Ana Sayfa KARİYER Durdurulamaz Olmak İçin Durdurulamaz Hayallere İhtiyacınız Var!

Durdurulamaz Olmak İçin Durdurulamaz Hayallere İhtiyacınız Var!

Sizlerle çok güzel bir gerçek hayat hikayesi paylaşmak istiyorum. Bu hikayenin ana teması; kendinize hedefler koymak.

Eğitimlerde karşılaştığım pek çok kişiye sadece 1 sene sonra kendini nerede görmek istediğini biliyor musun?  diye bir soru soruyorum ve bugüne kadar çok az kişi bu soruya cevap verebildi. Bu soru çok ama çok önemli bir soru aslında, net ve somut sizi heyecanlandıran, coşturan bir hayaliniz var mı? Belki de böyle bir hayaliniz varsa harekete geçeceksiniz, verimliliğiniz artacak ve belki de 1 seneden önce hayaliniz gerçeğe dönecek çünkü inanacaksınız. Ben de size soruyorum, sizin bir hayaliniz var mı? 1 sene sonra şurada olursam mutlu olacağım dediğiniz bir hayal? Yoksa sadece günü anı haftayı ayı mı yaşıyorsunuz, hayatınızı siz mi yönlendiriyorsunuz, yoksa hayat sizi bir yoldan öbürüne koşturup duruyor mu?

 

1953 yılında Yale Üniversite’sinde 1 araştırma yapılmış. Araştırmada son sınıf öğrencilerine sormuşlar;

–        Belirlediğiniz net bir hedefiniz ve bu hedefinize ulaşmak için net bir planınız var mı? Dahası bunları bir yere yazdınız mı?

–        Bu anketin sonucu ise oldukça ilginç çıkmış. Ankete katılanların sadece %3‘ü eve demiş.

Peki sizin bir hayaliniz var mı? Bir yere yazdınız mı? Unutmayın;

 

Durdurulamaz olmak için durdurulamaz hayallere ihtiyacınız var!

İşte bu aşağıya eklediğim hikaye de aynen böyle bir şey… Florence Chadwick 1918 yılında San Diego’da doğmuş. 10 yaşında ilk yüzme yarışına katılmış. 1950 yılında Manş Denizini 13 Saat 20 dakikada geçmiş ve başka bir Amerikalı yüzücünün rekorunu egale etmiş. 1 sene sonra İngiltere’den Fransa’ya 16 Saat 22 dakikada geçmiş. 1952 yılında ise başka bir ideal peşinde koşmak istemiş… Amacı;  Catalina Adası’ndan California sahiline kadarki 21 millik mesafeyi yüzen ilk bayan olmakmış… işte ne olduysa ondan sonra başlamış, devamını aşağıda okuyabilirsiniz.

 

Karayı Görebilseydim…

Florence Chadwick, hem Fransa’dan İngiltere’ye, hem de İngiltere’den Fransa’ya yüzerek Manş denizini her iki yönde geçen ilk bayan yüzücüydü. Bir ideali daha vardı: Catalina Adası’ndan California sahiline kadarki 21 millik mesafeyi yüzen ilk bayan olmak… Ama bu iş hiç de o kadar kolay olmayacaktı.

Yılın en sıcak günlerinden olan 4 Temmuz’da bile, yüzeceği denizin suyu insanın bedenini uyuşturacak kadar soğuktu. Hava o kadar sisliydi ki, yüzücü kendisine eşlik eden tekneleri zorlukla seçebiliyordu. Üstelik o bölgede köpek balıklarına da rastlanıyordu.

Florence, soğuğa ve köpek balıklarına rağmen tam 15 mil yüzdü. Teknede bulunan annesi ve antrenörü “Başaracaksın! Az kaldı!” diye bağırıyorlardı. Televizyonlarının başında onu seyreden milyonlarca insan, başarısı için dua ediyordu. Sonra 5 mil daha yüzdü. Hatta California sahillerine sadece yarım mil kaldı. Teknedekilerin bütün teşviklerine rağmen kendisini sudan çıkarmalarını istedi. Herkes hayal kırıklığı içindeydi. Sadece birkaç kulaçlık bir mesafe kalmışken, başarılı yüzücü vazgeçmişti.

Florence Chadwick, daha sonra başarısızlığının nedenini şöyle açıkladı:

“Önümde hiçbir şey göremiyordum. Karayı görebilseydim, başarabilirdim!”

Onu durduran ne soğuk, ne on altı saat süreyle kulaç atmanın yorgunluğu, ne de köpekbalıklarıydı. Başarısızlığına hedefini görememesi neden olmuştu!

İki ay sonra, Florence yine denedi. Su yine soğuktu, köpek balıkları yine vardı, sis yine her şeyin üstünü örtüyordu. Ama bu defa, Florence sisin ardında bir yerde kıyının olduğunu düşünerek yüzdü hep. Sahili hayal ederek attı kulaçlarını. Ve başardı! Catalina Kanalını geçen ilk kadın unvanını kazandı. Hem de erkeklerin rekorunu iki saat farkla geçerek!

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,883BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...