Ana Sayfa HAYAT Enerji Yönetiminin Üç Ayağı

Enerji Yönetiminin Üç Ayağı

Enerjinizi kontrol altında tutmak beyniniz, canlılığınız ve ruhunuza dikkatinizi vermeniz anlamına gelebilir. Bunu üç ayaklı bir tabura gibi düşünün. Taburenin kullanışlı olması için her üç ayağa da ihtiyacınız vardır. Bir ayağı kaldırırsanız tabure devrilir. Enerjinizi ikmal etmek için şu üç öneriyi deneyin:

1. Beyninizi canlandırın.
Beyniniz kontrol ve kesinliği sever ve gerçekleşmesi olası bir sonraki şeyi öngörmekte iyidir. Bu yüzden bir durum üzerinde kontrolünüz olduğunu düşündüğünüzde çoğu kez daha iyi hissedersiniz. Oysa olaylar üzerinde kontrolünüz olmadığını düşündüğünüzde gergin hissedersiniz. Ayrıca, beyin korkmaya programlıdır. Gerçi bu iyi bir şey çünkü doğuştan gelen korku evrimleşmemizi sağlamıştır. Dezavantajı ise beynin bilgi parçalarını alıp ondan bir hikaye çıkarmasıdır, genellikle de olumsuz bir tane. Bu olumsuz hikaye sizin gerçekliğiniz haline gelir, siz başka bir veri parçası elde edinceye kadar. Beyninizdeki enerji boşalması hakkında konuşun!
Beyninizin enerjisini yenilemek için, bu dört ipucunu deneyin:

• İdeal sağlık için beyninizi doğru gıdayla besleyin.
Günde üç besleyici öğün yiyin, beyninize oksijen akışını artırmak için egzersiz yapın ve sıvı dengesi için yeterinde su için.

• Hikayelerinizi yeniden oluşturun.
Hikayeyi amaçlı bir şekilde kesin ve kayıp bilgi parçalarını arayın. Örneğin, eğer patronunuzdan gönüllü olduğunuz bir görevde yer almamanızı söyleyen bir e-posta aldıysanız ve bir açıklama yoksa, patronunuzun sizin bu görev için yeterli donanımda olmadığınıza inandığını düşünebilirsiniz. Oysa gerçekte, patronunuz size başka bir görevde ihtiyaç duyuyor olabilir veya bu görevin sizin için yeterince kamçılayıcı olamadığını düşünebilir veya basitçe bu görevde herhangi bir yardıma ihtiyaç duymayabilir. Ancak bunu asla bilemezsiniz (ve asla olumsuz hikayeyi durduramazsınız), eğer gidip sormazsanız.

• Düşünme yeteneğinize neyin destek neyin köstek olduğunu inceleyin.
Örneğin, sabah ilk iş 200 e-postayı elden geçirmek daha güne başlamadan sizi tüketebilir. Bu yüzden, ilk iş bu görevi yapmayın. En önemli şeyleri uyanık, zinde ve en iyi durumdayken yapın. Bu görevler sizi şarj edecek böylece stresli görevleri daha sonra ele alabileceksiniz.

2. Canlılığınızı uyandırın.
Canlılığınız yükselme arzusu duyar, yüksek hedefler ve kamçılayıcı görevlerden keyif alır. Ne kadar canlı olduğunuz çoğu kez ne kadar amaçlı olduğunuzla ilişkilidir. Aslına bakılırsa ne zaman hayattaki amacınızı kaybederseniz, kendinizi hüzünlü hatta morali bozuk hissedersiniz. Cümle şudur:
Canlılığı tükenmiş.
Enerji dolu bir canlılık sizi sıradanlıktan dışarı, yeni ve heyecan verici bir çaba içine fırlatır. Canlılığınızı kazanmak için şunları yapın:

• Her gün canlılığınızı coşturan bir şey yapın.
İster şiir okumak ister müzik dinlemek olsun, eğer canlılığınızın bundan beslendiğini biliyorsanız bunu yapın.

• Hayatta ne yapmak istediğiniz hakkında düşünün.
Büyük düşünün! Canlılığınızı beslemek için geleceğinize planlanmış bir zaman ayırın.

• Zihninizi esneten şeyler okuyun.
Canlılığınız en iyi olmasa da bir sonraki en iyiye ulaşmak ister. Zihninizi yeni şeylere, hatta şu anda gerçekleştirmenin imkansız olduğunu düşündüklerinize açarak canlılığınızın gücünü serbest bırakın.

• Düşünme ve yoğunlaşma için her gün zaman ayırın.
Pek çok insan belli temelli bir işteler ve belli düzeyde sessiz zamana ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden belli bir görevin yapılması gerektiği zaman bile, bu görev çoğu kez planlama ve düşünme gerektirir. Canlılığınız biraz hazırlanmak için sessiz zamana sahip olmadıkça büyük hedefleri başarmak için enerji kazanamazsınız. Bu yüzden, biraz sessiz düşünme zamanı ayırın. Eğer diğerleri ihtiyaç ve niyetlerinizi bilirse, onlara saygı gösterecektir.


3. Ruhunuzu besleyin.

Ruhunuz tanıdık, derin ve dokunaklı şeyleri sever. Ritüelleri, aynı şeyleri her gün tam aynı saatte yapmayı sever. Hayat, güzellik ve doğadaki basit şeylerden de zevk alır. Ruhunuz sizi hayata bağlayan ve sizin için derinden anlamı olan şeydir. Ruhunuzun enerjisini doldurmak için şunu deneyin:

• Niyetlerinizi netleştirin ve uykuya dalmadan önce yarınınızın nasıl olmasını istediğinizi planlayın.
Bu, siz uykudayken zihninizin zorlu görevler ve büyük kararlar üzerinde çalışmasını sağlar.

• Keyif için zaman ayırın.
Bir müzede oyalanın. Basit zarif bir yemeği hazırlamaktan keyif alın. Düzenli olarak açık havaya çıkın ve doğayı deneyimlerin. Ruhunuz güzelliği sever ve doğayla bir bağlantı ister.

• Şimdiki zamanı tümüyle yaşayın.
Çevrenizdeki şeylere odaklanın (renklere, dokulara). Sürekli birden fazla görevle uğraşmaktansa, çevrenizdeki mevcut şeylere ve olaylara dikkatinizi verin. Anın içinde hayatla bağ kurun. Nefes aldığınızı hissedin.

• Kendiniz ve aileniz için ritüeller oluşturun.
Her gün aynı saatte yemek yemek bile basit bir ritüeldir. Hem ruhunuz hem de beyniniz ritüelleri arzu eder ve onlardan enerji alır.
Bu üç alana (beyninize, canlılığınıza ve ruhunuza) odaklanarak, hayatı coşku ve heyecanla ele alacak enerjiyi kazanırsınız. Yenilenmiş enerjinizle, zaman bir mesele olmayacaktır. Yolunuza çıkan her şeyi kolaylıkla ele almaya hazır hissedeceksiniz ve bunu daha hızlı yapacaksınız. Bu yüzden beyninizi canlandırmayı, canlılığınızı uyandırmayı ve ruhunuzu beslemeyi alışkanlık haline getirin. Bu yerine getirmeyi göze alamayacağınız bir yatırım.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok...

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir....

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,803BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...