Ana Sayfa HAYAT Mutlu Ailelerin 14 Sırrı

Mutlu Ailelerin 14 Sırrı

Çevrenizde kime sorsanız evlenmenin ve aile olmanın nihai amaçları arasında en başta mutlu olmak vardır. Peki herkes mutlu olmayı, mutlu bir aile kurmayı isterken nasıl oluyor da bazıları başarabilirkenn bazıları başaramıyor? Mutlu bir aile olabilmenin sırları mı var?

Aslında yok. Tek gereken biraz çaba göstermek. Evliliğe ve bir aile kurmaya adım atan her insan temelinde gayet iyi niyetli. Ancak çıktıkları bu yolda karşılaştıkları kimi sorunlar çabuk pes etmelerine ya da mutsuz da çeşitli nedenlerden ötürü olsa geri dönememelerine ve mutsuzluğu başkalarına da aktararak yaşamalarına neden oluyor.Peki mutlu bir aile için neler yapılmalıdır? İşte size bir kaç ipucu:

1. Mutlu bir aile olmak için önce bu aileyi oluşturan kişilerin mutlu olması gerekir. Bu yüzden önce keni mutluluğunuzu önemseyin.Çünkü siz mutlu olmadığınız sürece bir başkasını mutlu edemezsiniz.

2. Eğer mutlu ve huzurlu bir aile ortamı istiyorsanız etrafınızdakileri sürekli eleştirmekten kaçınmalısınız. Tam aksine daha çok takdir edici yönünüzü sergilemenizi tavsiye ederim.

3. Eşler olarak birbirinizin özel alanlarına saygı duymalısınız.

4. Alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli, internet ya da televizyona ayırdığınız zamanı azaltmalı;bu zamanı ailecek geçirmelisiniz.

5. Anne ya da baba olmanın eş olduğunuzu da aklınızdan çıkarmamalı, eşinizle baş başa vakit geçirebilmek ve nadir de olsa romantik anlar yaşayabilmek için fırsatlar yaratmalısınız.

6. Sık sık hediyeleşmek aile fertlerini birbirine bağlayan özel bir bağdır. Bu hediyelerin çok büyük ya da pahalı olmasına gerek olmadığı gibi verilmesi için herhangi bir nedene de ihtiyaç yoktur. “İçinizden gelmesi” en geçerli nedendir.

7. Her evlilikte tartışma olur ve de olmalıdır. Tartışmak  da bir iletişim biçimidir. Ancak tartışmaların yatak odanıza girmesine izin vermemeniz eşinizle aranızdaki duygusal bağın zedelenmemesi açısından önemlidir. Genellikle kadınlarda gözlemlenen cinselliği bir ödül ya da ceza gibi kullanma davranışı ise söz konusu edilemeyecek kadar büyük bir hatadır.

8. Eşler arasında yaşanan tartışmalar çocukları dahil etmek de yapılabilecek diğer büyük hatalardan biridir.

9. Çocuklarınızı onaylamaktan, onlara olan sevginizi ve ne olursa olsun, ne yaparlars yapsınlar sevmeye devam edeceğinizi söylemekten, çabalarını ve hayallerini desteklemekten asla vazgeçmeyin.

10. Eşinizle empati kurmak ve birbirinizi anlamak adına muhakkak adımlar atın.

11. Evinizle, çocuklarınızla ya da hayatınızın herhangi bir alanıyla ilgili karar almadan önce mutlaka eşinizle fikir alışverişi yapın.

12. Kriz anlarında yorum yapmadan, bağırıp çağırmadan ya da suçlamalara başlamadan önce durun, düşünün. İster hata yapsın ister yapmasın o anda eşinize sahip çıkın ona destek olun. Olayın ya da durumun ilk sıcaklığı geçtikten sonra oturup konuşun.Bunu bir prensip haline getirin.

13. Eşinizi hiç kimseyle kıyaslamayın.

14. Geçmişte kalmış tatsız olayları asla bugüne taşımayın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,841BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...