Ana Sayfa KARİYER Kendimiz Hakkımızdaki İnançlarımız Karakterimizi Oluşturuyor!

Kendimiz Hakkımızdaki İnançlarımız Karakterimizi Oluşturuyor!

Çoğumuz inançları değiştirmenin kendi elimizde olduğunu düşünürüz. Bir insan inanmak istiyorsa kolayca inanmalı. Mantıklı olanı bu.. Hiç gerçekten öyle olmadığını bildiğiniz ve aslında inanmadığınız  halde, kendinizi o inanmadığınız şey yüzünden suçlu ya da güvensiz hissettiniz mi? Çok iyiyiz, eğitimliyiz, güzeliz, yakışıklıyız, bin bir türlü özelliğimiz var. Ama, neden sokaktaki çiçekçinin özgüvenine sahip değiliz?

Muhtemelen bilinçaltımızda başarılı olmamız için her yönümüzle eksiksiz olmamız gerektiği şeklinde bir inancımız var ve bunun farkında dahi değiliz. Hayatımızı çok etkilemeyen bazı bilinçli inançlarımız olsa da, çoğu inancımız kendini çok tekrar ettiğinden dolayı, bilinçaltımızda yer etmiş durumda. Biz bilinçli olarak tersine inanıyor olsak da, bilinçaltına müdahale edemediğimiz için, çelişkili bir şekilde hayatımıza devam ediyoruz. Bilinçaltımız farklı, bilincimiz farklı düşünüyor. Böylece yapaylık ve istenmeyen sonuçlar doğuruyor.

Farkında mısınız? Hepimiz gerçekten içte nasıl olduğumuza inanırsak öyle davranıyoruz… karakterimizi yaratan en büyük etken, aslında kendimiz hakkında bilinçaltı seviyesindeki inançlarımız. Cimri miyiz? Dışadönük müyüz? Utangaç mıyız? İyi miyiz? Kötü müyüz?… Nasıl olduğumuza inanırsak, hangi tanımlarla özdeşleşmişsek, karakterimiz o şekilde değişiyor. Bir başka deyişle, kendimize bir çerçeve çiziyoruz ve o çerçeveye kendimizi uyduruyoruz.

5 duyumuzdan saniyede sayılamayacak kadar çok veri gelirken, aklımızı kaçırmamak adına bir şey yapılması gerekiyor. İşte bu yüzden beynimiz, filtreleme yaparak sadece bizim için önemli gördüğü bilgileri içeri alıyor. Beynimizde filtreleme yapan bu sisteme RAS ( Retiküler Aktive Edici Sistem) deniyor. RAS, filtrelemeyi bizim için önemli gördüğü ihtiyaçlarımıza ve motivasyonumuza göre yapıyor. Bu sırada sadece filtreleme yapılmıyor, sinyallerin bizim için önemi değerlendiriliyor. Bu bir yiyecek mi? Su mu? Bizim için tehlike ya da keyif fırsatını mı ortaya çıkartıyor?

 

İnançlarımızın Karşılandığına İnanmak

Bir insan yemek yediğine inanarak doymaz ya da uyku uyuduğuna inandığı için uyku ihtiyacını gidermez. Ancak, fizyolojik ihtiyaçlar haricinde diğer bütün ihtiyaçlar, inançlar değiştirilerek karşılanabilir. Aslında,  inançlarımız hayatımızda neye neden motive olduğumuzu çok iyi açıklıyor. Hem zengin hem de başarılı insanın neden çalışmaya gereksinim duyduğunu, hem de bu insanın başarı ve gücüne rağmen neden dünyanın en stresli insanı olduğunu.. Diğer tarafta ise, beklentilerini düşük tutan insanların, en zengin ve başarılı insanlardan çok daha mutlu olduğunu hepiniz görmüşsünüzdür. Baştan itibaren anlatmaya çalıştığım konuya geri dönersek, inançlarımız 5 duyumuzdan gelen sinyalleri ihtiyaçlarımız kapsamında yorumluyor ve bizim için önemli bulduğu sinyalleri bir sonraki aşama olan hafızaya iletiyor. Peki hafızamız nasıl çalışıyor?

Hafızamız

Algı / inanç filtremizden değişerek geçen sinyaller hafızamızda benzer durumlarla ilişkilendiriliyorlar. Peki hafızamızda nasıl bir işlem gerçekleşiyor? Aslında beynimizde her türlü kodlama, sinir hücreleri yani  nöronlar arasında yapılan bağlantılar ile gerçekleşiyor. Hücreler, beynimizde birbirine bağlı bir tür  topluluklar  yaratıyorlar. Belli bir düşünceye odaklandığımız zaman ilgili toplulukların hücreleri arasındaki bağlar güçleniyor. Mesela, belli bir düşünceye 1 saat odaklanıldığında, sinir hücrelerinin iletişimlerini gerçekleştirdiği bağlantı sayısı ikiye katlanabiliyor. Kullanmadığımız zaman da bağlantılar azalabiliyor. Gerçek hayatta ya da yaşadığımız bir olay ile ilgili resimleri, sesleri aklımıza getirdiğimiz zaman, ilgili bölgedeki nöronlar ateşleniyor.

Beynimizdeki hatıralar DVD’de saklanır gibi saklanmıyor. Aslında biz bilinçli ya da bilinçsiz olarak hatıralara her ulaştığımızda onları edit  ediyor ve yeni haliyle kaydediyoruz. Aslında hiçbir şeyi olduğu gibi hatırlamıyoruz. Tecrübemiz, hem bizzat olay anında algımız tarafından değiştiriliyor, hem de olay sırasında konuyu her düşündüğümüzde edit  ettiğimiz yeni bir kopya saklıyoruz.

5 duyu organımız olmasına rağmen, beynimizde 3 ana temsil sistemi (görme – duyma – hissetme) bulunuyor. O an hangi temsil sistemini kullandığımızı ise gözlerimiz söylüyor. Bir bakıma, zihnimizde işlem yaparken gözlerimizle yaptığımız işlemin doğasını ele veriyoruz. Buna göre;

  • Olmayan bir nesneyi görsel olarak yaratırken sağ üste,
  • Canlı bir şekilde hayal kurarken tam karşıya,
  • Hafızamızda bir anıyı görsel hatırlarken sol üste,
  • Olmayan bir sesi yaratırken sağ yana,
  • Kendi kendimize konuşurken sağ alta,
  • Hafızamızda hissettiğimiz duyguları hatırlarken sol alt köşeye bakıyoruz.

Örnekler vermek gerekirse;

  • Karşınızdaki kişiye annesinin yüzünü hatırlayıp hatırlamadığınızı sorarsanız sol üst köşeye bakacaktır. Fakat annesini mor saçla hayal etmesini istediğiniz zaman sağ üst köşeye bakacaktır.
  • Kişiden bir şarkıyı hatırlamasını istediğinizde sol yana, şarkıyı 3 yaşında bir çocuk söylerse nasıl olacağını hayal etmesini istediğinizde sağ yana gözleriniz kaydıracaktır.
  • Kişi kendi kendine konuşursa sağ alt köşeye, bir anısındaki hislerini hatırlamaya çalışırsa sol alt köşeye bakacaktır.

Göz pozisyonları, insanların önemli bir bölümünde yukarıda bahsettiğim şekilde olsa da, kişiden kişiye tabii ki farklılıklar gösterebilir. Gözlerimiz her farklı pozisyonda beynimizin farklı bölümüne erişir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,841BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...