Ana Sayfa HAYAT Nedir Bu Helal Gıda ve Helal Gıda Sertifikasyonu?

Nedir Bu Helal Gıda ve Helal Gıda Sertifikasyonu?

Geçtiğimiz günlerde İstanbul CNR Expo fuar merkezinde Dünya Helal Konseyi (WHC) ve GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikasyon Kurumu) işbirliği ile bir “Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı” düzenlendi. Biz de sizlerle konunun detaylarını paylaşmak istedik. Zira “helal gıda” dendiğinde birçok insanın aklına yalnızca domuz eti veya alkol içermeyen ürünler gelse de, bu sertifika çok daha zorlu koşullarla veriliyor.

Günümüzde gıda piyasasının durumu birçok insan için “tedirginlik” uyandırıcı bir hal almış durumda. Gıda endüstrisinin ürettiği ürünlerde GDO kullanımı, kanserojen katkı maddeleri gibi birçok tehlike mevcut. Ayrıca ülkemizde ve dünyada birçok müslüman, yiyip içtiği gıdaların gerçekten “helal” koşullarını sağlayıp sağlamadığını bilebilmek için bir güvence arıyor.

“Helal Gıda” sertifikasyonu aslında bu ihtiyaçları karşılamak için yapılan uzun çalışmalar sonrasında ortaya konan bir çalışmanın ürünü. Yahudilerin “kosher” gıda sertifikasyonunda olduğu gibi bu alanda da uluslararası standartlar belirlenmiş durumda. Ancak helal gıda etiketli ürünlere olan talep daha yüksek olduğundan, daha kolay alınabilen farklı sertifika tipleri ortaya çıkmaya başlamış durumda. Dolayısıyla güvenilir sertifikalara dikkat etmek çok önemli.

Gerçek Helal Gıda Nedir?
Bir gıda ürününe helal sertifikasının verilmesi, aslında dini açıdan sertifikayı veren kurumun o gıda ürününün helal olduğuna dair kefil olması anlamına geliyor denebilir. Ayrıca farklı ülkelerde sertifikasyon süreçlerinin eşit biçimde ilerleyebilmesi için, tüm dünyada aynı standartların aranması da çok önemlidir.
Helal gıda sertifikası için başvuru yapan kuruluşlara özel bir denetim ekibi gönderilerek gerekli koşulların sağlanması hedeflenir. Bu koşullar ise her gıda ürünü için farklıdır. En temel helal gıdalar için aranan özellikleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:

Et ve Tavuk Ürünleri: Et ve tavuk ürünlerinde helal dendiğinde akla ilk olarak kesim gelir. Kesimler tek tek elle ve İslami koşullara uygun olarak yapılmalı, hayvanlara kesinlikle eziyet edilmemelidir. Ayrıca temizleme ve yolma gibi işlemler esnasında hayvanın etine iç organlardan veya dışarıdan herhangi bir pislik bulaşmamalıdır. Kesilecek hayvanlara GDO içeren yemler yedirilmemeli, hormon verilmemeli, hasta hayvanlar kesilmemelidir.
Süt ve Süt Ürünleri: Sütün hayvandan sağılmasında eziyet verilmemelidir. Süt ürünlerinin elde edilmesi için bir katkı maddesi kullanılması gerekiyorsa (peynir üretimindeki maya gibi) bu katkı maddelerinin de helal gıda koşullarına uygun olması gerekir. Ayrıca ambalajlama, depolama ve ulaşım esnasında ürünlerin hijyen koşullarına uygun biçimde tüketiciye ulaştırılması gerekir.
Bebek ve Çocuk Beslenmesi Ürünleri: Bu tip ürünlere helal gıda sertifikası verilirken azami özen gösteriliyor. Ürünlerin hiç bir hormonal nitelik taşımaması ve bebek-çocuk sağlığı için zararlı sayılabilecek maddeleri içermiyor olması şartı aranıyor. Ayrıca klinik çalışmalarından da olumsuz sonuç alınmamış olması gerekiyor.

Bu koşullar haricinde tüm ürünler için GDO kullanılmaması, kanserojen katkı maddesi kullanılmaması ve insan sağlığına zarar verebilecek bir içeriğe sahip olunmaması şartları ortak olarak aranıyor. Birçok ürün ilk bakışta helal gibi görünse de, içerisinde renklendiriciden hacim arttırıcıya kadar farklı amaçlarla katkı maddeleri kullanılıyor ve ürünün helal sayılması için bu katkı maddelerinin de helal olması gerekiyor. Yani bir ürünün üzerinde “helal gıda” sertifikasını görmeniz, o ürünü güvenle tüketebileceğiniz anlamına geliyor. Zaten bu nedenle, müslüman nüfusu oldukça düşük olan ancak sağlıklı yaşama önem verme oranı yüksek olan Japonya veya Güney Kore gibi ülkeler geçtiğimiz günlerde yapılan İstanbul Helal Expo’nun ziyaretçi profilinde önemli bir yer aldılar. ISO veya HAACCP gibi sertifikalar gıda endüstrisinin etkisi ile zaman içerisinde “esnetildiğinden” bu ülkelerdeki tüketiciler için helal gıda sertifikası güvenilir bir alternatif konumunda.

Hangi Sertifika
Helal gıda sertifikasyonu için dünyada ilk ve en önemli otorite WHC ve bu kuruluşun ülkemizdeki ayağı ise GİMDES. Ancak zaman içerisinde başka kuruluşlar da bu tip sertifikalar vermeye başlamış bulunuyorlar. Şu anda ülkemizde GİMDES’in yanı sıra TSE, Helalder ve HEDEM tarafından da helal gıda sertifikası veriliyor. Ayrıca Avrupa Birliği de bir tür helal gıda sertifikası sunmak için çalışma yürütüyor. Bu kuruluşların her biri kendisini doğru pozisyonda görse de uygulanan kriterler farklı. Dolayısıyla GDO’nun helal olup olmadığı veya Avrupa Birliği’nin neyin helal olup olmadığı konusunda ne derece otorite olabileceği gibi sorular aklımıza gelse de tercihi sizlere bırakarak “afiyet ve helal olsun” diyoruz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok...

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir....

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,793BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...