Ana Sayfa AİLE ÇOCUK Mutlu Çocuklar Yetiştirmek Zor Değil

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek Zor Değil

Çocuk yetiştirmek söz konusu olduğunda şunu asla unutmamak gerekir ki, bu işin tek bir doğrusu yoktur! Her anne babanın kendi doğrusu, her ailenin kendi ritmi vardır. Ve elbette her anne babanın beklentileri de farklıdır. Ancak her ebeveynin ortak isteği çocuklarının mutlu yetişmesidir. İşte size mutlu çocuklar yetiştirmenin en temel yedi kuralı:

  1. 3S kuralını unutmayın: Bir çocuğun hayatında en önemli üç kelime bu formülle özetlenebilir: Sevgi, saygı ve s Elbette çocuğunu sevmeyen ebeveyn yoktur. Ancak genel olarak problem bu sevginin ifadesinde yaşanır. Bununla beraber kaç yaşında olursa olsun, çocuğun da bir birey olduğunu unutmadan ona saygı göstermek şart… Sorumluluk duygusu ise hem büyürken hem de yetişkinliğinde başarılı olabilmesi için en önemli gerekliliklerden biri.
  2. Öfke yönetimini ciddiye alın: Çocuk büyütürken öfkelenmemek mümkün değil. Aynı zamanda da öfke en temel insani duygulardan biri Ancak kontrolsüz öfke çocuk büyütürken ortaya çıkan mutsuzlukların en önemli nedenlerinden biri.
  3. Olumlu motivasyon sergileyin: Zaman zaman çocuğunuz istemediğiniz davranışlarda bulunacak. Buna hazır olun. Eğer çocuğunuzda arzu ettiğiniz davranışlara ulaşmak istiyorsanız yapmanız gereken şey, çocuğun yaptığı olumsuz davranışa değil hedeflediğiniz olumlu davranışa odaklanın.
  4. Sağlığı ihmal etmeyin: Hem kendi sağlığınızı hem de çocuklarınızın sağlığını ihmal etmemeniz mutlu bir hayat için çok önemlidir. Yaşam kalitenizi yükselterek çocuğunuza da sağlıklı yaşama bilinci verebilirsiniz. Ancak elbette önce bu konuda örnek olmalısınız!
  5. Din ve ahlakı öğretin: Anne baba hangi dine inanıyorsa, çocuğuna da bu dinin kurallarını öğretmelidir. Böylelikle çocuk hayatını şekillendirmekte bir referans noktasına sahip olacaktır. Hiçbir dine sahip olmayan anne babalar ise evrensel ahlak kurallarını çocuklarına mutlaka öğretmeli ve yaşamını bunlara göre şekillendirmesi gerektiğini öğretmelidir.
  6. Eğitim ve öğrenim her zaman ilk öncelik olmalı: Çocuklarınıza eğitim ve öğrenimin hayattaki önemini mutlaka öğretin. Ancak çocuğunuzun öğrenim hayatında kendi hırslarınızın yönlendirici olmasına izin vermeyin. Çocuğunuzun kapasitesini ve yeteneklerini mutlaka göz önünde bulundurun.
  7. Güvenliği unutmayın: Çocuğunuzun nelere gittiğini, kimlerle arkadaşlık ettiğini ve bu arkadaşların ailelerini mutlaka bilin. Ancak bunu yaparken aşırı kaygılı olmamaya ve çocuğunuzun rahatsız olacağı müdahalelerde bulunmamaya özen gösterin.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Plastik Ördekler Çocuğunuza Zarar Veriyor

Plastik ördekler çocuğunuzun favori banyo oyuncağı bazı ciddi sorunlara neden olabilir. İsviçreli ve Amerikalı araştırmacılar,...

Bebeklerde Otizmin 7 İşareti

Herhangi bir sağlık sorununda olduğu gibi mümkün olduğunca erken tanı konması en iyisidir. Aynı...

Karbonat ile Bebek Giysisi Yıkama

Karbonat tozu, mutfağın ötesine geçen kullanımlara sahip doğal bir üründür. Bebek kıyafetlerini ucuz ve...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,845BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...