Ana Sayfa KARİYER Olumlama Nedir?

Olumlama Nedir?

Bir gruba eğitim verirken, birçok kişinin en zorlandığı konulardan biri de, Olumlama idi… “Haydi şu cümleleri olumlayın,  içinde negatif bir içerik olmadan, pozitif yazın”, dediğimde sınıfdaki pek çok kişi bunu başaramadı… Bu bağlamda ben de bu konuyla ilgili bir yazı paylaşmak istedim.

Birbirimizle ya da kendimizle yani kendi iç sesimizle, beynimizle konuşurke, çok azımız cümleleri pozitif kuruyor ve kullanıyor… Hepimiz bir şekilde içlerinde negatif ön –ek ya da son –ek’ler bulunan cümleler kuruyoruz… Bu sebeple bunlardan nasıl vazgeçebileceğinizi aşağıda anlatacağım…

Söz büyüdür.  Bu nedenle kullandığınız her sözcüğün niyetinizle, varmak istediğiniz noktayla ilgili olmasına özen gösterin. Ağzımızdan çıkan en küçük bir söz bile tüm vücudumuza, tüm evrene yayılan pozitif veya negatif  bir emirdir. Dolayısıyla odaklandığımız düşünceler ve sıkça ağzımızdan çıkan sözler bir süre sonra bizim gerçekliğimiz olmaya başlar.

Gün içinde söylediğiniz sözlerin, dinlediğiniz şarkıların, verdiğiniz tepkilerin hayatımıza direkt etkileri vardır.

“Biz adam olmayız”

“Çok şansızım”

“İlişkilerim hep aynı”

“Çok Sakarımdır”

İşte çoğu insan farkında olmadan klişeleşmiş bir takım sözcükler seçiyor. Söyledikleri bu cümleler gayri ciddi ve espri olsa bile bilinçaltları bunu bir emir olarak algılayıp realiteye dönüştürmek için çalışmaya başlıyor. Bilinçaltımızın bu mükemmel sadakatini maalesef olumsuz şeyleri hayatımıza çekmek için kullanıyoruz…

SÖZ, bir enerji paketçiği ve düşüncenin somutlaşmış şekli olarak hayatımızda çok dikkat çekici etkiler yapar. Çevremizi ve hayatımızı değiştirebiliriz.

Bunun en iyi yöntemi de BİLİNÇLİ OLUMLAMADIR.

Olumlamalar, rastgele hazırlanamaz. Kelimesi kelimesine özenle seçilmelidir. “Olacak, yapacak”, “istiyorum” gibi… “Her şeye rağmen” gibi kısıtlayıcı söz öbekleri ise KULLANILMAMALIDIR.

 

OLUMLAMA NASIL YAPILMAZ

SE-SA eki;

Eğer çok Param olursa Mutlu olurum

Bu kalıp sizin hiç bir zaman mutlu olma becerisine sahip olamadığınızın ifadesidir. Çünkü mutluluğun sonucu bir şarta bağlıdır.

MELİ-MALI

Güçlü Olmalıyım

Zorunluluk öğesidir. Şimdiki zamanda güçsüz olduğunuz gerçeğini bilinçaltınıza verirsiniz.

ECEK-ACAK

Her şey çok güzel Olacak

Bu kalıp sizin isteğinizi hep geleceğe erteleyecektir.

TERSİNE SÖYLEM

Korkmuyorum

“Güvendeyim” yerine “korkmuyorum” derseniz, korkuya odaklanırsınız ve bu çözüm değildir.

BELİRSİZLİK

İyi bir hayat istiyorum

Nasıl bir hayatın sizin için iyi olacağını belirtmediğiniz için belirsizlik ifadesi vardır.

Hedeflerimizle örtüşen olumlama cümlelerimizi sıkça kullanarak, bilinçaltı şablonumuzu mümkün olduğunca bu yönde şekillendirmeliyiz. Bilinçaltına etkin bir şekilde olumlamaların ekilmesi için olumlama cümlelerini kurarken bir kaç hususa dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Olumlama cümlelerinizin, olumlu olmasına dikkat ediniz.
Sağlıksız, yağlı besinler yemeyeceğim yerine, sağlıklı yemek yiyorum, sağlıklı besleniyorum, yağlı yemeklerden kaçınıyorum, sağlıklı bir insanım gibi pozitiflik ifade eden olumlama kalıplarını kullanınız.

Olumlama Hedef ve Özne odaklı olsun
Olumlama cümleleriniz hedef odaklı, ve özne (ben) hedefin içinde barıldırılmalıdır.  Kariyerimde yükselmek istiyorum gibi zamanı ve sonu belli olmayan olumlamalar yerine, ben kariyerimde yükselen güçlü ve lider kişiliğe sahip bir insanım, kariyerimde her geçen gün daha fazla yükseliyorum, kariyer sahibi biriyim, ben bir liderim, gibi doğrudan hedefi sonsuza atmayan ve özneyi hedefin içine entegre eden olumlamalar kulllanınız.

Olumlamlarınızın kısa ve öz olduğuna dikkat ediniz
Bilinçaltı büyük resimde karmaşık yapıya sahip olsa da, temel taşları olan söylemler net mesajlardan oluşmaktadır. “Ben değerli bir insanım”, “Kendime güveniyorum”, “Ben çekiciyim”, gibi bilinçaltı tarafından algılanabilecek kısa ve öz olumlamalar kullanınız.

Olumlamaların, bilinçaltı  söylemlerinizle ciddi çatışmaya uğratmadan stratejik zamanlayın
Olumsuz söylem kalıplarının yer aldığı bilinçaltınıza, başlangıçta daha yumuşak alternatif pozitif olumlamalar ile giriş yapabilirsiniz. Örneğin “ben zenginim” demek yerine “zengin olmaya niyet ettim” , “zengin olma yolunda koşyorum”, “bir milyonerin zihin yapısını ediniyorum” gibi an itibari ile gerçekleriniz ile ciddi çatışmaya uğratmayacak olumlamaları tercih edin. Bir süre sonra “Ben zenginleşiyorum” “Her geçen gün zenginliğe bir adım daha yaklaşıyorum”, “Ben zenginim” gibi hedef ve özne odaklı olumları kullanınız.

Olumlamalarında isminizi kullanın
Bilinçaltınızın, doğduğunuz günden (hatta ana rahminden) bu yana karşılaştığı en sık ve yoğun mesaj İSMİNİZDİR. Bu nedenle isminizi referans alan olumlamalar bilinçaltınızı uyarma derecesi daha yüksektir. İsim kullanımı her olumlamadan ziyade, olumlama serisinin içinde zaman zaman kullanılabilir.

“Ben ……. (İsminiz) Değerliyim”

 

Pozitif Olumlamalar
Kendinize olan güveninizi yerine getirir. Gün boyunca kendinizle konuşursanız, kendinizi bir başkasının yapabileceğinden çok daha fazla etkileyebilirsiniz. Pozitif olumlamalar sizin yeni düşünce biçiminizdir. Bunları ‘’hiçbir zaman aşk da başarılı olamadım, bunu sürekli yanlış yapıyorum‘ ’gibi negatif olumlamalarınızı etkisiz hale getirmek için kullanırsınız. Kafa yapınızı olumsuzdan olumluya doğru değiştirerek gelişmek, değişmek ve risk almak, kendiniz için daha iyi bir hayat yaratmak için kendinize izin vermiş olurusunuz.

Her olumlamayı şimdiki zaman kullanarak yazın; ben güzelim, istediğim kadar para kazanabilirim, kendime güvenim tam gibi…

“Artık şişman değilim” yerine ”Mükemmel ölçülerdeyim.”

Pozitif olumlama kullansanız da korkularınızın üstesinden gelmedikçe, ilerleme kaydedemezsiniz. Yeni şeyler denemek sürekli korku içinde yaşamaktan daha kolaydır. Yeni şeyler deneyerek her şeyle başa çıkabileceğinizi fark etmeye başlarsınız. Geleceğiniz için endişe duyarken net düşünemez, kendinizi güvensiz hisseder, risk almaktan çekinir, hatta bezgin ve umutsuz hale gelirken denerseniz daha cesur olursunuz. Hepimiz değişimden korkarız. Korku beyninizin ürünüdür, ancak aynı zamanda sizi geride tutup aciz kılan her şeyin temelidir. Korkunu hakkında bilinçli olun ve korksanız da yapın. Korkunuzun sizi ileriye götürmesin

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Şeker Pekmezinin Yararları

Şeker Pekmezinin Yararları. Şeker pekmezi cilt ve saç için iyidir. Demir, B6, Potasyum, Selenyum ve bakırın doğal bir kaynağıdır. Genellikle anemiden muzdarip demir kaynaklarını...

Cennet Hurması Reçeli Tarifi

Cennet Hurması Reçeli Tarifi. Cennet hurması veya Trabzon hurması adıyla bildiğimiz hurma çok sağlıklı ve lezzetli meyvelerden biridir. Reçelini yapmak da çok kolay. Ayrıca...

Karnabahar Yaprakları Nasıl Kullanılır?

Karnabahar Yaprakları Nasıl Kullanılır? Kış sebzelerinin başında gelen karnabahar oldukça yararlı sebzelerden biridir. Karnabaharı alıp eve geldiğinizde alt kısımda bulunan yeşil yapraklarını kesip atıyorsanız...

Camları Kolayca Tül Kaplayabilirsiniz

Perdeler, evlere mahremiyet sağlamak, güneş ışığını kontrol altına almak ve evi güzelleştirmek için vazgeçilmez unsurlardandır. Ancak, bunlar için perdelere yüklü paralar ödemek gerekmez. Hem...