Ana Sayfa HAYAT Sigortanızdan Tam Anlamıyla Yararlanın

Sigortanızdan Tam Anlamıyla Yararlanın

Günümüzde birçok tüketici önemli malvarlıkları için sigorta yaptırmayı tercih ediyor. Beklenmeyen bir kaza veya hırsızlık gibi durumlar yaşandığında güvence sağlayarak kendinizi “garantide” hissetmenizi sağlayan sigorta poliçeleri aslında birçok ek hizmet de içeriyor. Hayatınızı kolaylaştırmak için sunulan çözümlerin sigortacı dilindeki karşılığı olan “asistans hizmetleri” birçok durumda sigorta poliçenizin hasarsızlık indirimini de bozmuyorlar. Sizler için birçoğumuzun bilmediği veya dikkat etmediği bu hizmetleri derledik.

“Asistans Hizmetleri” Ne Anlama Gelir?

Sigorta, aslında ölçülebilir bir riskin sigortalanan malvarlığı üzerindeki payının belirlenmesi ve bu tutarın sigortalı tarafından karşılanarak riskin sigorta şirketi tarafından üstlenilmesi anlamına gelen bir hizmettir. Yani bir malvarlığı sigortalandığında, oluşabilecek risklerin ihtimalleri hesaplanarak bu riskler meydana gelmeden önce sigortalı tarafından ödeme yapılır ve risk meydana geldiğinde zararın telafi edilmesi sigorta şirketinin sorumluluğuna girer.

Ancak çok uzun yıllardır tüm dünyada “oturmuş” bir sektör olan sigortacılık, sürekli olarak yeniliklere ihtiyaç duyar. Çünkü temelde tüm sigorta şirketleri yukarıda bahsettiğimiz “risk maliyetlendirmesi” hizmetini sunarlar. Müşteri tabanını genişletmek isteyen sigorta şirketlerinin yapması gerekenlerin başında, maliyeti düşük ancak pratik faydası büyük ek hizmetleri poliçeye dâhil etmektir.

Kısacası, sigorta şirketleri müşteri memnuniyetine giden en kısa yolun “güven” duygusundan geçtiğini iyi bilirler. Dolayısıyla da yapılan sigorta poliçesinin kapsama alanı içerisinde doğrudan yer almasa da, günlük yaşamda müşterilerin önüne çıkabilecek aksaklıkların giderilmesini sağlayacak hizmetleri sunarlar.

Sigorta Poliçelerine Göre Asistans Hizmetleri

Aslında asistans hizmetlerinin kapsamı yaptıracağınız sigorta poliçesine göre tamamen farklı olabiliyor. Yani bir sigorta şirketinin poliçesi yalnızca bilgi hattı erişimini ve ücretli “concierge” hizmetlerini kapsarken, başka bir sigorta şirketinde 250 USD’a kadar olan hukuki yardım masrafları dahi karşılanabiliyor. Dolayısıyla sizlere ilk ve en önemli önerimiz, poliçenizle birlikte verilen kitapçıkları iyi okumanız. Bu kitapçıklarda yer alan bilgiler biraz sıkıcı bir “sigortacı dili” ile yazıldığından ve epey küçük puntolar kullanıldığından, birçoğumuz “aman boşver yahu” diyip geçiyoruz. Ancak kitapçığı okumanız, hem keyfiniz hem de bütçeniz için çok fayda sağlayacaktır.

Peki, neredeyse her poliçede bulunan “temel” asistans hizmetleri nelerdir? Çok şaşıracağınızı tahmin ettiğimiz derleme şu şekilde:

  • Bilgi hizmetleri: Bilgi hizmetleri, sigorta şirketinin ücretsiz sunduğu hukuki yardım telefon hattından sizin için en yakın catering firmalarının belirlenmesine, vize ve pasaport işlemleri için bilgi sağlanmasından yol durumuna kadar çok detaylı bir yelpazede sunuluyor.
  • Concierge: “Sigortalı adına yürütülen hizmetler” anlamına gelen concierge, otel rezervasyonundan çiçek gönderimine, kurye ve kargo servisinden sosyal etkinlik rezervasyonlarına birçok hizmeti kapsıyor. Bu hizmetler genellikle ek ücrete tabii tutuluyor.
  • Araç Yardımı ve Çekme: KASKO poliçelerinde bulunan bu hizmet, aracın tüm Türkiye çapında yerel çekicilerle istenilen yere çekilmesini sağlıyor. Çekme hizmeti sıkça bilinen ve kullanılan bir hizmet olsa da, aracın kaza yaptığı yerde ön ekspertiz ve fotoğraf çekimi yapılması, şehir dışında kaza yapan araçlar için bulunamayan yedek parçaların temini, çalınan ve daha sonra bulunan araçların emanet ve muhafaza altına alınması, profesyonel sürücü temini, lastik patlaması durumunda 30 dakika içerisinde lastik değişimi gibi birçok hizmet KASKO poliçelerinin “dikkat çekmeyen minik yazıları” arasında kalıyor.
  • Tıbbi Nakil: Konut ve araç sigortalarında bulunan bu hizmet, sigortalıların en yakın sağlık kurumuna özel ambulans ile taşınmalarını kapsıyor.
  • Konaklama ve Seyahatin Tamamlanması: Kaza yapan aracın belirli bir sürenin üzerinde hareketsiz kalması durumunda kısa süreli konaklamalar ve seyahatin tamamlanması bu asistans hizmeti kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanıyor.
  • Güvenlik ve Tamirat Hizmetleri: Konutunuzdaki elektrik tesisatının tamirinden kilidinizin bozulması durumunda çilingir çağrılmasına, cam tamirat işlemlerinden hastanede olduğunuz süre içerisinde faturalarınızın ödenmesine, eviniz hasarlı iken güvenliğinin sağlanmasından uygun bir marangoz ayarlanmasına birçok hizmet konut sigortalarının asistans hizmetleri arasında yer alıyor.

 

Son Olarak: Aldığınız Hizmetin İçeriğini Kontrol Edin

Sigorta yaptırırken temel amacınız kaza, çalınma, yangın, su baskını veya deprem gibi risklere karşı güvence sağlamak olabilir. Ancak DASK veya trafik sigortası gibi “zorunlu” sigortalar haricindeki neredeyse tüm poliçeler sizi şaşırtacak ek hizmetler içeriyorlar. Hemen biraz zaman ayırın ve çalıştığınız sigorta şirketinin sitesine girerek asistans hizmetlerini öğrenin. Zira bu hizmetleri şimdi öğrenmeniz, onlara ihtiyaç duyacağınız “sıkıntılı” anlarda hayatınızı kolaylaştıracak, hatta belki kurtaracaktır. Ne kadar bilgili olursanız, o kadar güvende olursunuz. Ayrıca unutmayın ki sigorta, verilen paranın boşa gitmesine sevinilen tek hizmettir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok...

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir....

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,793BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...