Ana Sayfa SAĞLIK Sağlığınız İçin, Ayakta Durun

Sağlığınız İçin, Ayakta Durun

Ayakta durmak çoğu insan tarafından özellikle eklem, bel ve ayak-bacak sağlığı açısından tehlikeli olarak görüldü. Hatta insanlar otobüste, metroda ya da bir avm’nin önünde arkadaşlarını beklerken dakikalarca ayakta durmanın sağlıkları için faydası olmadığını düşünür ve hatta bazıları keşke ayakta dururken de zayıflasam diyebilir.

Ayak durarak zayıflayamazsınız belki ama sağlığınız için çok iyi bir şey yapıyor olabilirsiniz. Üstelik saatlerce egzersiz yapıp koşan insanlar uzun süre oturuyorlarsa hem kilo vermek hem sağlıklı yaşam için çok da doğru bir şey yapmıyorlar.

Çokça ayakta durarak, fazla oturmayarak ve makul sürelerde egzersiz yaparak hem daha çabuk zayıflayabilir, sağlığınızı koruyabilir ve hücrelerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Bilim adamlarına göre az oturmak hücre yaşlanmasını yavaşlatıyor. Oysa modern yaşamın ortalama bir insanı günde en az sekiz saatini ya ofisindeki sandalyede, ya televizyon koltuğunda ya da bilgisayarının başında oturarak geçiriyor.

Sadece makul düzeyde ayakta durarak bile sağlığınız için çok iyi bir şey yapıyor olabilirsiniz. Araştırmalar, günde bir saat egzersiz yapan bir insanın bile kalan saatlerini sandalyede, koltukta oturarak geçirdiğini ortaya koyuyor ki, uzmanlara göre bu kadar uzun süre oturulacaksa egzersiz yaparak kendinizi yormanızın bir faydası yok.

Düzenli olarak egzersiz yapan insanlar bile oturdukları uzun süreler boyunca kalp krizi, diyabet gibi rahatsızlıklara ve erken ölüme davetiye çıkarıyor.

British Journal of Sports Medicine’de yayınlanan ve nytimes bloğunda paylaşılan bir araştırmaya göre İsviçreli bilim adamları, DNA zincirlerimizin sonundaki küçük kaplar olan telomorların, hücre yaşlanmasıyla birlikte kısaldığını ortaya koydu. Obezite, hastalıklar ve diğer şartlarda oluşan hücre yaşlanmasıyla telomorlar küçülüyor, sağlıklı yaşam tarzı ise hücre yaşlanmasını ve telemorların küçülmesini engelliyor.

İsviçreli bilim adamları 68 yaşındaki bir grup erkek ve kadınla yaptığı deneyde her bir katılımcının sağlık durumuna göre bireysel egzersiz programı geliştirdi ve katılımcılara bu plan doğrultusunda makul sürelerde egzersiz yapmaları söylendi ve uzmanlar bu insanlara olabildiğince az oturmaları tavsiyesinde bulundu.

Aynı yaş grubundan diğer katılımcılara ise normal hayatlarına devam etmeleri ama bir yandan da kilo vermek için kendilerince çabalamaları söylendi. Bu insanlara herhangi bir spor programı ya da az oturmaları tavsiyesinde bulunulmadı.

Altı ay sonra her iki katılımcı grubu araştırma ofisine geri döndüğünde tüm değerleri tekrar ölçüldü ve düzenli makul egzersiz yapmaları ama aynı zamanda daha az oturmaları yönünde tavsiyede bulunanların telomorları büyümüş, hücre yaşlanmaları zayıflamıştı.

Diğer gruptaki katılımcıların telomorları ise egzersizlere rağmen küçülmüştü, hücre yaşlanmaları aynen devam etmişti.

Bu yüzden artık ayakta kaldığınız metro dakikalarının size çok faydası olduğunu düşünebilir ve arkadaşınızın on beş dakika daha beklemenizi söyleyen telefonuna eskisi kadar kızmayabilirsiniz. Tabii eklem ve bel sağlığı için ayakta durmayı da çok abartmamak gerekiyor. Umarız bu yazıyı da ayakta okumuşsunuzdur. Ne demişler, oturmaya mı geldik.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,845BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...