Ana Sayfa HAYAT Bu Gece Cadılar Bayramı! Peki Nedir Bu Cadılar Bayramı?

Bu Gece Cadılar Bayramı! Peki Nedir Bu Cadılar Bayramı?

Doğu toplumlarında yaygın olan hıdrellez geleneğinin bir karşılığı da Batı’da var, Hıristiyanlık ortaya çıkmadan kısa bir süre önce ölülerle yaşayanlar arasındaki sınırların flulaştığı Cadılar Bayramı, orijinal adıyla Halloween.

Her ne kadar bayram denilse de yazın ardından sonbaharın da bitmesiyle kışa geçiş gecesi olan 31 Ekim’i 1 Kasım’a bağlayan gece yüzlerce yıl önce ciddi bir ayin idi.

2000 yıl önce bugünkü İrlanda, İngiltere ve Kuzey Fransa topraklarında yaşayan Keltler, bu geceye yeni yıl gecesi olarak inanırlardı ve 1 Kasım onlar için yılın ilk günüydü.

Hıristiyanlık ortaya çıktıktan sonra Papalardan biri 2 Kasım’ı azizler ve kutsal ölüleri anma günü ilan eder ve iki günün birleşmesiyle biraz seküler biraz dini bir etkinlik oluşur.

Hallowen gecesinin ilk ve orijinal sahipleri olan Keltler, 31 Ekim gecesinde özellikle hayvan başlarından oluşan kostümler ve deriler giyerek birbirlerine talih dileklerinde bulunurlarmış. Daha sonra akşam olmadan söndürdükleri kutsal meydan ateşlerini tekrar yakarak kendilerini kışa karşı ruhsal olarak hazırlarlarmış.

Hıristiyanlık öncesi Kelt geleneğinde giyilen hayvan figürlü kostümlere karşılık 2 Kasım Azizler ve Kutsal Ölüler Günü’nde de ateşler yakılıp geçit törenleri düzenlenirken inananlar; azizler, melekler ve şeytan gibi giyinirlerdi.

Ölülerin daha doğrusu ruhlarının yeryüzünde cirit attığına inanılan bugünler, Keltlerin kostümleri Hıristiyanların kostümleri derken, zamanla da iki dünya arasındaki geçiş muzip bir söylem haline gelmişken olayı Cadılar Bayramı’na vurmuşlar.

Bu gece çeşitli partilerle ve ayinlerle kutlanacak olan Cadılar Bayramı’nın, cümlenin buraya kadar olan kısmından da anlaşılacağı üzere çok da ruhsal ve dinsel bir anlamı kalmadı.

On yıllardır yüzlerinde maskeler, sırtlarında pelerinle hatta kafalarında baltalarla eğlenen insanların pek de öbür dünyadan ruh bekler gibi bir halleri yok.

Fakir insanların dualarda bulunduğu ve zenginlerin ölmüşleri için “ruh pastası” olarak adlandırılan kekler verdiği, ilk Hıristiyan inançlarına dayanan bu gelenek, hala bazı Hıristiyan ülkelerinde çocukların komşularını ziyaret ederek, para ya da pasta ile sevindirilmesi şeklinde devam ettiriliyor.

Uzun ve karanlık kış geceleri öncesinde duydukları korkuyu telafi etmek için böyle bir gelenek geliştiren Keltler ve Hıristiyanlar, Cadılar Bayramı gecesinde evlerinden ayrılırlarsa hayaletlerle karşılaşacaklarını inanırlarmış. Hayaletler ve ruhların kendilerini fark etmemesi için de çeşitli maskeler ve kostümler giyinirlermiş. Yemek için içeri girmesinler diye de evlerin kapılarına biraz yiyecek ve içecek bırakırlarmış.

Bahar başlangıcında meydanlarda yanan ateşlerin üzerinden atlamamıza daha çok varken Cadılar Bayramı’nın tadını çıkarmanızı öneririz.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken,...

Bulaşık Deterjanı Banyonuzda Harikalar Yaratır!

Bulaşık deterjanı banyo temizliğinde de kullanılabilir. Banyonuzda sabun artıklarına veya inatçı lekelere karşı düzenli...

Bilgisayara İçecek Dökülürse Ne Yapmalısınız?

Bilgisayara içecek dökülürse ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bilgisayar başında bir şeyler içmeyi seviyorsanız,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...