Ana Sayfa AİLE ÇOCUK Çocuklar İçin Büyük Tehlike: Facebook

Çocuklar İçin Büyük Tehlike: Facebook

Bugünlerde haber bültenlerinde duyduğumuz tüyler ürpertici olaylara bir yenisi daha eklendi. Yaş ortalaması 13 olan kız çocukları ile Facebook’ta tanıştıktan sonra bu çocukları kandıran ve onlara cinsel tacizde bulunan bir çete ortaya çıkarıldı. Üstelik bu kız çocuklarından birinin hamile olduğu anlaşıldı. Durum gerçekten bu kadar vahim m?

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin İnternet Kurulu ile birlikte yaptığı bir araştırmada çocukların internet kullanım alışkanlıkları incelendi ve ortaya son derece düşündürücü veriler çıktı. Yapılan araştırmaya katılan 9-16 yaş arası çocukların tamamı Facebook kullanıcısı.

Araştırma kapsamında elde edilen diğer veriler şöyle: Çocukların yüzde 39’u her gün bir kez, yüzde 30’u her gün bir kezden daha fazla internete girdiğini ifade ediyor. Bu çocukların Facebook’ her girdiklerinde geçirdiklerin zaman ise ortalama 72,19 dakika. Bu süre çocukların yaşları arttıkça çoğalıyor.

Facebook başta olmak üzere sosyal paylaşım siteleri noktasında çocukların yaşadıkları en büyük eksiklik gizlilik kurallarını bilmiyor oluşları. Bu da kendilerine gelen hemen hemen tüm arkadaşlık tekliflerini kabul etmelerine neden oluyor. İşte tehlikenin başladığı yer burası.

Özellikle sahte kimliklerle kendini tanıtan insanlarla arkadaşlık etmeye başlayan çocuklar için tehlike çanları çalmaya başlamıştır demek ne yazık ki mümkün.

Girişimin uzmanı olan Kristin Langer, “Sosyal paylaşım siteleri, veri koruma ve gençleri koruma hususunda ihmalkar davranıyor. Bu nedenle Facebook yetişkin olmayanlar için tavsiye edilmiyor.” diyor. Çocuklarının Facebook’a kayıt olmasına izin veren ailelerin çocuklarıyla birlikte özel bilgi ve güvenlik ayarlarını ayarlamasını tavsiye ediyor. Çocuklar Facebook’ta gerçek yaşını kullandığı takdirde yaş gruplarına uygun ayarlardan faydalanabiliyor. Bu ayarlara göre Facebook kullanıcısı çocuklar yabancılar tarafından arama motorundan aratıldığında bulunamıyor. Arkadaş listelerinde olmayan kişiler kendilerine mesaj gönderemiyor. Ancak sorun şu ki çocuklar siteye gerçek yaşları ile üye olmuyorlar.

Elbette bu konuda da ailelere büyük rol düşüyor. Çocuklarını sosyal paylaşım sitelerine karşı duyarlı hale getirmesi,  özel bilgilerini paylaşmamaları ve tanımadıkları kişileri asla arkadaş listelerine eklememeleri yönünde uyarması ise şart. Öte yandan çocuğun odasında bilgisayar bulunmaması ve çocuklar için internet filtreleri kullanılmasında da önemli faydalar vardır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları,...

6 Mutfak Eşyasının Ucuzunu Almayın

6 mutfak eşyasının ucuzunu almayın. Daha ucuz bir mağazadan çok daha ucuz bir ürün...

Çarşafların Mis Gibi Kokması İçin Ev Yapımı Sprey

Yatak çarşafları yıkandıktan sonra yatağınıza serince mis gibi kokar. Ancak bir iki yatıştan sonra...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,807BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Kaşlarınızı Nasıl Kalınlaştırabilirsiniz?

Kaşlarınızı nasıl kalınlaştırabilirsiniz? Kalın kaşa her zaman talep olmuştur. Ince ve seyrek kaşlar sizi yaşlı ve klasik gösterir. Kalın kaş, iyi şekillendirilmiş kaşlar ise...

Gider Temizleyicisi Yapabilirsiniz

Gider temizleyicisi yapmak gerçekten çok basit. Yiyecek artıkları, saç, yağ gibi nedenlerle sık sık tıkanan giderleri temizlemek için, kimyasal ürünler satın almanıza gerek yok....

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı olduğunu artık bilmeyenimiz kalmamıştır. Ancak bugün limonun aşikâr faydalarının dışında...