Ana Sayfa SAĞLIK Yumurta Bilimsel Olarak da Sağlıklı

Yumurta Bilimsel Olarak da Sağlıklı

Neredeyse tüm insanlar olarak yumurtanın sağlıklı bir yiyecek olduğunu biliriz ancak ne kadar sağlıklı olduğu konusunda pek fazla bilimsel bilgi de yoktur zihnimizde. Aslında içinde bulunan vitamin kombinasyonunun çeşidi ve fazlalığı nedeniyle ona doğanın kendi üretimi olan multi vitamini diyebiliriz.

Yumurta Hangi Besin ve Maddeleri İçerir?

Yumurta hakkında bilmemiz gereken ilk nokta dünyadaki en besleyici yiyecek olduğudur. İçinde birçok insanın vücudunda eksik olan benzersiz antioksidanlar ve beyin için gerekli olan besinler mevcuttur.

Bir yumurtanın ne kadar besleyici olduğunu tahayyül edebilmek için tek bir hücreyi yaşayan bir canlı haline gelecek kadar beslemeye yettiğini düşünmek yetecektir.  Yumurtanın içindeki protein dışı tüm besinler aslında sadece sarısında bulunmaktadır. Yumurtanın beyazı sadece proteinden oluşmaktadır.

Yumurtanın içeriğinde bulunan besin ve mineralleri bir gözden geçirecek olursak neredeyse tüm vitaminlerden içinde az veya çok barındırdığını görebiliriz. Ayrıca içinde yüksek seviyede protein, mineraller ve iyi huylu yağlar da bulunur.

İçeriğine genel olarak bakarsak bir tam yumurtada B 12 vitamini, B2 vitamini, A vitamini, B5 vitamini, selenyum, ayrıca küçük miktarlarda diğer birçok vitamin ve minerallerden de bulunur. (demir, kalsiyum, manganez, E vitamini vs…)

Yumurta Kalbe Zararlı Mıdır?

Yumurta ciddi anlamda kolestrol da içerir. Kolestrol aynı zamanda beynin ana besin kaynaklarından biridir. Ayrıca her bireyin beyin kapasitesi ve kolestrol tüketimi de farklı farklıdır. Buna dayalı olarak insanların aslında kolestrol seviyeleri birbirinden farklı farklıdır. Her insana aynı kolestrol seviyesini dayatmak ise aslında çok bilimsel bir yaklaşım değildir.

Bir yumurtada ortalama olarak 212 mg kolestrol bulunur. Bu birçok besine göre çok fazla bir miktardır. Biz yumurta yediğimizde vücudumuz dışarıdan kolestrol almış olur. Ancak biz dışarıdan almasak da vücudumuz ihtiyacı olan bu kolestrolü zaten karaciğerlerde üretmek zorundadır. Yani yumurta tükettiğimizde kanımızdaki kolestrol miktarı artacak anlamına gelmez. Eğer kolestrolü dışarıdan alırsak vücudumuz yani karaciğerlerimiz daha a kolestrol üretmek zorunda kalacaktır. Kısaca aslında yumurta ile kanımızdaki kolestrolü pek öyle kolay yükseltemeyiz.

Ayrıca yumurta kolestrol olarak yülseltse bile kolestrol olan HDL’yi yükseltmektedir. Kötü olarak adlandırılan LDL’yi yükselttiğine dair bilimsel pek bir bulgu yoktur.

Yurmurtayı Nasıl Pişirmeliyiz?

Tabii yumurta tüketirken de dikkat etmemiz gereken hususlar mevcuttur. Örneğin tüketeceğimiz yumurtanın içinde gerekli amino asitler ve minerallerin tam olarak oluşması için gezen doğal tavuk yumurtaları tüketmeliyiz. Kafeslerde hiç hareket etmeyerek yaşayan tavukların ürettikleri yumurtaların içinde maalesef uzmanlar birçok amino asidin eksik olduğunu belirtiyorlar.

Ayrıca yumurtanın pişirilme şekli de yararlarının azalmaması için önemlidir.

Eğer yağda pişireceksek yağ olarak kötü serbest radikallere çabuk dönüşmeyen ve kolay yanmayan tereyağı ya da zeytin yağı kullanmalıyız. Yumurtaları da kaskatı olacak kadar pişirmemeliyiz.

Eğer suda haşlayacaksak yumurta sarısının etrafında sarısının etrafında grimsi bir tabaka oluşmadan önce kaynayan sudan almamız ve soğutmamız gerekmektedir. Eğer çok kaynatırsak içindeki iyi kolestrol miktarını azaltıp kötü kolestrolü artırmış oluruz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz. Egzersiz olumlu bir şeydir. Aktif yaşam tarzı hem eğlenceli...

İştah Kesen Yiyecekler

Kilo problemimiz olduğunda hepimiz iştahımızı biraz daha tutmak için çaba sarf ederiz. Öyle ki...

Diş Eti Kanamalarına Etkili ve Pratik Çözümler

Genç ve yaşlı herkeste diş eti kanamaları olabilmektedir. Böyle durumlardan etkili ve pratik çözümler...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Deri Ayakkabı Nasıl Küçültülür?

Deri ayakkabı nasıl küçültülür? Rahat ve şık ama bir numara büyük bir çift deri ayakkabınız mı var? Deri ayakkabıları küçültmek için bu basit teknikleri...

Sigara Dumanının Sarı Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Poru ve sigara dumanının sarı lekeleri oluşur. Zamanla yüzeyi matlaştırır ve odadaki nem lekelenmeye neden olabilir. Duvarlar ve diğer gözenekli olmayan yüzeyler temizlenmesi en...

Avokado İle Cilt ve Saçınız İçin Maske Yapın

Avokado İle Cilt ve Saçınız İçin Maske Yapın. Sofralarımızdaki "superfoods" olarak yer alan avokado sahip olduğu içerikler sebebiyle vücudumuzun içi olduğu kadar dışı için...

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz. Egzersiz olumlu bir şeydir. Aktif yaşam tarzı hem eğlenceli hem de sizin beden ve ruh sağlığınızı geliştirir. Egzersiz rutin...