Ana Sayfa AİLE ÇOCUK Evcil Hayvanla Büyümek

Evcil Hayvanla Büyümek

Çocukların evcil hayvanlarla ilişkisi genel olarak her zaman iyi olmuştur. İstisnalar olmakla beraber genel olarak evcil hayvanları sever ve onlarla oynamaktan,zaman geçirmekten zevk alırlar. Ancak anne babalar “Acaba çocuğumuzun sağlığı için evimizde evcil hayvan beslemek doğru mu?” endişesi yaşarlar ve uzmanlardan fikir almak isterler.

Çocuğu evcil hayvan sahibi olmak isteyen anne babalara net olarak söylenebilecek şey şudur: Evcil hayvanlar çocuğunuzun gelişimi için faydalıdır hatta büyümesine yardımcı olur.

Çocuğun gelişim süreci boyunca hiçbir eğitimsel materyal bir çocuğun tüm yönlerini aynı anda geliştiremez. Bunu başarabilen ve çocuğu hemen hemen her alanda geliştiren tek aracın hayvanlar olduğunu biliyor muydunuz? Bir çocuğun evcil bir hayvanla zaman geçirmesi,ona sevgi göstermesi, hayvanın bakımı ile ilgilenmesi ve sorumluluk alması çocuğun gelişimini hızlandırır ve yetersiz olduğu alanlarda becerilerinin  artmasına yardımcı olur. Böylelikle bir evcil hayvan sayesinde çocuğun sosyal, duygusal, zihinsel, dilsel ve fiziksel olarak gelişiminin daha sağlıklı olmasına katkı sağlar. Peki nasıl?

1. Sosyal ve duygusal gelişim: Hayvanlar ve çocuklar iletişim kurarken birbirlerini izler ve onların duygusal değişimlerini fark ederler. Çocuklar ve hayvanlar birbirleri ile çok kolay empati kurar. Bu sayede çocuk, sosyal hayat içinde arkadaşlarıyla ilişkisinde de daha duyarlı olmayı öğrenmiş olur. Öte yandan bir evcil hayvan sahibi olmak sorumluluk almak demektir. Bir hayvanın sorumluluğunu alıp başarıyla yerine getiren çocuğun özgüveni yükselir.

2. Zihinsel gelişim: Hayvanlarn birbirlerinden farklı olan özelliklerini keşfetmeyi seven çocuk, bu sayede analiz etme, ilişki kurma, kategorizasyon gibi zihinsel yeteneklerinin gelişmesini sağlar.

3. Dilsel gelişim: Bütün çocuklar için hayvanlar hakkında ya da hayvanlarla konuşmak çok eğlenceli olabilir. Bunun yanında sahip olduğu evcil  hayvanlar hakkında ailesi ve arkadaşları ile konuşmak da dil becerilerinin gelişmesini sağlar.

4. Fiziksel gelişim: Hayvanları taklit etmeyi ve onların yaptığı hareketleri yapmayı seven çocukların kas gelişimi de daha sağlıklı ve hızlı olur.

Yukarıda anlatılanlarda görüldüğü gibi bir evcil hayvanla bir arada yaşamak çocuk gelişimi açısından çok önemli faydaları vardır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, çocuğun herhangi bir alerjik durumu olmamasıdır. Bu olasığı devre dışı bırakmak için evcil hayvan sahibi olmadan önce bir çocuk hastalıkları uzmanı ya da bir alerji hekimi ile görüşmekte fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Plastik Ördekler Çocuğunuza Zarar Veriyor

Plastik ördekler çocuğunuzun favori banyo oyuncağı bazı ciddi sorunlara neden olabilir. İsviçreli ve Amerikalı araştırmacılar,...

Bebeklerde Otizmin 7 İşareti

Herhangi bir sağlık sorununda olduğu gibi mümkün olduğunca erken tanı konması en iyisidir. Aynı...

Karbonat ile Bebek Giysisi Yıkama

Karbonat tozu, mutfağın ötesine geçen kullanımlara sahip doğal bir üründür. Bebek kıyafetlerini ucuz ve...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,843BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bitki Küfü Nasıl Giderilir?

Bitki küfü, genellikle ıslak ve soğuk günlerden sonra hava ısındığında ortaya çıkar. Yaprak yüzeylerinde sarı, sonra kahverengi olan beyaz, tozlu lekeler veya yamalar olarak...

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak isteyip de bunu bir türlü başaramadıysanız, küvetinizdeki lekeler, küf, kararan...

Ev Yapımı Çürük Kremi

Çürük kremi özellikle en küçük darbede tenlerinde morarıklar olan kişiler için mükemmel bir ürün. Ağrıları ve çürükleri hafifletmek için tamamen doğal bir krem ​​hazırlayabilirsiniz....

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...