Ana Sayfa KARİYER Sosyal Medyayı Kullanarak İş Bulmanın 5 Akıllı Yolu

Sosyal Medyayı Kullanarak İş Bulmanın 5 Akıllı Yolu

Dan Schawbel, Me 2.0’ın önemli bir yazarı ve kişisel markalaşmada her alanda hizmet veren bir ajans olan Millennial Branding’in kurucusudur. Kişisel markalaşma konusunda Google, Harvard, Time Warner, IBM ve gibi kurumsal firmalarda seminerler vermiştir. Personal Branding Blog’dan Kişisel Markalaşma konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Sosyal medya aradığınız doğru işi bulmayı kolaylaştırıken, bu işi bulabilmeniz için doğru zamanda doğru insanlarla iletişime geçmenizi sağlıyor. Birçok iş arayan olumsuz sonuçlar vereceğini bilmelerine rağmen geleneksel iş arama yöntemlerini kullanıyor. New York Post’un yaptığı araştırmaya göre 1 kadın iş arayan 99 hafta boyunca, binden fazla iş başvurusu yapmış olmasına rağmen sadece 2 işveren tarafından iş mülakatına çağrılmıştır. Neredeyse iş arayan üç kişiden biri bir yıldan fazladır çalışmamakta ve ortalama olarak 5 aydan sonra iş arayanlar, iş aramaktan vazgeçiyorlar.

Fakat siz bu kişiler gibi olmak zorunda değilsiniz! Kendinizi tanıyarak ve farklılıklarınız görerek, kişisel markanızı online olarak kurabilir ve yeni yeteneklerin öne çıktığı pazarda rekabet edebilirsiniz. İlk olarak kendi web sitemizi ve kendi sosyal ağımızı kurduğumuzda, sadece faturalarını ödeyebileceğiniz bir iş değil, kendi ilişki ve yeteneklerinizden faydalanarak hayallerinizdeki işe başlayabilirsiniz.

Elance’ın yaptığı araştırmaya göre, daha fazla şirket sosyal medya kullanarak işe alım yaparken genç profesyonellerin %40’nın iş aramak için sosyal medyayı kullandığı ortaya çıkmıştır. Aşağıda anlatılan beş yeni iş arama methodunu kullanarak Sosyal Medya da başarılı bir iş arama yapabilirsiniz.

 

1. Sosyalleşme Çizginizi Yükseltin

İnsanlar bilgisayarlar aracılığıyla değil, diğer insanlar aracığı ile iş bulurlar. Şirketlere kişisel başvurular yaparak, işe alınma şansınızı ikiye katlamış olursunuz. Eğer bütün yaptığınız özgeçmişinizi iş yerlerine göndermek ise, pek fazla şansınız olmaz. 10 yıl önce sizi hatırlayan ve sizin hakkınızda bilgi verebilecek eski iş arkadaşlarınıza ulaşmak için büyük çaba harcanması gerekiyordu. Fakat şimdi, sosyal ağlar üzerinden bir tıkla bu insanlara ulaşabiliyor ve bu bilgilerin hepsine sahip olabiliyorsunuz. Bunun anlamı, iş arayanlar ilgilendikleri şirketlerde çalışan kişiler hakkında bilgi edinebilirken, firmalar ise soğuk telefon aramaları yerine işlerinin tanıtımlarla büyümesi sağlayabileceğidir. İnternet sizin kişisel araştırma laboratuarınızdır. Aşağıda size iş arama konusunda yardımcı olacak birkaç araç sıralanmıştır.

 • LinkedIn. Linkedln yakın bağlantılarınız aracılığıyla işe alma konusunda doğru yöneticilere erişimenizi sağlar. Kendi profilinizi kaydettikten sonra bütün mail adreslerinizi profilinize kaydedin. Bir firma ve pozisyona göre arama yapın, arama sonuçlarını semtlerine veya şehirlerine göre filtrelediğinizde işe alma yöneticisine sizi yakın bağlantılarınızdan kimin ulaştırabileceğini göreceksiniz.Linkedln bize mülakat öncesinde firma ve firma çalışanları hakkında bilgi toplamamızı sağlar. Bütün bu bilgilerin online olması sayesinde firma hakkında daha fazla bilgiye sahip oluyoruz.
 • InTheDoor.com. InTheDoor.com’u Facebook sosyal ağıyla paylaşımlı bir iş panosu gibi düşünün. Aynı zamanda Indeed.com’un iş panosuna ve Facebook’taki sosyal ağlara bağlanabilir. Bu sayede arkadaşlarınızın çalıştıkları şirketlerde iş bulabilir ve farklı şehirlerde firmaların tercihlerine göre size uygun iş bulabilirsiniz.
 • BranchOut.com. InTheDoor.com’da olduğu gibi, BranchOut.com sizin Facebook Profilinizi kullanır. Ana farkı ise BranchOut.com’a kendi Facebook hesabınızı kullanarak giriş yapabilmeniz ve size profesyonel bir kimlik kazandırmasıdır. Facebook’ta profesyonel bir kimlik oluşturma gayet zordur fakat BranchOut’ta ise basit bir şekilde yapmayı mümkün kılmaktadır. 3 milyon iş ilanı, 20 bin staj duyurusu ve 18 milyon dolarlık sermayesi ile ciddi bi iş sitesidir. LinkedIn ‘deki gibi kendi sayfanda tavsiyelere erişebilir ve yeni balantılar kurabilirsiniz.

 

2. Arttırılmış Gerçekliği ve iş arama uygulamalarını kullanın

Telefonlarda yer alan uygulamalar arttıkça, iş arayanlar birkaç tıkla iPhone veya Anroid işlemcili telefonlarından kendilerine yakın olan iş ilanlarını görmek istiyorlar. Hatta iş arayanların %20’sinin kendi akıllı telefonlarını kullanarak iş aradıkları LinkUp’ın raporlarında ortaya çıkarılmıştır. Arttırılmış gerçeklik ise neyin gerçek, neyin ise bilgisayar destekli olduğunu ayırt etmemizi zorlaştırır. Eğer bir iPhone’nunuz var ise “Layar” uygulamasını yükleyebilirsiniz. Bir kere yüklediğinizde bulunduğunuz lokasyonda yer alan bütün şirketleri görüyorsunuz ve bu şirketlerin hangi pozisyonlarda eleman aradığının bilgisine ulaşabiliyorsunuz. Bu bilgi sayesinde şehirde dolaşırken çevrenizde çalışabileceğiniz firmaların farkına varmanızı sağlıyor.

2009 yılında, Mashable’ın sayfasında yararlı olabilecek diğer uygulamaları yazdım. Bunlardan yaralı olabilecek olanlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • CareerBliss (Ücretsiz): Şirketler hakkındaki görüşler, ücret bilgileri ve iş ilanları mevcut
 • Good Job ($4.99): İş arama sitelerinde arama yaparak size uygun olabilecek firmaların araştırmasını yapar
 • Real-Time Jobs (Ücretsiz): Twitter’daki iş ilanı için bir sosyal ağ profili ve video ekler.
 • BusyBee (Ücretsiz): Eğer bağımsız bir hizmet sağlayıcı iseniz, o zaman bu uygulama ile size yakın sözleşme yapabileceğiniz firmalara ulaşabilirsiniz.

 

3. Kendi Online Etkinliğinizi Oluşturun

En az 10 yıl önce, eğer C++ programlama gibi becerilere sahip iseniz, iş bulma konusunda sıkıntı çekmezdiniz. Neredeyse bir iş için üniversite diplomanız yeterli olabilirdi. Ekonomi değiştikçe ve daha rekabetçi oldukça, şirketler artık daha yeni yeteneklere odaklanmaya başladılar. İletişim, organizasyon, liderlik gibi nitelikler daha fazla önemli olmaya başladı. Şirketler aynı zamanda istekli, takım çalışmasına uygun, iş kültürüne uyum sağlayabilecek kişilerle ilgileniyor. Bugünün dünyasında, sadece yukarıda bahsedilen niteliklerin yanı sıra kişinin online olarak etkinliği de önem kazanmıştır. İki aday kağıt üstünde aynı isler ve ikisi de iyi bir iletişimci iseler, farklılaştırıcı etken onların online olarak etkinliğidir.

Online etkinlik kişinin kaç tane bağlantısı olduğu ve kaç tane kişi sizin içeriklerinizi paylaşmasıyla bağlantılıdır. Klout.com bu online etkinliği ölçer ve size bir Klout puanı verir ki, bu çalışanlar tarafından gittikçe artan bir popülariteye sahiptir. Klout puanınızın yüksek olması diğer iş arayanlardan daha önce işe alınmanızı sağlar. Online etkinlik işverenleri çeker. Bunu sebebi ise işverenler kendi hedef kitlesi tarafından tanınan kişileri işe almak isterler. Şirketler bu şekilde geniş iletişim ağları olan kişileri daha çok üretici, yeni iş alanları üretebilecek ve pazarda şirketi daha iyi tanıtabileceklerini bildikleri için bu kişileri seçerler.

 

4. Kâğıt Yerine Multimedya Kullanın

Son yapılan ofis takım araştırmasına göre, şirketlerin % 36’sı sosyal medya profilleri ve iş ağları sitelerini daha çok tercih eder hale geldi. Gün geçtikçe daha çok insan kendilerini tanıtmak için yaratıcı yollar geliştirmeye çalışıyorlar. Facebook sayfasında yayınlanan rap videosu, bir blog sayfasında yazılan “işe al beni” ve SlideShare. net’e bulunan sunumlar gördüm. Bu tanıtım taktikleri etkili olabiliyor ve hatta medyada haber konusu olabiliyor ki bu da işverenin ilgisini daha çok çekiyor. Çok az iş arayan kişi bu tarz taktiklere zaman ayırdığı için, bu kişiler daha çok dikkat çekiyor ve yaygın olarak paylaşılıyor.

 • SlideShare.net. Kendi sunumunu oluştur, SlideShare.net’e yükle bunu sosyal ağlarda ve kendi sitende tanıt. Bu sunum senin kişisel yeteneklerin, tamamladığın projeler, daha önceli yöneticin tarafından yazılmış bir onay ve bunun gibi birçok şeyi içerebilir.
 • QR codes Çabuk cevap(Quick Response) kodunu direk olarak sosyal ağlarda paylaş. Aynı zamanda baskı materyallerine kodu koyabilirsiniz.
 • Viral videos Kendiniz hakkında videolar oluşturun ve bunu YouTube paylaşın. İşverenlere kendi kişiliğiniz hakkında birçok bilgiyi iletmeniz sağlar.
 • Creative websites Kendi yaratıcılığınızı kullanın ve kendi tam adınızla bir web sayfası yapın. (tamadınız.com)

 

5. Kendinizi Tanıtmak İçinde Reklam Yapın

Çalışmak istediğiniz firmaların ve özel kişilerin dikkatini çekebilmenin başka bir yolu da kendi reklamınızı yapmanızdır. Facebook sosyal medya reklamları, Google AdWords, blog reklamları, LinkedIn Ads’ sosyal medya uygulamaları içerisinde kendinizi en iyi şekilde tanıtabileceğiniz uygulamalardır. Buradaki uygulamaları firmalar iş potansiyellerini geliştirmek amaçlı kullanıyor olsalarda, sizde iş ararken kendinize uyarlayabilirsiniz.

Alec Brownstein 2010 yılında çalışmak istediği şirketlerin ve bu şirketlerde yönetici olarak çalışanların dikkatini çekebilmek adına kendisi için hazırladığı reklam iyi bir örnek teşkil etmektedir. Çalışmayı hedeflediğiniz firmadaki insan kaynakları uzmanlarının dikkatini çekmek için sitenizde, Facebook veya LinkedIn profilinizde reklam oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız reklam size özel ve sizin deneyimlerinizi açık ve net bir şekilde ortaya koyacak şekilde olmalıdır.

http://www.isimizgucumuzistihdam.com/?p=713

Sn. Ufuk Tarhan’ın paylaştığıMashable’da yayınlanan yazının dilimize çevrilmiş halidir.”

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,833BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir sonra dengesiz hale gelir. Nedeni yemek pişirdikten sonra yaptığınız temizleme...

Kedi Kumunun Farklı Kullanımları

Kedi kumunun farklı kullanımları var. Evinizde kedi besliyorsanız, sürekli kedi kumu da bulunduruyorsunuz demektir. Kedi kumunu sadece evcil hayvanınız için değil, evinizde başka işler...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir çözümdür. Böylece hem yumurtaları değerlendirmiş olursunuz hem de elinizin altında...