Ana Sayfa HAYAT Candy Crush Beynimizi mi Sömürüyor?

Candy Crush Beynimizi mi Sömürüyor?

Video oyunları, atariler derken ilk bağımlılık yaratan oyunlar arasında tetrisler vardı, herkesin aklında boşlukları dolduran kareler, artılar, çubuklar dolaşıyordu. Ama gelin görün ki ne tetrislerin geliştiricileri ne de atari salonlarındaki street fighter ya da kick off geliştiricileri, bugünkü Candy Crush çılgınlığı kadar yayılamadı ve kazanamadı. Konu tabii ki o zamanki oyunların mobil iletişim imkanlarına sahip olmamasıyla ilgili.

Candy Crush oyunu, mantık ve tasarım olarak, kullanıcıya 90’ların sınırlı çapta da olsa çılgınlık yaratan oyunlarından çok farklı bir şey sunmuyor aslında. Başlamak, öğrenmek ve bir süre birkaç level atlamak çok kolay ve bazı bilim insanlarına göre bu kolay süreçte oyun tüm ağlarını beynimize örüyor.

Sonra bir level bir level daha atlayalım derken bağımlı oluyoruz ve her şey master olmak için deli gibi para ve zaman harcamaya varıyor. Otobüste, metroda, evde ya da kafede; her fırsatta akıllı telefonlar çıkarılıyor ve Candy Crush’lara kalınan yerden devam ediliyor.

Ulaştığı astronomik net kar rakamları üzerine bilim adamları oyunu mercek altına almış. Guardian’da bu bilim adamlarının tespitlerine dayanılarak yayınlanan bir makalede Candy Crush’ın oyuna durmaksızın devam etmemiz için insan beynindeki bazı zayıflıkları sömürdüğü belirtiliyor.

Dünyada her gün 93 milyon insan bu oyunu oynuyor ve kullanıcıların devam etmek için satın aldığı canlar, güçlendiriciler Candy Crush’u geliştiren firmaya günde yaklaşık 800 milyon dolar kazandırıyor.

Uygulamayı ücretsiz indiriyorsunuz ve ilk aşamaları kolaylıkla çokça da eğlenerek geçiyorsunuz ancak sonra işler değişiyor. Zorlaşan oyunda beş kere can kaybettiğinizde iki seçeneğiniz var, ya bırakmak ya da devam etmek, milyonlarca insan devam etmekten kendini alamıyor. Ancak bu, Candy Crush’a para ödeyerek yeni canlar, yeni araçlar edinmeniz demek. Devamında da usta olmak için çıldırmışa dönüyorsunuz. Harcadığınız paranın çok bir önemi kalmıyor.

Oyunun arkasındaki King Digital Entertainment geçen yıl 568 milyon dolar net kar açıkladı. Bilim adamlarına göre başlangıçta level’leri kolaylıkla geçmenizi sağlanıyor ve bu sizin üründen memnuniyet düzeyinizi arttırıyor. Bu, beynimizin küçük ödüllerle tekrar tekrar güdülenerek ve dopamin salgılayarak oyuna bağımlılık yaratmasına yarıyor. Nörokimyasallar olan dopaminlerin salgılanması beynimizin mutluluğu için gerekli ancak bu hormon, bizim öğrenme ve davranışlarımızı pekiştirme gibi yeteneklerimizde de kritik bir role sahip. Dolayısıyla bir şey öğrendiğimizi ve yetenekli olduğumuzu sanıyoruz ve oynamak daha çok oynamak istiyoruz.

Oyun bir süre sonra zorlaşmasaydı ve siz can kaybetmeseydiniz arada kazandığınız ödüller önemini yitirir ve kısa sürede sıkılırdınız. Oysa derece derece artan zorluk seviyesi adeta dopamin patlaması yapıyor. Her level başarısında salgı artıyor, mutluluk artıyor, harcamalar artıyor.

Özellikle severek oynayanlar ve geliştirici firma tersini düşünse de Candy Crush tamamen şansa bağlı ve kullanıcının oyunun seyri üzerinde etkisi yok. Bu da beklenmeyen ödüller yaratılarak besleniyor. İddiaya göre küçük kazanımlarla sizi sürpriz bir dev kazanca koşullayarak bildiğiniz kumar makinelerinin taktiği kullanılıyor.

Cambridge Üniversitesi doktora öğrencisi olan Steve Sharman, oyunun kullanıcıya sonucu etkiliyormuş illüzyonu yarattığını ama bunun aslında çok nadir gerçekleştiğini bunun da kumarhane salonlarında uygulanan taktik olduğunu söylüyor.

Guardian’ın röportaj talebini reddeden geliştirici firma yetkilileri, bu tartışmaları reddederek hiçbir oyunlarının şansa bağlı olmadığını, ürünlerinin nedensel ilişkiler üzerine kurulu bir eğlence olduğunu belirtiyor ve ekliyor: Öğrenmek kolay, ama ustalaşmak zor. Firma, oyunda ilerlemek için stratejik düşünmek gerektiğini iddia ediyor ve bunun şans faktörünü en aza indirdiğini savunuyor.

Oyunun malzemelerinin yiyecekler olması da tesadüf değil, en basit meyve makinelerinden beri kullanılan sebze-meyve figürleri oyunu hem daha eğlenceli hem daha bağımlılık yapıcı hale getiriyor.

Çocuklarını okuldan almayı unutan annelerin Candy Crush tutkusunun yanında Guardian’da bu bilgileri aktaran editörün de kendine 141. Levele ulaşır ulaşmaz oyunu akıllı telefonunda silme sözü verdiğini ekleyelim.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bitki Küfü Nasıl Giderilir?

Bitki küfü, genellikle ıslak ve soğuk günlerden sonra hava ısındığında ortaya çıkar. Yaprak yüzeylerinde...

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,843BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bitki Küfü Nasıl Giderilir?

Bitki küfü, genellikle ıslak ve soğuk günlerden sonra hava ısındığında ortaya çıkar. Yaprak yüzeylerinde sarı, sonra kahverengi olan beyaz, tozlu lekeler veya yamalar olarak...

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak isteyip de bunu bir türlü başaramadıysanız, küvetinizdeki lekeler, küf, kararan...

Ev Yapımı Çürük Kremi

Çürük kremi özellikle en küçük darbede tenlerinde morarıklar olan kişiler için mükemmel bir ürün. Ağrıları ve çürükleri hafifletmek için tamamen doğal bir krem ​​hazırlayabilirsiniz....

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...