Ana Sayfa HAYAT İyi Bir Konuşmacının Sahip Olması Gereken Özellikler

İyi Bir Konuşmacının Sahip Olması Gereken Özellikler

Konuşmak, eğitim gerektirir. Konuşmanızın amacını belirlemek, konuşmanızın içeriğinin ve akışının da belirginleşmesine katkıda bulunur. Amacı ne olursa olsun, her türlü konuşmada 2 taraf vardır; Konuşan ve Dinleyen.

İyi bir konuşmacı, konuşmasını karşısındakileri gözetecek biçimde yapan kişidir. Çünkü 2 yönlü konuşma eyleminde konuşmacıyı yönlendiren, dinleyicinin tepkileridir. Başarılı konuşmacılar, yaratmak istedikleri etki doğrultusunda dinleyicinin tepkilerini yönlendirirler. Bunu gerçekleştirmek içinse, konuşmanın doğruluk ve etkileyicilik niteliklerini seçerek, bunları bilinçli bir biçimde kullanırlar. Kime, neyi, nasıl anlatacakları konusunda hassas davranırlar.

İyi Bir Konuşmacının Sahip Olması Gereken Özellikler:

İyi bir konuşmacı, konusuna hakimdir. İster kalabalık bir gruba konferans veriyor, isterse arkadaş sohbetinde anısını anlatıyor olsun, ne söyleyeceğini bilir; kendine, bilgisine ve birikimine olan güvenini karşıya aktarır. Konusuyla ilgili tüm ayrıntılar dinleyenleri ilgilendirmeyebilir. Konusunun bütününe olan hakimiyeti, gerekliyi gereksizden ayırt edebilmesini, seçenek sunabilmesini ve anında değişim yapabilme esnekliğine sahip olmasını gerektirir.

İyi bir konuşmacı, titiz bir planlamacıdır. Anlattıklarının dinleyiciyi yormadan kolayca kavranmasını isteyen konuşmacı, aktaracaklarının ilgi ve önemine göre bir sıralama yapar. Ancak bu sıralamayı yaparken, kişinin dikkati, konu-dinleyici ilişkisinin doğru olarak saptanması üzerinde yoğunlaşır. Diğer bir deyişle konuşmacı, aynı konuyu farklı gruplara, farklı bir sıralamayla anlatır. Çünkü planlamayı belirleyen, dinleyenlerin nitelikleridir.

İyi bir konuşmacı, iyi bir gözlemcidir.  Çevresinden algıladıklarını, duyguları ve birikimiyle harmanlayıp, eyleme dönüştürebilir. Gözlem yeteneğini geliştirmek, konuşma eylemi sürerken dinleyicinin tepkilerini izlemesini ve bu tepkiler doğrultusunda gerekli değişimleri yapabilmesine olanak sağlar. Bu nitelik, konuşmacıyı hem konuşma öncesi donanım yönünden, hem de konuşma sırasında karşısındakilerin nabzını elinde tutma bakımından kolaylar.

İyi bir konuşmacı, beden dilini iyi kullanır.  İçinde bulunduğu ortama göre sözlerini destekleyecek mimikleri, el-kol hareketlerini, beden açılarını, duruş ve oturuş biçimlerini karşısındakileri gözeterek ayarlar. Gerekli durumlarda bilinçli seçimler yapar. Yaptığı tüm mimik, jest ve davranışlar, kişiliğiyle uyumlu ve doğal olduğundan dinleyiciyi ürkütmez ve özden kopartmaz.

İyi bir konuşmacı, özeleştiri yapmaktan kaçınmaz. Konuşmaları sırasında aldığı tepkileri değerlendirerek, olumlu / olumsuz alışkanlıklarının ayırdına varmaya çalışır. Konuşma tekniğini geliştirmesine olanak saplayacak fırsatları kaçırmamaya özen gösterir. Dışarıdan gelecek uyarılara açıktır. Hem kendi yaptığı hem de karşısındaki kişilerden aldığı saptamalar ve uyarılarla kendini bu konuda eğitmeyi sürdürür.

 

Tüm bu özellikleri art arda sıralamamın nedeni, moral bozmak ya da bu işin ne denli güç olduğunu vurgulamak değil. Yalnızca konunu boyutlarını sergileyip, hangi noktalarda kendinizi kontrol etmeniz gerektiğini göstermek. Güçlü olduğunuz konuları geliştirip zayıf olduklarınızın üzerine giderseniz, iyi bir konuşmacı olmamanız için hiçbir neden kalmaz. Ama belki de, Ben tüm  bu niteliklere sahibim! Diyorsunuz. Öyleyse ne mutlu size!

  • Temel yolda kekeme Cemal’e rastlamış.
  • Ula Cemal ne yapaysun?
  • Ke-ke-ke-me-me-me-ooo-ku-lu-luu-na-cideyrum.
  • Ne lüzumu var, kekeme okuluna çitmeye? Çok iyi kekeleysun, daa!

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun,...

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları,...

6 Mutfak Eşyasının Ucuzunu Almayın

6 mutfak eşyasının ucuzunu almayın. Daha ucuz bir mağazadan çok daha ucuz bir ürün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,808BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...