Ana SayfaHAYATKendinizi Neden Çok Sevmelisiniz?

Kendinizi Neden Çok Sevmelisiniz?

Kendinizi Sevmeniz Neden Önemli?

Kendini sevmek deyince aklınıza narsist davranışlar, bencil ve yüksek egolu bir kişilik gelmesin lütfen. Tabii ki böyle bir şey için sizleri teşvik edecek değilim. Bahsetmek istediğim kendinize değer vermeniz. Birini değer vererek sevdiğiniz ve önemsediğiniz kadar kendinizi de önemsemeniz. Kendini sevmeyen birinin etrafa yararlı olması imkansızdır; insan kendine değer verdiği zaman, etrafındaki durumlarla çok daha etkin bir şekilde mücadele eder. Kendini sevmeyen birinin hayat enerjisinin yüksek olması mümkün değildir.

Karşınızdaki insanlarla doğru etkileşimlerde bulunmak, onları bazı durumlarda kendinizin önüne koymak tabii ki önemlidir. Sürekli ben dediğiniz bir hayatınız olmamalı. Anlatmak istediğim bir karar verirken “Ben sonuçlarına katlanmaya hazır mıyım?, Bu doğru bir davranış mı?, Ben ne hissedeceğim?” sorularını aklınıza getirmeniz gerektiği.

Kendinizi sevmek önemli ve gerekli neden mi?

• Olumlu ve olumsuz bütün yanlarınızı kabul etmenize yardımcı olur. Kendinizi sevdiğiniz zaman,  çok daha reel davranır ve eksik yönlerinizi görerek, geliştirmenizi hızlandırırsınız. Kendinizi sevmek, kendinizle dost olmak demektir. Ben böyleyim demek olaylar karşısında bencil ve çaresiz bir tavır almanıza neden oluyorsa kendinizle iyi bir dost değilsiniz demektir.

• Kendini seven insanların hangi konuda, ne kadar yeterli olduğunu saptamasının daha kolay olması nedeniyle özgüvenlerinin yüksek olduğu araştırmalarda ortaya konmuştur. Bu tip insanların daha karizmatik oldukları birçok kişisel gelişim kitabında yazmaktadır. İş görüşmelerinde ve arkadaş ortamlarında,  bu tarz kişilerin çok daha göz önünde olduğunu araştırmalarca ortaya konulmuştur. Biraz dikkat ettiğiniz zaman bu durumu siz de çok net gözlemleyebilirsiniz.

• Zaman zaman hatalar yaparız. Kendimizi seven biriysek; hatalardan kendimizi kurtarmaya çalışırız, kendimize öz eleştiri yapar ve bir çözüm buruluruz. Ancak kendimizi sevmeyen biriysek; çok daha hızlı bir şekilde depresyona girer, hatta kendimizi haksız yere suçlamalarla üzebiliriz. Kendini sevmeyen, değerli görmeyen kişilerin depresyona yatkınlığı psikolojik araştırmalarla ortaya konmuştur.

• Kendini seven insanlar çok daha güzel görünürler. Bu bir gerçek J Kendinizi seviyorsanız bu yüzünüze, giyiminize yansır. Hayatımızı sadece gülüşü ile etkileyen insanlar dahi vardır. “Neden bilmiyorum; ama neşesi beni kendine çekiyor.” dediğiniz kişilerin hepsi kendini sevmenin gücünü kanıtlamış insanlardır. Kendini sevmek, güzelliğin asıl temelidir. Kendini seven insanlarda çok daha az sivilce çıkar. Sivilcelerin psikolojik sıkıntı ve baskılarda artığını birçok uzman doktor açıklamıştır.

• Kendini seven insanlar başka insanların hayatlarından feyz alır, ancak fesat bir şekilde başka yaşamları kıskanmaz. Kendi yaşamını kaliteli bir hale getirmek istediği için aile yaşantıları da çok daha başarılıdır. Hatta uzun evliliklerin sırrı dahi bu olabilir. Kendini işe yarar ve özel hisseden insanların, hayata karşı duruşları çok daha diktir. Bu durum evlilik gibi uzun bir süreçte de kendini göstermektedir.

• Bu madde çok çok çok önemli; eğer çocuğunuz varsa kendinizi sevmek zorundasınız! Çocuklarınız sizi direkt olarak kopyalar. Onların rol modelleri olduğunuz için kendini sevmenin ne kadar önemli olduğunu, kendi hareketlerinizde onlara göstermeniz gerekir. En basiti; diş fırçalama eğitiminin insanlara güzel dişler göstermek gibi biçimsel bir kalıba sokulmasındansa, diş fırçalamanın ağız temizliği olduğunu ve bunun bütün bünyeyi etkilediğini, hasta olup veriminizin düşmesini engellediğini, hasta olunduğunda bu sürecin mutsuz geçtiğini onlara anlatmanız hayata bakış açılarını değiştirecektir. Çocuklarınıza biçim karmaşası yaşatmak yerine, kaliteli yaşamın anahtarını verin. Kendilerini sevmeyi öğretin. Popüler diye bir kıyafeti almanın onu mutlu etmek için yeterli olamayacağını, beğendiği kıyafeti giymenin yaratacağı mutluluğunu ancak sizinle öğrenebilir. Aksi halde egosu ile kendini sevmesi çatışacaktır.

• Kendinizi sevdiğiniz zaman dünyayı algılayışınız değişecektir. Buna emin olun. Hayata yeni bir pencere açmış olursunuz. Etrafınızda olanlara çok daha az üzülecek, hayatı çok daha pozitif karşılayacaksınızdır. Tıpkı aşık olduğunuz zaman renklerin daha canlı görünmesi gibi bir durumdur.

• Kendinize kıyamamanız son derece önemli. Kendinize ne kadar hoyrat davranırsanız hayatın sunacağı zorluklardan mutlu çıkmanız da zorlaşacaktır.

Örnek vermem gerekirse; pek çok kanser hastası, hastalığı kabullenerek ve kendilerini mutlu eden şeylere yönelerek hastalığı atlattıklarını söylerler. Hastalık için oturup ağlamazlar. Neden ben diye düşünmezler. Bu durumu sakinlikle karşılar ve herkesin başına gelebilecek bir durum diyerek normal hayatlarına devam ederler. Kendine reel davranmak, kendini sevmektir. Kendini sevmek; kendine acımasız olurken aynı zamanda kendine destekçi olmaktan vazgeçmemektir. Hepinize kendinizi sevdiğiniz muhteşem zamanlar diliyorum.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler