Ana Sayfa HAYAT Bencil Olmanız Gereken Zamanlar

Bencil Olmanız Gereken Zamanlar

Bencil olmak tavsiye edilecek bir durum değil, biliyorum. Ancak hayat içinde kendinize ayırmanız gereken zaman dilimleri var. Bazı zamanlarda kesinlikle bencillik duygunuzu ön plana çıkarmanız gerekli. Bencil olmak her daim kötü anlamlara gelmez. Bazen önceliği kendinize tanımanız gerekecektir. İşte bencil olmamız gereken zamanlara örnekler:

İlişkiniz artık sizi zehirliyor ise…

Zamanında çok güzel şeyler yaşadığınız, zor zamanlarınızda yanınızda olan sevgiliniz artık size iyi gelmiyor olabilir. Bu durumda minnet duygunuza esir olmayın. İnsanlar birbiri için vardır. Bir ilişki içinde her iki tarafında fedakarlıklar yapması gerekebilir. Çiftler bunu bir zorlama sonucunda ya da karşılık bekleyerek yapmazlar. Bu nedenle bencil düşünmeli ve hayatınızda daha mutlu olacağınız yolu tercih etmelisiniz. Bu her iki taraf içinde en iyisi olacaktır.

Yalnız kalmak istediğinizde arkadaşlarınızı kıramıyorsanız…

Arkadaşlık her zaman yan yana olmayı gerektirmez. Bazı arkadaşlar vardır ki senelerce görüşmez ancak aralarındaki iletişim her zaman tazedir. Bu durumda bütün hafta beraber dışarı çıktığınız arkadaşınızdan 1 gün ayrı kalabilir, hatta ona bu gün gelmeyeceğim diyebilirsiniz. Kendinize ayırmanız ve ruh dinginliğinizi sağlamanız için kendinize özel zamanlara ihtiyaç duyacağınız için en azından haftada bir kere hayır demeyi öğrenmelisiniz.

Bayramlarda tatile gitmek zorunda kalıyorsanız…

Bayramlar özel günler. Mutlu olmanız gereken zamanlar. Bu nedenle bencil olmayı en çok hak ettiğiniz zaman dilimi diyebilirim. İçeriğinde mutlu olmak teması saklayan bayramlarda kendinizi ön plana alabilirsiniz. Bayramın 3 4 gününü ailenizle geçirmek yerine, bayramda birkaç saat ailenize uğrayıp ardından kendi planlarınızı gerçekleştirmeye koyulabilirsiniz.

İşten çıkmaktan zorlanıyorsanız…

Patronunuzu ya da iş arkadaşlarınızı çok seviyor olabilirsiniz. Ancak karşınızda hayatınızın işi varsa kesinlikle bencil olmanız gerekli. Sahtekar gözüyle bakılmasından korkmayın. Bu sizin hayatınız ve istediğiniz, daha mutlu olacağınız bir işte çalışmayı çoktan hak ettiniz.

İnsanları mutlu etmek zorunda hissediyorsanız…

Çevrenizdeki bütün insanları memnun etmeniz imkansız. Herkesin mutlu olmasını sağlamaya çalışırken elinizde olmadan yıpranırsınız. Kendi mutluluğunuz pahasına, başkalarını mutlu etmeye çalışmamalısınız.

Eşyalarınızı kullanan kişilere hayır diyemiyorsanız…

Kişisel eşya kavramının oluşmasının nedeni hastalıkları engellemek, temizlik anlayışını geliştirerek, steril bir yaşam sağlamaktır. Eğer birçok kişi eşyalarınızı kullanacaksa hasta olma şansınız çok yüksektir. Bu durum bencil olmanız gereken konuların başında gelir. Özellikle üniversite hayatınızda karşılaşacağınız bir durumdur. Yurtta kaldığınız zaman sürecinde eşyalarınızı giymek isteyecek arkadaşlarınız dahi olacaktır. Onlara hayır demeyi öğrenmeniz şart!

Kendi sorunlarınız varken başkalarını dinlemek zorunda hissediyorsanız…

Hayat bazen sizi zorlar. Bu durumlarda stresten uzak durmanız gerekli. Stres birçok hastalığın temelidir. Stresli olduğunuz dönemde, başka sorunlardan uzak durmaya dikkat etmeniz gerekli. Bu durumda başkalarının sorunları ile ilgilenmeniz hem size ham karşı tarafa zararlı. Sağlıklı düşünemediğiniz bir dönem olacağı için yeterli analiz yapmanız da mümkün değil. Bu yüzden karşı tarafa da zarar vermemek için bu gün seni dinleyemeyeceğim canım sıkkın demeyi öğrenmeniz gerekli.

Bu tavırlar çok uç noktalarda olmamalı. Tabii ki zaman zaman sorunlarınız olacak, bencillikleriniz olacak ancak uç noktalarda olmamalısınız. Bencil olmak kısıtlı zamanlarda yararlıdır. Sürekli bencil bir yaşam süremezsiniz. Mutlu olmak için doğru bir denge oluşturmanız gerekli.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş...

Saç Kurutma Makinasının 8 Farklı Kullanım Alanı

Saç kurutma makinasının farklı kullanım alanları olduğunu biliyor musunuz? Sadece saçlarınızı kurutmak için kullanıyorsanız,...

Limon Tuzu İle Neler Yapılabilir?

Limon tuzu, birçok ev işinde kullanılmaktadır. Temizlikten saklama çözümlerine kadar birçok alanda limon tuzu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,872BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Geceleri Tuvaletinize Bir Diş Sarımsak Koyun

Geceleri tuvaletinize bir diş sarımsak koyun, ertesi gün temizliğinize yardımcı olsun. Böylece bakterilerin yayılmasını da önlemiş olursunuz. Bugünkü programınız tuvaleti temizlemek mi? Neyse ki,...

Beyaz Giysilerin Beyaz Görünmesi İçin

Beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabileceğiniz bazı uygulamalar var. Böylece beyaz giysilerinize ilk günkü beyazlığı yeniden sağlayabilirsiniz. İşte beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabilecekleriniz....

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer almaktadır. Bu yazımızda neden daha fazla ceviz yememiz gerektiğini anlatacağız.1....

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız, erik suyu mükemmel bir seçenektir. Erik suyu, sağlığınızı iyileştirmek için...