Ana Sayfa KARİYER Nefret Ettiğiniz Bir İşte Mutlu Olmanın Yolları

Nefret Ettiğiniz Bir İşte Mutlu Olmanın Yolları

Çalıştığınız işi sevmemenizin birçok nedeni olabilir ama bu işteyken mutlu olmanıza engel değil. Düşünce tarzınızı değiştirerek, işinizin pozitif yanlarına odaklanarak mutluluğu yakalayabilirsiniz. İşinizi sevmeseniz bile aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak daha mutlu ve huzurlu bir çalışma hayatınız olabilir. Zor değil, denemeye değer!

Neden mutsuz olduğunu bulun.

Patronunuzu mu, iş arkadaşlarınızı mı yoksa yaptığınız işi mi sevmiyorsunuz yoksa işiniz fazla mı stresli, çok fazla mı mesaiye kalıyorsunuz. Bu gibi sorular sorarak işinizin negatif ve pozitif yanlarını belirlerseniz, nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilirsiniz.

Söylenmeyi bırakın.

Yaptığınız işi, çalıştığınız şirketi hatta iş arkadaşlarınızı sevmiyor olabilirsiniz ama sürekli bunu düşünmek ve dile getirmek size iyi gelmeyecektir. Bu durumu ailenize, arkadaşlarınıza anlatmak iş dışındaki zamanlarda da işi düşünmenize neden olacak, negatif düşünceleri iş dışındaki zamanlara da taşımış olacaksınız. Onun yerine başka şeyler düşünerek, başka şeylerden konuşarak kafanızı boşaltmaya, rahatlama çalışın.

Şartları iyileştirmek için çaba gösterin

Sevmeyerek yaptığınız işin en azından karşılığını almak motivasyonunuzu arttıracaktır. Maaşınızın az olduğunu düşünüyorsanız, yükseltmek için konuşmalısınız. Sadece maaş değil, diğer şartları da iyileştirmek için de konuşmalı, tartışmalı çaba göstermelisiniz. İş saatleriniz iyileştirmek, öğle yemekleri ya da tatil süresi… bu gibi konularda hakkınızı aramaktan çekinmeyin.

Alanınızı kişiselleştirin.

Günününüz büyük bir bölümünü geçirdiğiniz iş yerinizdeki çalışma alanınızı kendinize göre düzenleyin. Sevdiğiniz kişilerin fotoğraflarını, tatil fotoğraflarını, motivasyonunuzu arttıracak sözleri yazıp koyabilir, çiçeklerle süsleyerek iyi hissetmenizi sağlayabilirsiniz.

Küçük molalar vermeyi ihmal etmeyin.

Sık ve kısa molaların hem verimliliği hem de mutluluğu arttırdığı kanıtlandı. Saatte bir masanızdan kalkın, bir tur atın, dışarı çıkıp nefes alın, esneyin, su için. Geri geldiğinizde daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Güzel ilişkiler kurun.

Yaptığınız işi sevmiyor olabilirsiniz ama iş yerinde güzel bir sosyal ortamınız olursa işe daha istekli gidebilirsiniz. Kendinize yakın gördüğünüz kişilerle güzel dostluklar kurmaya odaklanın, iş dışında da görüşerek samimiyetinizi ilerletebilirsiniz. Nasıl  günlük hayatta arkadaşlarınızı görmek için sabırsızlanıyorsanız, işe gitmek size daha eğlenceli gelebilir.

Daha çok şükredin

Yukarıda saydığımız maddeler ancak mutlu olmak istersiniz, sizi mutlu edecektir. Mutlu olmayı isteyin, mutlu olmayı seçin, işinizi sevmiyor olsanız bile pozitif yanlarını görüp onlar için şükredin. Sizi mutsuz eden ayrıntılara odaklanmayın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...