Ana Sayfa KARİYER Eylem Planı: Yenilgi Planınızı Hazırlamak

Eylem Planı: Yenilgi Planınızı Hazırlamak

Sosyal Medya ve Sosyal Teknolojiler söz konusu olduğunda, belirli bir noktada bireysel ya da şirket olarak yenilgiye uğrama olasılığınız çok yüksek. Bazı şirket ya da bireysel kişiler, göz alıcı bir şekilde yenilgi yaşarlarken, bir kısım insan ya da şirket de daha az göze çarpan hatalar yapabiliyor, kasıtlı olmayan hataları ve beceriksizliklerinden dolayı, meslektaşlarını ya da müşterilerini hayal kırıklığına uğratabiliyorlar. Son yıllarda hayatımızın her safhasında olan bu yeni ilişki boyutunu hepimiz geliştirmek zorundayız. Bu güçlü, olumlu ilişkiler maalesef  bir gecede olmuyor, oluşmuyor. Ne gerçek yaşamda, ne kişisel yaşamda, ne de iş yaşamında bu mümkün değil. Sosyal teknolojilerde yakın ilişkiler oluşturmak, belirli düzeyde güven gerektiriyor, öyle ki açıldığınız zaman insanlar sizi iyi karşılayabilsinler.

Peki o zaman ilk adımı nasıl atacaksınız? Nasıl atmalısınız ki, sonunda bir hayat kırıklığı olmasın. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, internet dünyasında büyük adımlar yerine, küçük adımlar atarak başlamak çok önemli. Önemli olan başarısızlığı, ondan korkmayacak kadar kabul edilir yapmak. Başlangıçta, şirketinizin hoş göreceği riskler, sonra da bu riskler arttığında rahatsız duyulmayacak riskler alın.

Aşağıda naçizane olarak, size ve şirketinize Sosyal Medya’da direnç verecek ve böylece risk almada, sizi ve şirketinizi rahat hissettirecek bazı somut yöntemler bulacaksınız;

Sizin ve şirketinizin yaşadığı son birkaç başarısızlığı inceleyin. Yanlış olan neydi? Neyi daha iyi yapabilirdiniz ve yapabilirsiniz?  Biliyorsunuz, yenilgi ve risk alma sistemlerinde 4 ana maddeden bahsetmiştim, bunlardan ilki Otopsi yapmaktı. Otopsi incelemesinin, dörtte biri ne hatalar yapıldığını bulmaya, dörtte biri ne öğrendiğinizi tartışmaya ve geri kalan da şirketin bundan sonra ne yapacağına ayrılmalıdır.

Bir yenilgi dosyası tutun. Başarılarınızın, ödüllerinizin, teşekkür mektuplarınızın dosyasını tuttuğunuz gibi, yenilgilerinizin de dosyasını tutun. Ne öğrendiğinizi, teşvik ve destek notlarını da dahil edin. Bu dosyayı sık sık gözden geçirin; yenilgileri nasıl atlattığınızı gururla hatırlayın ve arkadaşlarınızın sözleriyle yeniden rahatlayın.

Risk alma eğitimi ihtiyaçlarını saptayın. Sporda ve yaşamda olduğu gibi, direnç zamanla oluşur, doğal olarak gelmez. Risk alma ve yenilgiden toparlanmada da bu böyledir. Nasıl yapılacağı konusunda hem sizin hem de şirketin çalışanlarının eğitim ve dış desteğe ihtiyacı vardır. Zayıf noktalarınızı saptayın; örneğin oda, konuşmaları önleyecek kadar fillerle dolmuşsa iletişim becerilerini güçlendirme konusu üzerinde yoğunlaşın.

Planlama ve faaliyetlerinizde başarısızlığın yeri olsun. En – kötü – durum senaryosunu mutlaka planlayın ve sosyal medyayı tepkide bulunmak için nasıl kullanacağınızın planını yapın; bunlar günlük planlamanın rutin parçası olsun. Yenilgiyi öngörmeyi ve onun için hazırlık yapmayı içselleştirin. Amaç, sorun ortaya çıktığında onunla baş edebilmek için beklenmedik durum planlarını hazır tutmaktır.

Kaçınılmaz yenilgiler için destek ağları oluşturun. Daha önce gördüğünüz gibi başarısızlık yalnızlık demektir; dolayısıyla şirketinizde birisi görünür bir şekilde yenilgi yaşarsa, benzer deneyimlerden geçmiş ve destek vermeye hazır Mentor ve eş düzeyde kişilerin çevrede olmasını sağlayın.

Yanınızda bir sakinleştirici bulundurun. Bu bir yarı şakadır çünkü yenilginin asla tam olarak üstesinden gelemezsiniz. Sadece ona olan tepkinizi yönetebilirsiniz. Buradaki en önemli varlığınız sağlam bir mide, eğer bu yoksa bir sakinleştirici olacaktır. Yenilgiyle baş etmek, doğru kaynaklarla, süreçlerle ve eğitimle zamanla kolaylaşır ama midenin o çalkantılı hissi asla tümüyle kaybolmaz. Aslında risk almanın midede neden olduğu o hafif bulantı hissi, doğru işler yaptığınızın habercisidir. Başarısızlıklar kolay değildir ama daha fazla açıklık ve başarı yolundaki azim ve doğru hareketlerle, karşınıza çıkan tüm yenilgileri atlatabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Maske İle Gözlüğün Buğulanmasını Önlemek Mümkün

Maske İle Gözlüğünüzün Buğulanmasını Önlemek Mümkün. Covid 19 salgını sebebiyle hepimiz sürekli olarak maskeli geziyoruz. Maske en çok da gözlük kullananları etkiliyor çünkü buğu...

Çamaşırlarınız Gerçekten Temiz mi?

Hepimiz görünüşün aldatıcı olabileceğini biliyoruz, ancak çoğu insan çamaşırlar söz konusu olduğunda bunun ne kadar doğru olabileceğinin farkında değil. Çarşaflarınızdan spor sütyenlerinize kadar her...

Evinizde Örümcek Ağılarının Oluşmaması İçin

Açık havada bir örümcek ağı görmek sizi rahatsız etmeyebilir ama evinizdekiler aynı şekilde değildir. Örümcekler her ne sebeple olursa olsun içeri girerler. Bazen soğuk...

Sirke İle Fırçalar Nasıl Temizlenir?

Sirke, saç fırçaları dahil ev eşyaları için ideal ve ucuz bir temizlik maddesi olmasını sağlayan doğal antiseptik özelliklere sahiptir. Sirkenin yakıcı özellikleri bakterileri öldürebilir...