Ana Sayfa SAĞLIK Açlık Türleri

Açlık Türleri

0
199

Her açlık duygusu hissettiğinizde, aslında gerçekten aç olmayabilirsiniz. Açlığınızın birçok farklı sebebi olabilir. Canınız sıkkın olabilir, televizyon karşısında bir şeyler atıştırmayı alışkanlık haline getirmiş olabilirsiniz. Bu gerçek olmayan açlık türlerini öğrenip, farkına varmak boş yere yemenizi ve kilo almanızı engelleyebilir.

 

1. Gerçek Açlık
Gerçek açlıkken önemli açlık tipidir. Halsizlik, enerjinin düşmesi, kan şekerinin düşmesi, baş ağrısı, guruldayan bir mide size hemen bir şeyler yemeniz gerektiğinin sinyallerini verir. Bu semptomları hissetmemek, gerçek açlığı doyurmak için yanınızla sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmanızda fayda var.

2. Televizyon Açlığı
Yemekten kalktıktan az sonra televizyon izlerken aç olmadığımız halde atıştırmaya bayılırız. Çerez, cips, patlamış mısır ya da meyve televizyon eğlencemizi ikiye katlar. Ancak hem acıkmadan hem de farkında olmadan yediklerimizin zararını sonradan görebiliriz. En iyisi televizyon izlerken elinizi oyalayacak başka bir şeyler bulmak. Dikiş dikmek biraz demode ama belki bir yandan 2048 oynayabilirsiniz.

3. Sıkıntı Açlığı
Evde canımız sıkıldığından gidip bir buzdolabını açmak yapmadığımız iş değil. En iyisi kendimizi hiç boş bırakmamak, canımızın sıkılmasına imkan vermemek.

4. Sinirsel Açlık
Ohio State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre düşük kan şekeri problemi yaşayan kişiler eşlerine daha agresif davranıyorlarmış. Kan şekeriniz düştüğü anda sinirlenme ve ani bir acıkma hissi bastırır. Bu açlığı gidermenin en iyi yolu, kan şekerini hızlı değil, yavaşça yükseltecek olan sağlıklı atıştırmalıklardır. Unutmayın kan şekerinizi ne kadar hızlı yükseltirseniz, o kadar hızlı düşer ve sinirli olmanızın ve ani sinirlenmelerinizin sebebi bu olabilir.

5. Akşamüstü Açlığı
Öğle yemeğinden birkaç saat sonra, mesai bitimine yakın ani bastıran açlığı bilmeyen yoktur. Akşam üstü açlığını bastırabilmek için önceden ne yiyeceğinizi planlamanız, o an bastıran ani açlığa aldanıp zararlı abur cuburlar yemenizin önüne geçecektir. Sabahtan yapıp yanınıza aldığınız bir tost ya da meyve bu açlığı sağlıklı bir şekilde savuşturmanızı sağlayacaktır.,

6. Stres Açlığı
Stresliyken ne yediğimize çok önem vermeyiz. Açlığımızı bastıralım, ağzımız oyalansın diye bir şeyler tıkıştırdığımız zamanlar olur. O anlarda bunun bir stres açlığı olduğunu ve sağlıklı beslenmek gerektiğini unutmamalıyız.

7. Regl Açlığı
Regl olmadan önce ve regl döneminde hormonlarla birlikte iştah artmaları da meydana gelebiliyor. Yemeği fazla kaçırma ve tatlıya saldırma gibi eğilimlerin kontrol altında tutulmasında fayda var.

8. Göz Açlığı
Orada duran kurabiyeleri görmeden önce hiç aç değildiniz ama şimdi bir açlık bastırdı ve o kurabiyelerden yemek istiyorsunuz. Böyle zamanlarda, bir an gerçekten aç olup olmadığınızı düşünmelisiniz. Eğer hala canınız çok istiyorsa limiti aşmadan bir adet yiyerek hem göz açlığınızı giderin.

9. Kutlama Açlığı
Arkadaşlarla ve aileyle yapılan kutlamalar sırasında birkaç kadeh şarap ve bir dilim pasta yemek abartılmadığı sürece sorun olmaz, hatta sizi mutlu hissettirir. Ancak, böyle özel günlerde aç olmadığınız halde sırf kutlama yapmak için yemeği abarttığınızda ertesi gün pişman olabilirsiniz, kontrollü olmak da fayda var.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın