Ana Sayfa SAĞLIK Hamilelikte İdeal Kilo Kontrolü Nedir?

Hamilelikte İdeal Kilo Kontrolü Nedir?

Çocuk sahibi olmak hem anne hem baba için dünyanın en güzel şeyi kuşkusuz. Ama hamilelikte en büyük yük annelerde.  Bir can taşıyor olmak bile başlı başına büyük bir doğa olayı ve babalar içgüdüsel değişim dışında pek bir farklılık yaşamıyor.

Annenin öncelikli kaygısı, çocuğu için en iyisini yapmaya henüz o, karnındayken başlamak. Uyunması gereken saatler ve süreler, yenilmesi-içilmesi gerekenler, egzersizler ve bir de yapılmaması gerekenler.

Ayrıca annenin doğum öncesinde vücudundaki değişikliklere alışması, görünümündeki iki canlı biçimlenmeyi hem hamilelik sırasında hem sonrasında tolare etme kaygısı ama bunları yaparken çocuğu için hiçbir şeyden vazgeçmemesi ya da alkol, sigara gibi bazı şeylerden vazgeçmesi, sorumluluklardan sadece birkaçı.

Annenin yediği direkt çocuğunun bünyesine geçiyor ve bu yüzden bazı gıda ya da maddelerden vazgeçmek, bazı gıdalara ise başlamak ya da ağırlık vermek gerekiyor.  Ama en önemlisi annelerin beslenirken hem kendi sağlığı hem çocuğunun sağlığı için ideal kiloyu tutturması.

hamilelikte-kac-kilo-almali2

Hamilelerin ideal kilosu konusunda her bünyeye göre farklı kriterler geliştiriliyor. Amerikalı jinekoloji profesörü Bruce Young’a göre ortalama bir vücut için ideal hamilelik kilosu 25-35 arasında değişiyor.

Young’a göre geniş yapılı kadınlar bu sınırın zirvesine kadar kilo alabilirler, fakat minyon tipler için bu sınırın en az seviyesi ideal, yani 25 kilo.

Aşırı kilolular ve obezite sorunu yaşayanlar için kilo alımı daha sıkı denetleniyor, aşırı düzeyde zayıf olanlar da aynı şekilde daha sıkı kontrol altında daha fazla kilo almaları için telkinleniyor.

Zayıf insanların besin yakma değerlerini tolare etmek için yeterince gıda almaması, çocuğun da sağlığını etkiliyor. Bebek, doğmadan önce annesinin karaciğerinden ve kaslarından glikojen, kemiklerinden ise kalsiyum alıyor. Bünyeyi buna göre desteklemek belki sıkıcı bir diyet uygulanmasını gerektirebilir ama her şey çocuğun sağlığı ve rahatı için.

News.health.com sitesinde görüşleri aktarılan Profesör Young, ağız tadıyla yemek yemenin yeterince yememek kadar riskli olmadığını söylüyor ama anneler keyifli menüleri de ölçülü tüketmeli.

Aşırı ve düzensiz beslenme hem anne de hem çocuğunda diyabet riskini arttırıyor. Hemen oluşmasa bile bir süre sonra ya da çocuk büyüdükten sonra ortaya çıkabilecek diyabet ve yüksek tansiyon hastalığından korunmak için her öneriyi dikkate almakta fayda var.

Emziren kadınların diğerlerinden fazla olarak günde yaklaşık 500 kalori yaktıklarını göz önünde bulundurursak bir annenin diğer kadınlardan daha sağlıklı bir beslenme programına ihtiyacı olduğunu daha somut olarak görebiliriz.

Hamile kadınların bugün eskisinden daha kaygılı olduklarını belirten uzmanlar, kilo alımında esnek olunmasını, vücuttaki görüntü değişikliklerinin normal karşılanmasını ama yeme-içme konusunda da fazla stres yapmadan titiz olunmasını öneriyorlar.

Alınan kiloların verilmesi ya da korunması, vücuda önceki görünümünü kazandırma çabaları sağlıklı bir programla mümkün. Doğumdan sonra eski etkileyici görünümlerine kavuşan pek çok insan var ve hepsi de sinema ya da pop yıldızı değil.

 

 

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,856BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...