Ana Sayfa HAYAT Olaylar ve Duygular Hafızaya Birlikte Depo Edilir

Olaylar ve Duygular Hafızaya Birlikte Depo Edilir

Mutlu bir ruh halindeyken hafızamıza olumlu olayları depolamaya eğilimliyizdir. Mutsuz bir ruh halindeyken ise hafızamıza olumsuz olayları depolarız. Ruh durumumuzla örtüşen bilgilere daha çok dikkat ederiz.  Olaylar ve duygular hafızaya birlikte depolanır. Mutluyken mutlu zamanların anılarını hatırlamamız daha kolaydır. Mutsuzken ise, mutsuz olayların anılarını hatırlarız.

1950’ler hafıza çalışmalarına ilginin yeniden canlanmasına tanıklık etmiş. Bilginin nasıl seçildiğini, düzenlendiğini, saklandığını ve bulup geri alındığını açıklamak için kısa ve uzun dönem hafızanın giderek karmaşık modelleri geliştirilmiştir. Bu modellerle, anıların unutulma ve bozulma yöntemleri de tanımlanmıştır.

 

Hafıza ve Ruh Hali

1970’lerle birlikte öğrenme kuramı ve hafıza üzerine yoğunlaşan araştırmalar, neden bazı anıların daha iyi saklandıkları ve diğerlerinden daha kolay hatırlandıkları  konusuna kaymıştır. Psikolog Gordon Bower, duyguların hafıza üzerinde etki bıraktığını fark etmiştir. Bower, deneklerin farklı ruh hallerindeyken hatırlamalarını içeren deneyler yürütmüştür. Gordon H. Bower hakkında daha detaylı bilgi için;  http://en.wikipedia.org/wiki/Gordon_H._Bower

Ruh haline bağlı geri alma adını verdiği kuramı, kişinin mutsuzken öğrendiği bir şeyi, yine mutsuzken hatırlamasının daha kolay olduğunu söyler. Bower duygusal durumumuzla etrafımızda olanlar arasında bir bağ kurduğumuzu ve bu duygularla bilgilerin hafızada birlikte depolandığı sonucuna varmıştır.  Anıları hatırlarken ruh durumumuz, bu olayların olduğu zaman ki ruh durumumuzla aynı olduğunda hatırlamak daha kolaylaşmaktadır.

Bower aynı zamanda duyguların beynin depoladığı bilgilerin türünde de rol oynadığını keşfetmiştir. Mutlu olduğumuzda olumlu şeyleri fark ettiğimizi ve dolayısıyla hatırladığımızı, üzgün olduğumuzda ise olumsuz şeylerin dikkatimizi çektiğini ve hafızaya daha kolay işlendiklerini gözlemlemiştir ve mutsuz insanların acılı bir hikayenin detaylarını, onu okudukları sırada mutlu olanlara göre daha iyi hatırladıklarını bulmuştur. Buna ruhsal duruma uygun işleme adını verir ve özellikle sadece kelimeler ve gerçekleri değil olayları da içeren olaylar hafızanın duygularla ilişkili olduğu sonucuna varmıştır.

Olaylarla duygular birlikte saklanırlar ve biz anılarımızı, hem olayın olduğu andaki hem de onu hatırladığımız andaki ruh durumumuzla örtüştüğü zamanlarda en iyi hatırlarız.

Huzurlu bir tatili, mutlu bir ruh halinde olduğumuz zaman daha kolay hatırlarız. Tatilin kötü anıları unutulmaya daha yatkındır ya da sadece mutsuz olduğumuz durumlarda hatırlanır.

 

Flaş Bellek Duygusal Olaylarla Ateşlenir

1970’lerin sonunda Harward Üniversitesi Profesörlerinden Roger Brown, bellek olgusu üzerinde bir klasik oluşturacak Flaşbellek adındaki bir makaleye imza atar. Flaş bellek terimi, insanların şok edici bir olayı öğrendikleri anın oldukça ayrıntılı canlı bir kaydını yaptıkları özel bir tür otobiyografik anı için kullanılır.

Flaş bellekle Brown; çok ünlü birinin öldürülmesi, çok büyük bir deprem anı, geçirdiğiniz bir kaza vs, kültürel veya kişisel olarak önemli olayların, olayın ve bizim olayın ilk farkına vardığımız andaki koşulların kalıcı bir kaydını yaratan, özel bir biyolojik bellek mekanizmasının işleyişini tetiklediğini savunmaktadır. 19 Ağustos depreminde ya da 11 Eylül İkiz Kulelere saldırı gibi bir olayı duyduğumuz anda neredeyse şipşak bir fotoğraf gibi nerede, kimle ne yapıyor olduğumuzu gözümüzün önüne getirebiliriz. Roger Brown bu anıların canlı ve kalıcı olduklarını iddia eder. Ancak Ulric Neisser gibi araştırmacılar, Flaş Bellek kuramına karşı çıkarak, anıların kalıcılığının, olayın sonrasında birey ve dış dünya tarafından tekrar tekrar düşünüldüğünden (veya tekrarlandığından) böylece hafızada sürekli pekiştirildiğinden kaynaklandığını öne sürerler.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bu Yöntemle Ütüleri Hızlı ve Kolay Yapacakınız

Bu Yöntemle Ütüleri Hızlı ve Kolay Yapacakınız. Ev işi yapmak, bazı insanlar için oldukça...

Deri Ayakkabı Nasıl Küçültülür?

Deri ayakkabı nasıl küçültülür? Rahat ve şık ama bir numara büyük bir çift deri...

Sigara Dumanının Sarı Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Poru ve sigara dumanının sarı lekeleri oluşur. Zamanla yüzeyi matlaştırır ve odadaki nem lekelenmeye...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kekin Kuru Olması Nasıl Önlenir?

Kekin Kuru Olması Nasıl Önlenir? Kek, hemen hemen her evde pişen bir yiyecektir. Yemek tariflerini inceleyerek, market alışverişi yaparak kek pişirmek için saatlerinizi geçirdiniz....

Tuzun Mukfaktaki Farklı Kullanımlarını Biliyor Musunuz?

Tuzu mutfağınızda sadece yiyeceklerinize ekleyeceğiniz bir lezzetlendirici olarak düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tuzu mutfakta bir çok alanda kullanabilirsiniz. İşte sadece mutfakta tuzun faydaları ve kullanım alanları... Kaynama...

Evde Zeytin Nasıl Yapılır?

Evde Zeytin Nasıl Yapılır? Zeytin kahvaltılarınızın vazgeçilmez tatlarındandır. Zeytin sadece kahvaltılarınızda değil aynı zamanda yağı ile tüm yemeklerinize misafir olurlar. Sağlık açısından da son...

Bu Yöntemle Ütüleri Hızlı ve Kolay Yapacakınız

Bu Yöntemle Ütüleri Hızlı ve Kolay Yapacakınız. Ev işi yapmak, bazı insanlar için oldukça zor bir görev olabilir. Ve bu bir angaryadır! Ertelemek ya...