Ana Sayfa SAĞLIK Yumurta Bilimsel Olarak da Sağlıklı

Yumurta Bilimsel Olarak da Sağlıklı

Neredeyse tüm insanlar olarak yumurtanın sağlıklı bir yiyecek olduğunu biliriz ancak ne kadar sağlıklı olduğu konusunda pek fazla bilimsel bilgi de yoktur zihnimizde. Aslında içinde bulunan vitamin kombinasyonunun çeşidi ve fazlalığı nedeniyle ona doğanın kendi üretimi olan multi vitamini diyebiliriz.

Yumurta Hangi Besin ve Maddeleri İçerir?

Yumurta hakkında bilmemiz gereken ilk nokta dünyadaki en besleyici yiyecek olduğudur. İçinde birçok insanın vücudunda eksik olan benzersiz antioksidanlar ve beyin için gerekli olan besinler mevcuttur.

Bir yumurtanın ne kadar besleyici olduğunu tahayyül edebilmek için tek bir hücreyi yaşayan bir canlı haline gelecek kadar beslemeye yettiğini düşünmek yetecektir.  Yumurtanın içindeki protein dışı tüm besinler aslında sadece sarısında bulunmaktadır. Yumurtanın beyazı sadece proteinden oluşmaktadır.

Yumurtanın içeriğinde bulunan besin ve mineralleri bir gözden geçirecek olursak neredeyse tüm vitaminlerden içinde az veya çok barındırdığını görebiliriz. Ayrıca içinde yüksek seviyede protein, mineraller ve iyi huylu yağlar da bulunur.

İçeriğine genel olarak bakarsak bir tam yumurtada B 12 vitamini, B2 vitamini, A vitamini, B5 vitamini, selenyum, ayrıca küçük miktarlarda diğer birçok vitamin ve minerallerden de bulunur. (demir, kalsiyum, manganez, E vitamini vs…)

Yumurta Kalbe Zararlı Mıdır?

Yumurta ciddi anlamda kolestrol da içerir. Kolestrol aynı zamanda beynin ana besin kaynaklarından biridir. Ayrıca her bireyin beyin kapasitesi ve kolestrol tüketimi de farklı farklıdır. Buna dayalı olarak insanların aslında kolestrol seviyeleri birbirinden farklı farklıdır. Her insana aynı kolestrol seviyesini dayatmak ise aslında çok bilimsel bir yaklaşım değildir.

Bir yumurtada ortalama olarak 212 mg kolestrol bulunur. Bu birçok besine göre çok fazla bir miktardır. Biz yumurta yediğimizde vücudumuz dışarıdan kolestrol almış olur. Ancak biz dışarıdan almasak da vücudumuz ihtiyacı olan bu kolestrolü zaten karaciğerlerde üretmek zorundadır. Yani yumurta tükettiğimizde kanımızdaki kolestrol miktarı artacak anlamına gelmez. Eğer kolestrolü dışarıdan alırsak vücudumuz yani karaciğerlerimiz daha a kolestrol üretmek zorunda kalacaktır. Kısaca aslında yumurta ile kanımızdaki kolestrolü pek öyle kolay yükseltemeyiz.

Ayrıca yumurta kolestrol olarak yülseltse bile kolestrol olan HDL’yi yükseltmektedir. Kötü olarak adlandırılan LDL’yi yükselttiğine dair bilimsel pek bir bulgu yoktur.

Yurmurtayı Nasıl Pişirmeliyiz?

Tabii yumurta tüketirken de dikkat etmemiz gereken hususlar mevcuttur. Örneğin tüketeceğimiz yumurtanın içinde gerekli amino asitler ve minerallerin tam olarak oluşması için gezen doğal tavuk yumurtaları tüketmeliyiz. Kafeslerde hiç hareket etmeyerek yaşayan tavukların ürettikleri yumurtaların içinde maalesef uzmanlar birçok amino asidin eksik olduğunu belirtiyorlar.

Ayrıca yumurtanın pişirilme şekli de yararlarının azalmaması için önemlidir.

Eğer yağda pişireceksek yağ olarak kötü serbest radikallere çabuk dönüşmeyen ve kolay yanmayan tereyağı ya da zeytin yağı kullanmalıyız. Yumurtaları da kaskatı olacak kadar pişirmemeliyiz.

Eğer suda haşlayacaksak yumurta sarısının etrafında sarısının etrafında grimsi bir tabaka oluşmadan önce kaynayan sudan almamız ve soğutmamız gerekmektedir. Eğer çok kaynatırsak içindeki iyi kolestrol miktarını azaltıp kötü kolestrolü artırmış oluruz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Beyaz ve Renkli Çamaşırlar Birlikte Yıkanabilir mi?

Beyaz çamaşırları boyama ihtimaline karşı renkli çamaşırları beyazlardan ayrı yıkamayı tercih ederiz. Ancak günümüzde...

Diyet Reçel Tarifleri

Reçel Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerindendir. Ancak şeker tüketmek istemeyen kişiler veya diyabet hastaları için...

Bayat Ekmeği Değerlendirmenin 10 Yolu

Satın aldığımız ekmek biraz sertleşse yenisini alan bizler, birçok ekmeğin de böylece ziyan olmasına...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,366BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Beyaz ve Renkli Çamaşırlar Birlikte Yıkanabilir mi?

Beyaz çamaşırları boyama ihtimaline karşı renkli çamaşırları beyazlardan ayrı yıkamayı tercih ederiz. Ancak günümüzde yoğun tempo nedeniyle çamaşıra o kadar da zaman ayırmak istemeyebilir,...

Diyet Reçel Tarifleri

Reçel Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerindendir. Ancak şeker tüketmek istemeyen kişiler veya diyabet hastaları için reçel yemek tehlikeli ve can sıkıcı olabilir. Bu sorunun çözümü...

Bayat Ekmeği Değerlendirmenin 10 Yolu

Satın aldığımız ekmek biraz sertleşse yenisini alan bizler, birçok ekmeğin de böylece ziyan olmasına sebep oluyoruz. Taze olana öncelik verdikçe bayatlamış ekmekler de böylece...

Yağlı Kağıdın Farklı Kullanım Alanları

Mumlu kağıdı, yağlı kağıt ve pişirme kağıdı.. Fark isimleri olmasına rağmen mutfakların vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Peki mumlu kağıdı farklı amaçlar için de kullanabileceğinizi biliyor...