Ana Sayfa SAĞLIK Alkol Nasıl Bağımlılık Yapıyor?

Alkol Nasıl Bağımlılık Yapıyor?

Alkolle arası iyi olanların sıklıkla, “tadında bir şey yok, kafası iyi” diyerek barlarda, konser alanlarında ya da evde içerken kabul ettikleri bir gerçek, ABD’deki araştırmacılar tarafından bilimsel olarak da kanıtlandı.

Araştırmada ABD hükümetinin ülkede alkol tüketiminde ciddi artış olduğu yönündeki raporu da etkili olmuş, Associated Press (AP) de her altı Amerikalıdan birinin ağır içici olduğunu bildirince bilim adamları otuz yıldır hayvanlar üzerinde yaptıkları bu tür deneyleri insanlara doğru genişletmişler.

Bu yüzden araştırmanın sonucu okuyanlarda ciddi bir politik kaygı olduğu izlenimi uyandırmış. Bu politik kaygının ayrıntısını bilmiyoruz ve zaten konumuz da bu değil.

huffingtonpost.com’da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre beynimizin iki korteksi alkolün ucu kaçınca aşırı endorfin salgılamaya başlıyor. Mutluluk salgısı endorfin arttıkça da barmenin mesaisi uzuyor.

Bu iki korteksten biri beynimizin davranış alışkanlığı oluşturma işlevini görüyor diğeri ise karar verme korteksi.

İçtikçe alışkanlık ve karar kortekslerindeki endorfin artıyor ve hem içerken hem içtikten sonraki ayıklık durumunda tekrar ve tekrar alkol alma yönünde tehlikeli bir bağımlılık yaratıyor.

Doğrudan alışkanlık korteksi ve karar korteksi, endorfine boğulduğu için, alkolün dozu kaçtıkça başka şeyler için kolay kolay oluşmayan alışkanlık alkol için kısa sürede yerleşiyor içene mutluluk alışkanlığı olarak adeta yapışıyor.

Karar korteksindeki endorfin de alışkanlıktaki tetiklemeyle birçok daha önemli kararın ertelenmesine ya da iptal edilmesine ya da ayıkken endorfin çekilince hatırlanmayacak hatırlansa da pişman olunacak kararlara neden oluyor. Aslında o an en ciddi karar bir bardak daha içmek ya da içmemek oluyor, diğer pek çok karar masadaki mezeye-çereze dönüşüyor.

Elbette konunun bu şekilde bilimsel kesinlik kazanması belki de alkol bağımlılığının tedavisinde yeni yöntemlere temel olacaktır.

Alkol içen ama bağımlısı olmayan insanlarda da bu iki korteks var ve aynı mekanizma onlarda da işliyor. Peki bu insanlarda neden bağımlılık oluşmuyor? Bilmiyoruz. Belki de bir araştırma da bunun için gerekiyor. Bekleyelim ve bilinçli içelim.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer...

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız,...

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz?

Jelatinin Faydaları Neler Biliyor Musunuz? Jelatin, kolajen gibi cilt ve yaşlanmayı iyileştirme potansiyeli bakımından...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,874BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride veya uPVC'dir. Sağlam, ucuzdur ve minimum bakımla yıllarca kullanılır. Lekesiz...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri ılık ve nemli yerlerde büyür ve ayakkabıların içini ideal bir...

Kumaş Koltukları Derinlemesine Temizleyebilirsiniz

Kumaş koltukları derinlemesine temizleyebilirsiniz. Koltuklarınız ve kanepeleriniz uzun bir günün ardından rahatladığınız yerdir. üzerine uzanır, ayaklarınızı uzatır, üzerinde atıştırma yaparsınız. Böyle olunca da kanepeler...