çıkışı sağlayan bu tip ütülerde taban ünitesi çok daha hafif ve su damlaması gibi sorunlar da minimum düzeyde yaşanıyor. Buhar kazanı olmayan bir ütü alacaksanız, damlama önleyici “anti-drip” sisteminin olmasına dikkat edin.

Özellikle buhar kazansız ütüler için en önemli problemlerden biri de kireç oluşumu. Piyasadaki birçok modelde kendi kendini temizleme fonksiyonu olarak bilinen “anti-calc” özelliği bulunuyor. Ancak bizim önerimiz hangi ütüyü alırsanız alın, temkini elden bırakmayarak saf su kullanmanız yönünde. Saf su kullandığınızda hem cihazınızın ömrü uzuyor, hem de saf suyun kaynama noktası daha düşük olduğundan buhar çıkış gücünüz artıyor. Saf su kullanmak istemiyorsanız, kireçli musluk suları yerine daha yumuşak içme suyu kullanmak da olumlu etki sağlayabilir.

 

En İyi Ütü Modelleri

Yukarıda sizlerle ütü seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları paylaştık. Gelin hep birlikte şu an piyasada bulunan en iyi ütü modellerini yakından tanıyalım:

1. Philips GC9245/02

philips

Philips’in bu modeli ısı ayarı bile yapmadan “tak fişi bitir işi” şeklinde ütü yapabilmenizi sağlıyor. 1,5 litrelik oldukça büyük bir kazana ve kireç giderme sistemine sahip olan bu ütü, Philips’in normal modellerindeki “SteamGlide” taban ile sunuluyor. 550 TL civarı fiyatıyla gözünüzü korkutması mümkün olsa da, ütü yapma süreniz yarı yarıya azaldığında verdiğiniz paraya değeceğine emin olabilirsiniz.

 

2. Arzum AR-647

arzum

Arzum’un ütülerinin ve özellikle de müşteri hizmetlerinin internetteki ünü hiç iyi değil. Ancak firmanın bu ürününü rahatlıkla tavsiye edebiliyoruz. 50 TL’lik şaşırtıcı bir fiyat etiketi ile sunulan bu seyahat ütüsü “işimi görsün yeter” diyenler için olduğu kadar, evde ikinci ütüyü bulundurmak isteyenler için de çok çekici. Ütüyü gördüğünüzde boyutunun küçüklüğünden dolayı işe yaramayacağını düşünürseniz çok yanılırsınız. Piyasadaki birçok “normal” ütüyle eşdeğer performansa sahip olan AR-647, farklı tutuş şekli ve hafifliği sayesinde yedek olarak girdiği birçok evde asil oyunculuğa terfi etmiş durumda.

 

3. Tefal FV9640 ve FV9970

tefalwireless

Tefal’in ütüleri hakkındaki yorumları okuduğunuzda son derece “dalgalı” bir tablo ile karşılaşırsınız. Firma çok fazla model sunduğu için her modelden aynı performansı beklemeniz yanlış olur. Yani size Tefal ütü öneren birine “iyi ama hangi modeli?” diye sormalısınız. FV9640, Tefal’in 2000’li yılların başındaki haklı şöhretine sıkı bir selam gönderen kaliteli bir ütü. Kireç toplayıcı sistemi olan cihaz bu sayede temizleme tabletine ihtiyaç duymuyor. FV9640, 240 TL’lik fiyatıyla “acaba” dedirtse de, “klasik” severler için doğru bir tercih olacaktır.

FV9970 modeli ise “kablosuz” özelliği ile dikkat çekiyor. Ütüyü standına koyduğunuz anda, tabanına ve buhar kazanına ısı gönderiliyor. Kolay bir tutuşa sahip olan bu ütüyü kullananların yorumları genellikle “bir daha normal ütü kullanamam” şeklinde. 399 TL’lik fiyatıyla buhar kazanlı ütülere göz kırpan FV9970, kablodan rahatsız olanlar için “tek” seçenek.

 

4. Philips GC4410

philipsduz

Philips’in GC4410 modeli kazansız ve ekonomik bir tercih yapmak isteyenlere rahatlıkla önerebileceğimiz bir ütü. Firmanın ürettiği buhar kazanlı modellerdeki SteamGlide taban, drip-stop, active-calc gibi özelliklerin tümüne sahip olan GC4410, ütü ihtiyacı az olan ve Philips’in ütü kalitesini yaşamak isteyenler için ideal. Ayrıca 2,5 metrelik oldukça uzun kablosu ile de dikkat çeken GC4410, 180 TL fiyat ile sunuluyor.

 

5. Vestel V-Press 2000

vestel

Genellikle “Vestel ütü işine de mi girmiş?” şeklinde karşılanan V-Press 2000, tam bir fiyat-performans ürünü. Yaklaşık 120 TL fiyat etiketiyle “en çok satılanlar” listelerinde tepelere hakim olan V-Press 2000, buhar kazanlı ütü kullanımının kolaylığını normal ütüler için bile cazip sayılacak bir fiyatla edinmenizi sağlıyor. V-Press 2000’in kullanıcı yorumları oldukça iyi olsa da, Vestel’in internetteki ünü bu ürünle aynı yönde değil. Yine de listemizin en “dikkat çekici” üyesi olan V-Press 2000’i mutlaka dikkate almanızı öneriyoruz.

49 YORUMLAR

 1. size şöyle diyeyim büyük umutlarla aldığım tefal ütü 25 yıllık ütüm mulinex kadar işe yaramadı..yanyana koyup ısınmalarına baktım mulinex daha sık devreye girip ütüyü ısıtıyor tefal okadar değil ama ,tefal bozuk değil böyleymiş….buhar gücü olarak tefal daha iyi ama genede ısı iyi ve sık olmayınca oda işe yaramıyor..birde tefalin kireç pönkürmesini söylemiyorum bile.ne kadar kireç temizliği yaparsanız yapın aynı…eğer mulinex ütüm düşüp buhar vermeyi kesmeseydi kesinlikle değiştirmezdim..

 2. ben de müjgan hanıım gibi annemin senelerdir kullandığı moulinexi beğeniyordum ama taban artık bunca kullanımdan yapışınca ,kireçten püskürtme yeri tıkanınca buhar püskürtmesi iptal olunca artık yeni bir ütü almalıyız eve dedik.ama kime sorarsam herkes bişey diyor özellikle kazanlı ütüler bu sene çok moda olunca ne yapacağımızı şaşırdık,özellikle normal ütü mü almalıyız ya da buhar kazanlı mı karar veremedik,3 kişilk bi aileyz ve iki birey sürekli gömle pantolon kullanıyor.Ve bazı insanlar fyatı ne ki alın bozulunca bi daha alırsınız diye önemsemiyor ama benim kol kasım ağrıdığı için bu duruma dikkat etmek durumundayım.o yüzden kolay ütülenebilir ve şehir suyumuz hayli kireçli o yzden ona göre bir ütü istiyorum beni yormasın ve kalitesi yernde ne çok ucuz ne çok pahalı vestel buhar kazanlı ekonomik de sanki uygun mudur bilemedim vestel iyi midir ütüde

 3. tefal ve Philips kullandım ve saf su ile ama kireçlenme olayına bir çare bulamadım ısınma sorunları da ayrı bir dert istediğim gibi bir ütü profesyonel buharlı onların da yer sorunu var dikiş diken biri olarak ütü den çok muzdaribim ….

 4. Ütü yorumları dikkatimi çekti,bende bir şeyler yazmak istedim.Hanım buhar kazanlı DELONGİ marka bir ütü kullanıyor ve çok memnun,Vestelin yukarda bağsetiğiniz ütüsüde var fakat şikayetçi.Şikayet sebebi ince nylonlu kumaşlarda ve ince eşarplarda,başörtülerinde toplama yapıyor diyor,(buharlı ütülerken)buharsız ütülemek gerekiyormuş.Ancak bu problemin Delongide olmadığını söylüyorZannediorum seramik taban farkı.yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

 5. ben 1.5 sene önce çok güvendiğim Bosch marka kazanlı ütü aldım,5 ay falan iyiydi sonra su akıtmaya başladı servise gitti 1 ay sonra geldi. 10 gün kullanamadan tekrar su akıtmaya ve ısıtmamaya başladı tekrar servise gitti 2 ay kaldı uzun lafın kısası hiç memnun değilim.sonra nemi oldu servise dedimki tamir etseniz bile ben artık o utüyü istemiyorum getirisenizde sokağa atarım dedim. bu kadar sıkıntıdan sonra bana yenisini getirdiler.Arçelik buharlı ütümü 10 senden fazla kullandım çok da memnundum ama yere düşürünce kırıldı

 6. Merhaba ,

  Epeydir ütü bakınıyorum , küçük bebiş kıyafetleri , nevresimler , büyük kızımın+benim+eşimin günlük kıyafetleri için hala pratik bişey bulamadım , kolay ütüleme , çok yer kaplamayan , küçük çocuk nedeniyle ortalıktan kaldırabileceğim , parlatmayan tabanlı bir ütü arıyorum , buna en yakın delongi yorumları içime sindi ama model yok , kullananlar ve memnun olanlar model de paylaşabilirler mi ?

 7. Ben herkese Philihps derim başkada bişi demem ütü dedim mi Philihps 17 yıllık evliyim 5 ütü değiştim tefal de arzumda arçelikde kullandım ama Philihps başka özellikle Azur serisi kullanın ve bana dua edin.

 8. Bende braun derim 22 yıllık evliyim 4 ütü değiştirdim 2 kez arçelik 1 braun 1 de philips kullandım fakat 14 yıl braun kullandım enson da Philips aldım 3 yılda 2 kez servis gördü şimdi yine bozuldu kart bozulmuş .birdaha Philips almam arçelik te fakat şimdi kazanli düşünüyorum ama markada karar veremedim .eğer servis ücreti derseniz arçelik alın derim bence utude Philips derim ama kazanı icin kullanmadığım için birşey diyemem

 9. Ben philipsin azur serisinden 3 model arasinda kaldim gc4522 , gc4870, gc4919 bu modelleriden kullanmis olaniniz var mi?akilli isi ayari olan ütü alip almamak konusunda kararsiz kaldim.Yardimci olur musunuz?

  • Ben ütülemesinden şikayetçi değilim ama taban değiştirmekten bıktım. Bir daha assssla philips almam.her gidiş gelişi 50tl en son bu gün 28.07.2016 200tl istediler taban değişecektir bu kaç oldu ya bunları şikayet etcek bir yer yokmu.

 10. merhaba bende epeydir ütü bakıyorum iki tane philips ütü eskittim ilk ütümden çok memnundum philips azur digital serisini tam hatırlayamıyorum .evde büyük temizlik vardı ütüyü dolabın üzerine kaldırmıştım arada elime dolanmasın diye nasıl oldu bilmem ütü pat diye yere düştü ikiye ayrıldı içindeki parçalar dagıldı baktım toplansa bile eskisi gibi olmayacak yeni bir ütü alayım dedim ve o sıralar bütün internet sitelerinin reklam kısmında dolanan phlips azur 4870 modelini internetten 250 tl ye aldım. daha öncede philips azur kullandıgım içiin güvenerek almıştım amaaa emin olun ütü yapmaktan nefret ettim bütün kıyafettleri parlatıyor kırışıkları çok güzel açıyor ama kıyafete verdigi zazar çok daha fazla uzun bir süre ütü bezi ile ütüledim . en son kireçten tıkandı ki bu ütüde anti call özelligi var servis tabanın degişmesi gerektigini söyledi bana taban ve garanti süresi doldugu için artı servis parası12 tlye mal olacagı için şimdi yeni ütü bakıyorum .kazanlı ütü olaraktefal in 6770 modelini 400tly buldum ama hala kararsızım .birde philipsin 4410 modelini düşünüyorum..ütü ve beyaz eşya biraz şans işi sanırım……

 11. Phlipsi kullanıyorum elimde yandı bir yıl olmuştu alalı garantisi devam ediyordu RAF ürünü diye kabul etmediler fiyatı da çok yüksekti lütfen kimse phlips almasın tüketici haklarına şikayet edicem rafta beklemesi benim sorunum degil

 12. Ben 18 yildir bosch marka utu kullaniyordum çok memnundum artik eskimisti simdi bosch un kazanli utusunu aldim mukemmel utu yapmayi sever oldum herkese tavsiye ederim.

 13. Benim çocukluğumda Rowenta en iyi ütüydü, Almanyadan ısmarlanırdı. Alman mallarının sağlamlığı konusunda şüphemiz olamaz sanırım. Zorlu ütülerde hiç utandırmazdı hatırladığım kadarıyla..

  Yine çocukluk ve genç kızlığımda kullandığım ve defalarca düşse dahi hala çalışan Braun saç kurutma makinemden yola çıkarak aldığım şu anda esas ütüm olan Braun ütü kullanıyorum.
  Ondan daha önce değişik ama genelde alman malı ütüler kullandık evde. Braun alınalı 14 yıl oldu ve düşmelerden kaynaklanan problemler için bir kere servise gitti. Şu anda otomatik kapanma özelliği dışında gayet düzgün çalışıyor.
  Braun ütüm tamirlik olduğu sırada Deloghninin temel model kazanlı ütüsünü kullandım.

  Deloghni ütünün bir gün açma kapama düğmesi yerinden fırladı ve 1-2 sene tamire gitmeyi bekledi. Sadece bozuk düğmeyi değiştirtip eve getirince de kazanının su fışkırttığını farkedip tekrar tamirciden öğrendiğim masraf tutarı bir normal ütü tutarı olunca ,buna da değmediği için Deloghni çöpe gitti. Bir kaç kere ütünün düştüğünü belirtmeliyim..
  Şimdi yeniden güçlü bir ütü almak istiyorum. Deloghni kazanlı modelleri uygun ve performanslı görünüyor.

  Bu arada herkese tekrar ROWENTA yı hatırlatmak isterim. Rowenta ütüler de bir efsaneydi başta dediğim gibi.
  Tefal , Rowentayı satın aldıktan sonra Rowenta ütülerin tanıtımı azaldı. Hiç reklamı yok, büyük mağazalarda da göremiyoruz ama internette yeni modellerini gördüm.

  Rowenta kullanan varsa bize bilgi vermesini rica ederim.

 14. Philips utum vardi 4850/02.. 2.kez ayni sorunla bozuldu. Cok severek ve arastiraak almistim 3yil once. 3yilda 2.kez buhar vermeme sorunuyla bozulmasi bende philips kalitesi konusunda endise olusturdu. Ustelik tamir ettirdigimde 90tl para odedim keske odemeseydim cunku ayni sorunu 1yil sonra tekrar yasadim. Simdi yeniden arastirma yapiyorum henuz bi marka ya da modele karar verebilmis degilim. Gordugum kadariyla philipste bayagi bi sikayet var. Daha da philips almam.

 15. Yıllardır Philips kullanıyordum ütüm bozulunca kazanli bi ütü alayım dedim 645tlverip tefalin kazanli ütü süñü aldım sadece 5 gömlek ütüledim saatlerce üzerinde tutmama rağmen açmadı.o kadar buhar, okadar kas gücü bi işe yaramıyor. Hemen ertesi gün teslim ettim. Ve bir daha kazanli ütü almam hele tefali asla almam. Philips kazansiz ütü aldim.kazanli ütüler den kimse mem nun değil çok para vermeyin.tefal ütü yude asla almayın

 16. phılıps gc8650/80 kazanlı ütüyü aldık (599 tl) ama performansı şaşırtıcı derecede kötüydü ısısı çok düşük elinizi yakmıyor bile buhar gücü de öyle kötü zorladığınız zaman (şok buharda) su akıtıyor tek katın kırışığını açmıyor kaldıkı bir kaç kat çarşafı açacak ne yazık ki iade ettik..

 17. Yaklaşık 5 sene önce, bir kere al en iyisini al düşüncesinde biri olduğum için Tefal’in GV9360 buhar kazanlı ütüsünü 700 TL verip aldım. Şu zamana bile baktığımda bir ütü de olması gereken tüm özellikler mevcut. Askıda ütüleme yapabilyor, kırışıklıkları tek seferde açıyor, su haznesi büyük, şok buharı çok kuvvetli, üstten kapanabilen kapağı sayesinde rahat taşıma mevcut, kireç toplama haznesi var, buhar kablosu ve fişi için özel kanalları var vs vs. Kısacası herşey düşünülmüş on numara ürün diyebiliriz. Ama 5 senede ikinci kez arıza çıkardı. Arıza çıkarmadan öncede şok buharda kıyafette kirlenme falan yaptı zaten. İlkinde yarı fiyatına yakın bir masraf yaptım kullanmaya devam ettim. Şu anda yine arızalı ve servis 400 TL gibi bir masraf çıkardı. Bu seferde yaptırırsam ütünün bana maliyeti neredeyse 1500 TL’yi bulacak ki insanlar bu fiyata çamaşır/bulaşık makinesi alıyor. Velhasıl iki tür ütüde kullanan biri olarak, tüketim çılgınlığının dayatmalarına uymayın derim. O özellik, bu özellik derken gözümüz boyanıyor. Buhar gücü, tabanı vs. gibi işimizi kolaylaştıracak bir kaç özelliğe bakıp normal buharlı ütü alın yeterli bence. Ben şayet bu defa öyle yapacağım.

 18. Bende utu almak istiyorum.arastiriyorum kazanli utu uzerinde daha cok dusundum arastirdim ama yorumlardan sonra kararsiz kaldim.evlilik asamasimdayim utu ile bi sorun yasamak istemiyorum.bana yardimci olabilir misiniiizz…

 19. Ütüyü sevmeyen çoğunluktan biri olarak işimi en kolay ve çabuk bitirebilmek için iyice araştırıp sonunda Rowenta stramium modelini aldım titanyum taban müthiş buhar çıkışlı Alman malı bir ütü..son derece de pahalıydı şimdi fiyatı biraz düşmüş galiba..gelgelelim hiç de fiyatının karşılığını vermedi..bir kere bu tür kalın tabanlar, sağır oluyor 2600wat elektrik harca kırışıklık için bastırarak uğraş dur..ayrıca su akıtıyor ve çok ağır, yerinden zor kalkıyor..evet buhar çıkışı çok iyi..ama hep de buharlı ütüleme istemiyor insan..tamamen buharla ütülesen üç gömlek zor yetişiyor yeniden su ekle filan zor iş..
  Almayın yani..tavsiye etmem…

 20. Tefal anti-calc 500 FV9650 marka ütü aldım. Bu tefal 3. Tefal marka ütümüz. Ama güvendiğimiz tefal ütüler hep garantisi bittikten sora arızalandı. 3. Tefal ütüm çok ısınıyordu garanti kapsamında yapıldı. 1 yıl geçti şimdide fişe taktım duman çıkarmaya başladı. Müşteri hizmetlerini aradım. Anlattım servis numarası verdi. Bunu da çöpe atacağım herhalde. Tefalden hiç memnun değilim birdaha almayacam.

 21. Yalnız ütü firmalarının tavsiyelerini dinlemeyip iyi su kullanınca ütünün performansı resmen uzuyor.
  Philips diyor ki ütünüze çeşme suyu koyun kireçli kireçli, ütünüz bu şekilde çalışmak için tasarlanmıştır. İyi de her yerin kireç oranı aynı değil ki? Az kireçli suyu olan yer ile çok kireçli suyu olan yerde bu ütü aynı performansı nasıl verebilir? Fizik kurallarına aykırı. Bu nedenle ütünün içerisinde iyi su kullanıyorum. Merak etmeyin damacana suyunda da az da olsa mineraller bulunuyor. Ütünün çalışması için gerekliyse madem, suları kireçsiz bir bölgenin çeşme suyu ile damacana suyu aynı etkiyi yapıyor yani. İki üç senede bir ütü değiştiren arkadaşlar üşenmesinler bu tavsiyemi denesinler.

 22. 8 yıldır Silter in gazella marka kazanlı 2030 ütüsünü kullanıyorum geç ısınıyor ama çok hızlı şekilde tek seferde jilet gibi ütü yapıyorum şekil olarak kötü ama ütü için ideal teknik servis olarakta çoğu semtte var fiyatı da uygun şekil önemli değil güzel ütü yapsın diyorsanız kesinlikle tavsiye ederim

 23. Philips marka buhar kazanlı akıllı ütü kullandım.Garanti süresi içinde arızalandı servis öyle bir ücret istedi ki yeni bir ütü almaya karar verdim .delonghi siterella marka buhar kazanlı ütü aldım .çabuk ısınması ,buhar gücü çok güzel ,o kadar memnunum ki 3 yıldan beri kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir...

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,822BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...