Ana Sayfa SAĞLIK Aşırı Terleme İle Mücadele

Aşırı Terleme İle Mücadele

Aşırı terleme vücudumuzdaki ısıyı dengelemek üzere dışarı sıvı salınmasının gerekenden fazla olmasıdır. Tıbbi olarak hiperhidroz olarak da adlandırılır. Dışarı atılan sıvı tuzlu bir yapıya sahiptir.

Bazı zamanlarda vücudumuzun bazı bölümleri gerekenden çok daha fazla terlemeye başlar. Hatta bu aşırı terleme durumu süreklilik kazanabilir ki bu da insan için çok rahatsız edici bir husustur.

Aşırı Terlemenin Nedenleri

İnsan vücudunda yaklaşık olarak  2 ile 4 milyon arası ter bezi mevcuttur. Bu bezler doğuşta tamamen faal halde değildir. Ancak ergenlik dönemine gelindiğinde tamamen aktif hale gelebilirler. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla ter bezi bulunur. Erkeklerde kadınlara göre daha az ter bezi bulunmasına rağmen erkekler kadınlardan daha fazla terlerler.

Bir insan normal günlük yaşantı içinde normal seviyenin üzerinde spor gibi bir faaliyette bulunmuyorsa terlemez. Ya da hava sıcaklığı vücudun alıştığından daha yüksek değilse normal olarak ter bezleri çalışmaz. Aşırı acılı ya da sıcak bir şey yemeyip içmediyse yine aşırı bir terleme meydana gelmez. Eğer tersi oluşuyorsa bu aşırı terleme olarak tanımlanır.

Aşırı Terleme Türleri

Aşırı terlemeyi iki ana başlıkta inceleyebiliriz. Birincisi vücudun tamamının terlemesi, diğeri ise vücuttaki bölgesel terlemeler.

Bölgesel terlemeleri ise;

  • El terlemesi,
  • Ayak terlemesi,
  • Yüz terlemesi
  • Koltuk altı terlemesi gibi başlıklarda inceleyebiliriz.

Aşırı terlemenin nedenlerine bakacak olursak burada da genetik nedenler ve bir hastalık nedeniyle oluşan aşırı terleme olarak belirleyebiliriz. Genetik nedenlerde ter bezleri olması gerekenden çok fazla çalışır. Bir hastalık nedeniyle oluşan aşırı terlemede ise bir hastalığa bağlı olarak vücut daha fazla ter atar. Buna yüksek ateş, diyabet, akciğer hastalıkları, kalp rahatsızlığı, bazı kanser türleri ve menapoz gibi  nedenleri sayabiliriz.

Nasıl Mücadele Ederiz?

Aşırı terleme ile mücadele konusunda yapılacakları birkaç başlık altında yazabiliriz:

  • Birinci olarak aşırı terlemeye eğer beslenmemizle alakalı bazı gıda, baharat veya içecekler neden oluyorsa bunların tüketimini azaltabiliriz.
  • İkinci olarak terlemenin olağandan yüksek seviyede olduğu zamanlarda kullanmak üzere yanımızda yedek iç çamaşırı, gömlek, tişört, sweatshirt gibi yedek kıyafetler taşıyabiliriz.
  • Üçüncü olarak ise vücudun aşırı ter atımını engellemek üzere yapılacak bir ameliyatı sayabiliriz.
  • Dördüncü olarak ise tıbbi mücadele gelir. Bu yöntem içinde tedavi amacıyla kullanılan ilaç, krem ve losyon gibi çözüm yolları yer alır.

 

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,841BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...