Ana Sayfa SAĞLIK Para Değil Sağlığınız İçin ‘Eft’

Para Değil Sağlığınız İçin ‘Eft’

Vücudumuz sadece et ve kemikten oluşmuyor neyse ki, ayaklarımızdan saç diplerine kadar bir enerjiyle yüklüyüz ve bu enerji kimi idol psikiyatrlara göre yirmi-otuz santim kadar vücudumuzun dışına da taşıyor. Özellikle aşık ya da birbirini çok seven insanların ve ikizlerin bu kapasitesi kilometreleri bulabilir deniliyor, tartışılır tabii.

Dünya aynı hızda dönüyor ve yıldızlar da yerli yerinde yıllardır ama dünyanın içinde şekillenen hayat günbegün daha da zorlaşıyor, özellikle kent insanları için. Psikologlar, psikiyatrlar, yaşam koçları, sosyal hizmet uzmanları, okullardaki psikolojik danışmanlık ve rehberlik görevlileri derken tüm bu kadrolar herkesin sorununa yetişemiyor kuşkusuz, ve insanlar başlarının çaresine bakmayı öğreniyor, tabii şanslıysa.

Uzak doğu meditasyonu, gizemli inançlar, kısa bir tatil gibi kişisel çözümlere son yıllarda eklenen bir teknik de EFT (Emotional Freedom Technique), Türkçesi Duygusal Rahatlama Tekniği.

Yaşadığımız her iyi-kötü olay ya da yaşayamadığımız her hayal, düşündüğümüz her şey, vücudumuzdaki enerjide yer ediyor ve bize sağlık veriyor ya da sağlığımızı bozuyor. Hem fiziksel hem duygusal açıdan, vücudumuzu saran enerjinin, EFT uzmanlarının meridyen dediği her dairesindeki zararlı ya da yararlı oluşumların etkisi altındayız.

Aklımızı kurcalayan bir sorun kötü bir anı tam olarak çözümlenmediğinde bu enerji meridyenlerinde örümcek ağları gibi kök salıyor ve maalesef bu ağlar gerçekte olduğu kadar hafif değiller.

EFT tekniğini siz de ihtiyaç duyduğunuz kadar çok sayıda kürlerle kendinize uygulayabiliyorsunuz. Elinizdeki, gövdenizdeki, başınızdaki, kaşlarınız, burun altınız ve çenenizdeki noktalara parmak uçlarınızda sık sık ve hafif dokunuşlar yapmak, işin fiziksel şekli.

eft-vurus-noktalari

Bunları yapmaya başlamadan önce sorununuzu ki, bu net ve sadece bir sorun olmalı, aklınızda tam olarak ve kendinize ifade ederek belirliyorsunuz. Mesela köpeğinizin ölümünden etkilendiyseniz ve onu toprağa verme anından kopamıyorsanız, “ondan ayrılmayı hiç istemememe rağmen bunu ve kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum” cümlesini peş peşe tekrarlayarak elinize, yüzünüze, saçlarınızın dibine ve gövdenize parmaklarınızın ucuyla sık sık ve hafifçe aşağı-yukarı yedi kere vurmayı deneyerek EFT tekniğini kendinize uygulayabilirsiniz. Bunları yaparken tamamen köpeğinizi toprağa verdiğiniz anı düşünmeniz gerekiyor.

İkinci aşamada elleriniz dizlerinizin üzerindeyken gözlerinizle sağdan-sola ve soldan-sağa geniş bir daire çizerek o anı tekrar düşünüyorsunuz.  Kalan duygunuzun hafiflediğini hissetseniz de eğer hala bir şeyler kaldıysa, kürü tekrarlayıp, “Bu kalan duygumu kabullenemememe rağmen kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum” cümlesini üç-dört kere tekrarlayarak kalan olumsuz duyguları da aklınızdan çıkarabilirsiniz. Bu şekilde akupunktura benzeyen kürleri daha da arttırabilirsiniz.

Tedavinin temeli ölüm duygusunun kendisini kabullenmek ve köpeğin toprağa verilme anında birikerek meridyenlerimize yerleşen duyguları vücudumuzdan atmak. Ölüm kaçınılmaz ve bu konuda bir şey yapamayız ama ölüm düşüncesinin sindiği anıyı hem ölümün her canlı için muhakkak olduğunu hem de kendimizin köpeğini toprağa vermiş insan oluşumuzu kabulleniyoruz. Ve rahatlıyoruz.

İnsan enerjisi yaklaşık bir asırdır psikiyatrinin de ilgi alanında ve çeşitli ekoller gelişti, gelişiyor. Kişilik zırhı kuramcısı Wilhelm Reich’a göre yaşadığımız her şey ve düşüncelerimiz, kaygılarımız, bastırmışlıklarımız bu enerjide yer edinerek vücudumuzu ve dolayısıyla sağlığımızı etkiliyor. Üzücü olayların kötü enerjisini göğsünde toplayarak dengelemeye çalışan kambur insanlar, sözde yasak tepkileri bastırmaktan kütüğe dönmüş vücutlar bu kurama örnek verilebilir.

Bu enerjileri düzenlemek için bugüne kadar çok farklı teknikler geliştirildi ve anlaşılan geliştirilmeye de devam edecek, ve iyi ki de devam edecek. Çünkü uzmanlara göre enerjilerdeki sıkışmışlık psikozlardan çok ağır depresyona, ağrı, tansiyon gibi rahatsızlıklara da neden olabiliyor.

EFT tekniği sadece ruhsal rahatlama yöntemi değil kalıcı bir tedavi olarak tartışılıyor ve sadece ruhsal sorunlara değil epilepsi, kas ağrıları gibi rahatsızlıklara da uygulanmasının en azından denenmesinde bir sakınca görülmediği düşünülüyor, EFT uzmanları tarafından. Tabii ki bu konuda uzman, doktordur, harici kesin bir şey söylenemez.

1980’lerde ABD’de ilk adımları atılan ve daha sonra derlenip bir kuram olarak uygulanmaya başlanan EFT’de rahatsızlığınız ya da sorununuz ne olursa olsun sadece anlatmaya çalıştığımız teknik kullanılıyor. Tüm tedaviler için tek uygulama geçerli ve bunu kendi kendinize gerçekleştirebilir ya da bir uzmanından da yardım alabilirsiniz.

Henüz sadece belli başlı büyük kentlerde seanslar düzenleyen EFT merkezleri bulunuyor ama kürlere olan ilgi gittikçe artıyor. Kendinizi hazır hissettiğinizde siz de denemek isteyebilirsiniz.

*örnek tedavi uygulaması uzmantv.com’dan izlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bel Bölgesindeki Yağlara Sarımsak Çözümü

Sarımsak, iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecinde çok etkili bir besin maddesidir. Sarımsağın...

Öksürük Pastilleri Yapımı

Organik Hindistan Cevizi Yağı Öksürük Pastilleri. Öksürük, solunum yollarını ve boğazı, tahrişlerden uzak tutan...

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz. Egzersiz olumlu bir şeydir. Aktif yaşam tarzı hem eğlenceli...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bel Bölgesindeki Yağlara Sarımsak Çözümü

Sarımsak, iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecinde çok etkili bir besin maddesidir. Sarımsağın güçlü kokusu, beyindeki tokluk merkezini uyarır, böylece açlık hissini azaltır.Sarımsak,...

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz. Evinizde hem kedi besliyor hem de bitki yetiştiriyorsanız zaman zaman sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. Çünkü kediler bitki yemeyi de çok severler....

Öksürük Pastilleri Yapımı

Organik Hindistan Cevizi Yağı Öksürük Pastilleri. Öksürük, solunum yollarını ve boğazı, tahrişlerden uzak tutan bir reflekstir. Son derece can sıkıcı olsa da, nadiren ciddi...

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler. Banyonuzdaki, mutfaktaki ve yaşam alanlarınızdaki koku problemleri utanç verici ve sağlıksızdır. Bazı güçlü kokular bile bakterileri...