Ana Sayfa SAĞLIK Sanal Hastalık Hastalığı: Cyberchondria

Sanal Hastalık Hastalığı: Cyberchondria

Artık birçok olayda olduğu gibi hastalıklarımıza da çareleri online olarak bulmaya çalışıyoruz. Bir sağlık sorunumuz olduğunda belirtileri ve tedavi yöntemlerine ilk olarak internetten bakıyoruz. Hatta bu bazı insanlarda bir siber hastalık hastalığına dönüşmüş durumda. Adına Cyberchondria denen sanal hastalık hastalığı ile baş etmek çok kolay değil aslında.

Cyberchondria Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Eğer kendimizde olumsuz bir durum hissediyorsak hemen öncelikle kendimizi kontrol etme gereği duyarız. Tabii internetin yaşamımıza katılması ile artık bazı bilgileri kontrol etme ya da bulma olanağımız da çok yükseldi. Bu da bizim bazı alışkanlıklar edinmemize neden olmaya başladı.

İnternetin hayatımıza dahil olmasından önce yine hastalık hastası insanları görür ve duyardık. Bu insanlar herhangi bir hastalıkları yok iken doktor doktor dolaşıp olmayan hastalıklarına çare ararlardı. Hatta kendilerine inanmayan ve sağlıklı olduklarını söyleyen doktorlara da hem inanmaz hem de ciddi anlamda çıkışırlardı. Sanal dünyanın gelişmesi ile ise bu durum siber bir hal almış durumda. İnsanlar sürekli internetten hastalıkları ve rahatsızlıkları araştırıyorlar. İnsanlar başlarında bir ağrı oluştuğunda ya da yedikleri bir yiyecek onlarda bir rahatsızlık oluşturduğunda veya bunun gibi durumlarda hemen internete saldırıp kendilerince teşhisler koyup hastalıklarına inanlara cyberchondria yani siber hastalık hastası diyoruz.

Ne Tür Zararları Var?

Siber hastalık hastalığına (cyberchondria) sahip insanlar bazı hastalıkların kendilerinde olduğuna kendilerini internetten okudukları sayesinde inandırıyorlar. Psikolojik olarak hasta moduna geçtikleri için üzerlerindeki manevi baskı çok daha yüksek boyutlarda seyrediyor. Bu da gerçekten moral bozukluğuna neden oluyor. Sonrasında ise depresyon gibi duygusal ya da fiziksel bazı rahatsızlıklara kapı aralamış oluyor.

Ayrıca hasta olmadıkları halde internete bakarak kendilerinde bazı hastalıkların olduğuna inanan insanlar yine internetten buldukları tedavi yöntemlerini de uygulamaya koyabiliyorlar. Gerçekte hasta olmadıkları için ise bu tedaviler ve ilaçlar çok büyük bir yüzde ile vücutlarına zarar verici etkilere sahip oluyor. Hasta olduğunu düşünerek ağır bir antibiyotik kullanan bir kişiyi düşünürsek vücuduna bile bile zarar verdiğini görüyoruz. Hatta bazı ilaçların ve tedavilerin vücutta ciddi kalıcı hasarları meydana gelebiliyor.

Bu Hastalığa Yakalanmamak İçin Neler Yapmalıyız?

Cyberchondria gibi bir rahatsızlığa yakalanmamak için öncelikle aklımızı ve sağduyumuzu kapatmadan yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Hem hastalıklara hem de günlük yaşantımız içinde karşılaştığımız durumlara dengeli bir mantık çerçevesinde yaklaşırsak bu tarz bir rahatsızlıkla karşı karşıya kalma riskimiz oldukça düşük olacaktır. Kendimizde bir rahatsızlık hissediyorsak ve internetten de araştırdığımızda böyle bir durumun olabileceği ihtimali mevcutsa internetten kendimizi ikna etmek yerine gerçek bir sağlık kuruluşuna giderek kendimizi kontrol ettirtmemiz gerekmektedir. Böylece alanlarında uzman olan doktorların yapacağı muayeneler ile olabilecek rahatsızlıklarımız teşhis edilebilecektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler. Sağlığı geliştiren temel bitkiler arasında mutfak otları, tonik bitkiler...

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek. Kilo verme sürecinde en zor yağ yakılan bölgelerden biri...

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası. Greyfurt, vücut için sayısız yararlı özelliklere sahip bir meyvedir. C...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler. Sağlığı geliştiren temel bitkiler arasında mutfak otları, tonik bitkiler ve antibakteriyel, antimikrobiyal maddeler olarak harici olarak kullanılanlar bulunur. Bu...

Basit, Doğal Ev Yapımı Borakslı Tuvalet Temizleyici

Basit, Doğal Ev Yapımı Borakslı Tuvalet Temizleyici. Tuvalet temizlemek kimsenin severek yaptığı bir iş değildir. Özellikle konu çıkması zor lekeleri temizlemek ve kokuyu gidermek...

Arabanızın Camları Sürekli Buğulanıyorsa

Arabanızın Camları Sürekli Buğulanıyorsa. Çoğu insan bu sorunu yaşıyordur: dışarısı soğuk, arabanıza biniyorsunuz, motoru çalıştırıyorsunuz ve arabanızın camları buğulanıyor. Bu gerçekten can sıkıcı bir...

Tereyağ İçin 5 Müthiş Kullanım

Tereyağ İçin 5 Müthiş Kullanım. Tereyağ sadece yemeklerimizi lezzetlendiren, yıllarca zararlı olduğu söylenerek yenilmemesi istenen ancak son yıllarda sağlık yararlarıyla ön plana çıkan bir...