Ana Sayfa HAYAT Marketten Gıda Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Marketten Gıda Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzdün globalleşen dünyasında firmaların, özellikle de “retail” yani perakende sektörünün satış teknikleri de dünya çapında standart bir hal almış bulunuyor. Firmaların paranızı almak için kullandıkları tekniklerin aşağı yukarı her yerde aynı olmasının aslında bir de avantajı var: Bilinçli bir tüketici olmak, bugün her zamankinden daha kolay. Sizler için market alışverişi yaparken dikkat etmeniz gereken temel noktaları derledik.

Gerekenleri Alın

Alışveriş tavsiyeleri söz konusu olduğunda, hemen hemen her yerde karşınıza çıkan ilk madde liste yapmak olacaktır. Ancak baştan savma oluşturulmuş bir alışveriş listesi aslında pek de işinize yaramaz. Ayrıca hayatınızın diğer alanlarında liste yapan bir insan değilseniz, alışveriş listeniz de tüm ihtiyaçlarınızı yansıtmayacaktır. Bunun yerine size, alışveriş listesi yapmayı son ana bırakmamanızı öneriyoruz. Örneğin buzdolabınıza asacağınız veya telefona kaydedeceğiniz bir listeyi, marketten döndüğünüz andan itibaren güncellemeye başlayabilirsiniz. Böylece bir dahaki markete gidişinizde gerçek bir ihtiyaç listeniz olacaktır. Alternatif bir yaklaşım olarak, neye ihtiyacınız olduğunu yazmak yerine elinizde bulunanları yazacağınız bir “stok listesi” hazırlayabilirsiniz. Böylece markette gezerken gereksiz bir şey almaz, ancak yeniliklere de açık olursunuz. Özellikle “şok indirim” reyonlarından yararlanmak istiyorsanız, stok listesi oluşturmak daha avantajlı olacaktır.

İnternetten Kopmayın

Günümüzde bilinçli alışverişin en önemli araçlarından biri de internet. Cep telefonunuza yükleyeceğiniz bir barkod tarama ve fiyat karşılaştırma uygulaması ile neyin gerçekten indirimde olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca satın alacağınız ürünün Ekşi Sözlük veya Şikayetvar gibi sitelerdeki yorumlarını da okumaya çalışın. Böylece bir sürprizle karşılaşma ihtimaliniz azalacaktır.

Alışveriş esnasında internet kullanımının size sağlayacağı faydalardan biri de, gıda katkı maddelerine dikkat edebilmek olacaktır. Her ne kadar temel gıda katkıları hakkında önceden okuma yapmanız mümkün olsa da, sektörün sürekli yenilediği ürün içeriklerine hakim olmanız mümkün değildir. Alacağınız ürünün içindekiler kısmında yazılı olan maddeleri tek tek internette aratarak klinik deney sonuçlarına kadar varan detaylı bilgilere anında erişebilirsiniz.

Taze İyidir, Ama Her Canlı Taze Değildir

Yaşlı bir kadının “canlı bunlar canlı” diye bağıran balıkçıya “balıkların taze mi?” diye sorduktan sonra “abla taze tabii ki, canlı diyorum daha ne olsun” cevabını alması üzerine “ben de canlıyım ama taze değilim” dediği fıkrayı mutlaka duymuşsunuzdur. Bu fıkradaki gerçeklik payını yabana atmayın. Özellikle sebze-meyve reyonundaki ürünlerin canlı ve parlak renkli oluşlarına aldırmayın. Bu ürünlerin gözünüze hoş görünmeleri için özel gübre katkılarından reyonda sprey sulamaya, farklı spektrumlu ışıklardan bayatlama önleyici gazlara birçok değişik yöntem kullanılabilmektedir. Alışveriş esnasında kapsamlı bir kimyasal analiz yapmanız da mümkün olmadığından, yanıltılması nispeten daha zor olan damak tadınıza güvenmeniz gerekecektir. Biz yine de çok emin olmadığınız bir marketten sebze meyve alışverişi yapmak yerine semt pazarlarını tercih etmenizi öneriyoruz. Ancak semt pazarlarının da giderek endüstriyelleştiğini, çiftçi sandığınız insanların aslında şehrin otuz farklı noktasındaki pazarlarda tezgahları açılan büyük bir şirketin maaşlı çalışanları olabileceklerini unutmayın. Özellikle metropoller için artık “gerçek” semt pazarı bulmak ciddi bir mesele haline geldi.

Taze ürün bulmanın bu kadar zorlaştığı bir ortamda sağlıklı beslenmek istiyorsanız, biraz eskiye dönüş yapmaktan çekinmeyin. Annelerimizin kullandığı kuru sebze ve meyvelere bir şans verin. Patlıcandan domatese, mantardan armuta birçok ürünün kurusunu internet sayesinde direkt olarak üreticiden alabilirsiniz. Bu tür ürünlerin geleneksel yöntemlerle kurutulmuş olanlarını özellikle de köylünün kendisinden (veya kooperatiften) almak için Sahibinden veya Gittigidiyor gibi alışveriş sitelerinde biraz vakit geçirmeniz gerekebilir. Ancak bir kere alışveriş yaptıktan sonra düzenli müşteri olacağınıza emin olabilirsiniz.

Yasal Düzenlemelere Uygunluğu Kontrol Edin

Karkas halindeki etlerin üzerinde damga bulunması, kırmızı et ve beyaz et için ayrı ekipman kullanılması, buzdolabı sıcaklıklarının görünür olması, ambalaj üzerinde işletme kayıt numarasının bulunması gibi koşullar aslında yasal düzenlemeler gereği zorunludur. Ancak birçok tüketici büyük marketlerin bu kurallara uyacağından emin olarak hata yapmaktadır. Büyük marketlerde özellikle hafta sonları yaşanan kalabalık, bu kuralların “esnetilmesi” için zemin oluşturmaktadır.

Satın aldığınız ürünlerin SKT’lerini de mutlaka kontrol edin. Özellikle süt ve yoğurt raflarında son kullanım tarihi yaklaşan ürünlerin daha önlere dizilmesine tüm tüketiciler alıştığından, bazı marketler ters psikoloji yaparak taze ürünü ön sıralara koyabiliyorlar. Böylece arka sıralara uzanarak “uyanıklık” yaptığını zanneden tüketici, aslında tam da marketin hemen satmak istediği son kullanma tarihi yaklaşmış ürünü alıyor.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bu Yöntemle Ütüleri Hızlı ve Kolay Yapacakınız

Bu Yöntemle Ütüleri Hızlı ve Kolay Yapacakınız. Ev işi yapmak, bazı insanlar için oldukça...

Deri Ayakkabı Nasıl Küçültülür?

Deri ayakkabı nasıl küçültülür? Rahat ve şık ama bir numara büyük bir çift deri...

Sigara Dumanının Sarı Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Poru ve sigara dumanının sarı lekeleri oluşur. Zamanla yüzeyi matlaştırır ve odadaki nem lekelenmeye...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kekin Kuru Olması Nasıl Önlenir?

Kekin Kuru Olması Nasıl Önlenir? Kek, hemen hemen her evde pişen bir yiyecektir. Yemek tariflerini inceleyerek, market alışverişi yaparak kek pişirmek için saatlerinizi geçirdiniz....

Tuzun Mukfaktaki Farklı Kullanımlarını Biliyor Musunuz?

Tuzu mutfağınızda sadece yiyeceklerinize ekleyeceğiniz bir lezzetlendirici olarak düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tuzu mutfakta bir çok alanda kullanabilirsiniz. İşte sadece mutfakta tuzun faydaları ve kullanım alanları... Kaynama...

Evde Zeytin Nasıl Yapılır?

Evde Zeytin Nasıl Yapılır? Zeytin kahvaltılarınızın vazgeçilmez tatlarındandır. Zeytin sadece kahvaltılarınızda değil aynı zamanda yağı ile tüm yemeklerinize misafir olurlar. Sağlık açısından da son...

Bu Yöntemle Ütüleri Hızlı ve Kolay Yapacakınız

Bu Yöntemle Ütüleri Hızlı ve Kolay Yapacakınız. Ev işi yapmak, bazı insanlar için oldukça zor bir görev olabilir. Ve bu bir angaryadır! Ertelemek ya...