Ana Sayfa HAYAT Hayattaki Hedeflerinizi Belirlerken Bu 7 İpucunu Dikkate Alın

Hayattaki Hedeflerinizi Belirlerken Bu 7 İpucunu Dikkate Alın

Hayatı dolu dolu yaşamak için kendimize bir hedef koymamız şart. Sürekli tatil şeklinde geçen bir yaşam mümkün değil. Yaz tatillerinin sonuna doğru, okulun sabırsızlıkla açılmasını beklediğiniz günleri hatırlarsanız, bana hak vereceksiniz. Hayatta bir hedef olmadığı zaman sürekli boşluk yaşarız, yaşamımızdan sıkılır, boşlukta hissederiz. Bir hedef belirlediğimiz zaman, hedefe ulaşma isteği bizi zinde tutar.
Hedeflerimiz için çabalamak, hayattaki yerimizi belirlemek açısından da önemlidir. Hedefsiz bir şekilde süren hayatlar oldukça sıkıcı bir hal alabilir. Hedeflerinizi belirlerken oldukça dikkatli davranmanız gereklidir. Hedeflerde başarılı olmak kişinin kendini tanıması ile direkt olarak alakalıdır. Sevmediği bir yolu seçen kişi hayattaki hedeflerini ne kadar yüksek tutarsa tutsun, benliğinde hedeflerini gerçekleştirmek istemeyecektir. İşte hedeflerimizi belirlerken bize yardımcı olacak unsurlar;

1. Kendinizin farkında varın: Hayatınızda net hedefler seçmek için kendinize çok açık davranmak zorundasınız. Kusurlarınız ve doğrularınız ile yüzleşmelisiniz. Hangi konularda iyi olduğunuzu ancak bu şekilde ortaya koyabilirsiniz. Unutmayın, insanlar en büyük yalanları kendilerine söylerler. Ancak başarı her zaman insanın kendine olan netliği ile beraber gelir.

2. Sevdiğiniz şeylerin peşinden gidin: Yapmayı sevdiğiniz şeyleri bulun. Sevdiğiniz, merak ettiğiniz ve tutku ile bağlı olduğunuz şeyleri takip ederseniz bir dansçı olursunuz, belki bir bilim adamı. Bilim adamı ne alaka mı dediniz? Ünlü evrim kuramının sahibi olan Darvin’in küçükken böceklere olan merakı sonucunda bir bilim adamı olma kararı aldığını söylesem ne derdiniz. Tutkular değişik, bazen akıl almaz dahi olabilir.

3. Önemsememeyi öğrenin: Hedefe giden yollardan biride; bütünü görebilmektir. Örneğin bazı insanların sizin hakkınızda ne düşündüğü gibi ayrıntılara kafanızı yormamanız gereklidir. Eleştiriler tabii ki olacaktır. Fakat siz her eleştiriye üzülmek ya da sevinmek yerine; en sık gelen eleştirileri dikkate almalısınızdır. Yani evinizdeki hamam böceklerini tek tek zehirlemek yerine evi ilaçlamalı ve sorunu kökten çözmelisiniz. Bu sayede zaman kaybını da azaltmış olursunuz.

4. Hedefe ulaşmak için çaba gösterin: Hedeflerinize ulaşmak için çabalamanız şart. Bu nedenle kısa ve uzun vadeli hedefler belirlemeniz gerekli. Bir firma sahibiyseniz ben bu ay 10.000 TL kazanacağım ya da gelecek yıl 1 şube daha açacağım gibi hedefler belirlemeniz çalışmalarınızın sonuçlarını görmenize de yardımcı olacaktır. Kısa vadeli hedeflerin gerçekleşmesi, asıl hedefinize ulaşmak için daha motive olmuş bir şekilde çabalamanıza yardımcıdır.

5. Sizi kötü hissettiren insanlardan uzak durun: Yaşam enerjinizi emmeyen kişilerle samimiyet kurun. Sürekli ağlayan sızlayan insanlar size hedefe giderken yardımcı olamaz. Sağlığınızı dahi etkileyebilirler.

6. Hedef belirlemek için ilham almaya çalışın: Bazen bir anda ne yapmak istediğinize karar verebilirsiniz. Bir filmde görmüştüm. Kadın sürekli iş değiştiriyordu. İşsiz kaldığı bir dönemde, film izlerken başrolün ayakkabı ürettiğini gördü ve bir anda aklında şimşekler çaktı. Ayakkabı tasarlamayı öğrendi ve kendi iş yerini açtı. Sizin de bu şekilde ilginizi çeken şeyler olabilir. Sadece dikkatli olmalı ve işaretleri takip etmelisiniz.

7. Ailelerinizin hedefe ulaşmanız konusunda yapacağı yardımını küçümsemeyin: Bazen motivasyonunuz sıfırı görecektir. Sınava hazırlanırken ben aptalım deyip kitabı defteri attığınız zamanlarda; anneniz odanıza girer ve sizi sakinleştirir. Yeniden ayağa kalkmanızı sağlar. Hedeflerinize ilerlerken ailenize güvenin. Size sıkı bir destekçi lazım olduğu zaman kesinlikle yardımcı olacaklardır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok...

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir....

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,791BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...