Ana Sayfa HAYAT Değişim İçin Tık’layın: Change.org

Değişim İçin Tık’layın: Change.org

Dünyayı değiştirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı, ama elbette hala çok kolay değil.  Yine de eskilerin adliye önlerindeki daktilolu arzuhalcilerin önünde kuyruk oluşturduğu günlerden sona bugün, bir tıkla önemli bir sosyal sorumluluk kampanyasına desteğinizi sunabilirsiniz. Change.org.tr, bunun için var.

2007 Şubat ayında ABD’de kurulan ve 2012’de 20 ülkeyle dünyaya açılma kararı alan Change.org bugüne kadar hem dünyada hem Türkiye’de çevre ve sağlıktan yerel ölçekli kampanyalara kadar pek çok alanda insanların sesini duyurmasına yardımcı oldu.

Kâr ve politika amacı gütmeyen, hem bireysel olarak tek başınıza hem toplumsal bir örgüt olarak sitede yönetiminin belirlediği esaslara uygun bir kampanyayı hemen başlatabilirsiniz.

Klasik, ıslak imzalı dilekçeler kurum tarafından yanıtlanmak zorunda, ama change.org.tr’de onayladığınız imza kampanyalarının hukuki bir yaptırımı bulunmuyor. Aslında üniversite öğrencileri arasında ve İstiklal Caddesi, Konur Sokak ya da Alsancak Meydanı’nda açılan stantlarda toplanan imzalar da çoğu zaman bir sonuca ulaşmıyor.

Dünyayı değiştiren internet teknolojisiyle dünyayı parça parça biraz daha değiştirmek ya da doğal ve tarihi varlıkları korumak için change.org.tr’yi kullanmak ise kesinlikle boş bir çaba değil. Çok sayıda kampanya, yürütmeyi durdurma, rahatsız olunan bir durumu ortadan kaldırma ve sorunun çözümü için harekete geçme etkisi yarattı.

Sponsorlar ve reklamlarla ayakta duran sitede hiçbir kampanya için maddi ya da başka hiçbir katkı istenmiyor, sadece belirli ve çok detaylı olmayan koşullara uymanız yeterli.

Günün büyük bölümünü bilgisayar başında geçiren insanlar olarak bir değişime katkı sunmak en azından bir imza vermek çok kolay. Toplanan imzaların sayısı, kampanyayı açanların girişimleriyle büyük ses getirebiliyor.

Örneğin son olarak, Hatay dağ ceylanlarının yaşam alanlarına çimento fabrikası yapılması durduruldu. Bu konuda öncelikle bir sivil toplum kuruluşunun bir kampanya açması ve yüzlerce insanın online olarak imza vermesi gerekiyordu. Sivil toplum kuruluşunun girişimleri 500 imzayla birleşince ilgili kurum Hatay (Antakya) dağ ceylanlarının yaşam alanına fabrika kurulması sürecini durdurdu.

Çünkü, kampanya duyuruları ve katılımları internet üzerinden gerçekleşirken konu ya da sorunla ilgili taraflar da sürekli internette ve internetin gücünün farkında. Binlerce imzayı hiçe sayarak haksız ya da yanlış bir eyleme girişenler bunun yine internet üzerinden binlerce insana ulaşacağını ve kurumlarının ya da örgütlerinin ciddi bir baskı altında kalacağını düşünmekte çok zorlanmıyorlar.

Elbette bazı kampanyalar en azından şimdilik henüz bir sonuca ulaşmadı ama bu hiç ulaşmayacağı anlamına gelmiyor.

Toplumsal grupların değiştirme ya da engelleme güdüsünün bu şekilde hem pratik hem etkili bir yönde kanalize olması, yerel ve ulusal ölçekte toplumsal gerilimi de önemli oranda azaltıyor. Bir insanın ağzını kapatırsanız, ağzı açık kaldığı ilk anda korkunç bir çığlık atacaktır.

Mahkemelere gitmek davalar açmak ve duruşmaları takip etmek bir yana hepsi birbirinin kopyası bu renksiz binaları görmekten bile rahatsız olan insanlar olarak internetin renkli ve kolay dünyasında sanal bir protesto geliştirmek, pek çok gerçek etki yaratıyor.

Ayrıca bireysel olarak müthiş bir rahatlama da yaşıyorsunuz. Sorunlar almış başını giderken buna karşı koymak, suçluluk duygusunu hafifletiyor, kampanya başarıya ulaştığında sevinç yaratıyor.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları,...

6 Mutfak Eşyasının Ucuzunu Almayın

6 mutfak eşyasının ucuzunu almayın. Daha ucuz bir mağazadan çok daha ucuz bir ürün...

Çarşafların Mis Gibi Kokması İçin Ev Yapımı Sprey

Yatak çarşafları yıkandıktan sonra yatağınıza serince mis gibi kokar. Ancak bir iki yatıştan sonra...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,814BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Gardırobun Nemini Almanın Pratik Yolu

Lezzetli yemekler yapılan pirinci, telefon suya düştüğünde nemini almak için kullanmak çok bilinen bir uygulamadır. Aynı yöntemi, gardırobun nemini almak ve kıyafetlerin güzel kokması...

Magnezyum Eksikliğini Süper Toplarla Giderin

Magnezyum eksikliğini süper toplarla giderin. Magnezyum, insan sağlığı için en önemli besin öğelerinden biridir. buna rağmen insanların yüzde 80'inde magnezyum eksikliği olabilir. Magnezyum eksikliği,...

Gri Saçlar Nasıl Parlaklaştırılır?

Gri saçlar nasıl parlaklaştırılır? Gri saçlar kuru olma eğiliminde olduğu doğrudur ve bazı durumlarda, kafa deriniz daha az nem üretiyorsa sert, kırılgan ve zayıf...

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları, distile özsuları veya bitki suları olup damıtma işleminin su içeren...